Kterých 5 týmů může vytěžit ze zkrácení sezony?

zkrácení sezony mlb

Již nějaký den víme, že MLB letos včas nezačne. Vlastně se modlíme, aby začala vůbec. Věřme tomu. I když všichni mluví o chuti odehrát plný počet zápasů, já si myslím, že reálnější variantou bude zkrácení.

To se koneckonců odehrálo i při posledním přerušení MLB v sezoně 1995. Tehdy byla na vině stávka hráčů. Možností, jak odehrát plný počet zápasů, moc není. Týmy by musely hrát takzvané doubleheadery (dva zápasy se stejným soupeřem v jeden den), seškrtány by musely být volné dny a playoff by se muselo pravděpodobně odehrávat až někdy v zimních měsících.

To by znamenalo hrát nejlepší zápasy na neutrálních stadionech v klimaticky příznivých podmínkách nebo se střechou nad hlavou. Nevím, jestli tohle opravdu stojí za to. Zkrácení sezony podle původního rozpisu se jeví jako jednodušší řešení.

 

Zkrácení může být výhoda!

Přineslo by ovšem i nějakou výhodu některým týmům. Ta první platí již teď. Pozdější start umožní klubům s velkým počtem zranění tyto hráče doléčit. Za druhé je tu fakt, že některá mužstva mají zpočátku soutěže těžší los a tomu by se mohly vyhnout. Za třetí? Kratší sezona zvýhodní týmy s mladšími nadhazovači. Ti většinou ke konci sezony již nestíhají nálož přes 150 inningů za sezonu a zvyšuje se dominance veteránů na nadhozu. Tato výhoda by při nižším počtu zápasů zmizela.

Jim Bowden ze serveru The Athletic dal dohromady seznam pěti týmů, které by ze zkrácené sezony mohly nejvíce profitovat. Pojďme se na něj podívat:

 

1. New York Yankees

Tady je důvod docela nasnadě. Pokud by začala MLB podle původního plánu, pak by kvůli zranění zůstali mimo hru Giancarlo Stanton, James Paxton a Aaron Judge. Všichni tři se ale se zpožděným startem mohou dát dohromady.

Nová posila Gerrit Cole odházela loni 249 směn a mohlo by hrozit přetížení. Menší počet odházených inningů může zlepšit jeho výkonnost i směrem k Postseason, do které by se Yankees papírově měli dostat.

 

2. Atlanta Braves

Zkrácená sezona prospěje jejich nadhozu. Loni nikdo ze startérů nedokázal přejít přes hranici 175 inningů. Pro letošní rok nezůstal na soupisce nikdo, kdo by loni odvedl aspoň 30 startů. Mladíci Max Fried a Mike Soroka a stejně tak veterán Mike Foltynewicz mohou ze zkráceného programu jenom profitovat.

V zimě pak u Braves podepsal kontrakt Cole Hamels, který se ale také kurýruje ze zranění. Odložení startu tedy hraje do karet. V úplné zdravotní pohodě pak nebyl ani klíčový první metař Freddie Freeman. Tady jde tedy zpoždění Atlantě taky k duhu.

 

3. Houston Astros

Tady by mohlo dojít na uklidnění situace ohledně zimního skandálu. Fandové všech klubů se těšili, jak to dají Astros sežrat a že je doslova stáhnou z kůže. Koronavirová epidemie by mohla vášně přeci jenom trochu uklidnit. Zjistili jsme, že jsou na světě asi důležitější věci, než někomu spílat rozpálen do běla. Ale uvidíme.

Justin Verlander utrpěl během Spring Training zranění třísla a má být mimo hru dva měsíce. Odložený start tak může způsobit, že JV nezmešká ani jeden zápas.

 

4. Washington Nationals

Tady se odkládá hrozba klasické mistrovské kocoviny. Tým dostane delší dobu na to, aby se zkoncentroval na začátek nového ročníku. Často se totiž stávalo, že obhájce v úvodu sezony hořel jako papír. Naposledy loni Red Sox.

I pro přetížený nadhoz, který v závěru sezony suploval i bullpen, by mohl být nějaký ten týden volna navíc jenom ku prospěchu.

 

5. Chicago White Sox

Tenhle tým neskutečně posílil a v Centrální divizi Americké ligy se s ním prostě musí počítat. Pokud má mít ale tým šanci na postup, pak se musí opřít o výborné výkony nadhazovačů a ti jsou velmi mladí (s výjimkou Keuchela). To, že nebudou muset odházet tolik směn a zápasů tedy, velmi prospěje.

Do týmu přichází i megatalent Luis Robert a ten tak dostane více času na to, aby se sžil se svými kolegy. White Sox patří k černým koňům celé soutěže.

 


Titulní foto:  twitter @NYBBWAA

Zdroj: The Athletic – Jim Bowden: The MLB teams best positioned for a possible shortened season

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..