Americká liga, Hlavní články

Souboj Titánů! Začíná série Houston – Yankees!

Přestože jste již dnes dostali ode mě k dispozici čtyři články, tak to pochopitelně není ještě všechno. V noci se totiž rozpoutá bitva mezi dvěma giganty. Ve finále Americké ligy se utkají Houston Astros a New York Yankees. A to bude pořádná řežba. Fantastický nadhoz Astros proti úžasným pálkařům Yankees. Kdo bude mít navrch? Tuto hádanku začneme řešit již dnes v noci od 2 hodin českého času.

MLB Czech samozřejmě nemůže tento souboj ze svého zřetele vynechat, a tak se podíváme na nejzajímavější faktory tohoto střetu. Ale protože si říkám, že informací z mé strany bylo dnes a za poslední dny již dost, nechám vás nahlédnout, jak se na finálovou sérii dívají ti nejrenomovanější američtí baseballoví novináři. Ti se shlukují kolem periodika The Athletic a na něm dnes vyšel článek s příznačným názvem: ALCS Roundtable: The Athletic MLB staff looks forward to a clash of the titans. Tak se do něj podívejme.

 

Ken Rosenthal: Pozor na Tanaku!

Rosenthal je velmi zvědavý na výkon nadhazovače Masahira Tanaky v dnešním úvodním zápase. Včera se setkal s CC Sabathiou a celou věc diskutovali. CC Sabathia si jen povzdechl, že nechápe, proč je Tanaka tolik podceňovaný. Yankees však jeho zbraně velmi dobře znají. To prokázal manažer Aaron Boone i svým rozhodnutím postavit ho do zápasu číslo 1!

Všichni směřují svoji pozornost ke „Svaté trojici“ nadhazovačů Astros – Verlander, Cole, Greinke, ale stejnou pozornost si zasluhuje určitě i Tanaka. Během dvou letošních startů proti Astros si udržel parádní ERA 2.25. Během dvou soubojů proti stejnému soupeři ve finále Americké ligy 2017 se pak dokonce dostal na hodnotu 1.38. Pro Houston je to tedy velmi neoblíbený protivník.

Tanaka podepsal smlouvu s Yankees před sezonou 2014 a za částku $155MM je jedním ze tří nejdražších nadhazovačů v historii klubu. Více za kontrakt dostal jen CC Sabathia ($161MM) a vysokou cifru obdržel ještě Mike Mussina ($88MM). A jak si můžete ověřit, Mussina je již v Síni slávy a Sabathia tam určitě zamíří také. Tanaka má dnes a v případném zápase číslo pět šanci ukázat, že patří na stejnou úroveň. Tohle mohou být největší momenty jeho kariéry!

 

Jayson Stark: Mají Astros v zásobě i jiné zbraně než Colea a Verlandera?

Stark si klade trochu provokativní otázku, ke které ho dovedlo sledování předchozí série Houstonu proti Tampě. Přestože je ofenziva i nadhoz Astros považován za nejlepší v lize a jedny z nejlepších v celé historii hry, dokázali Rays držet krok. Vlastně byli v určitých úsecích hry lepší. Vlastně to platilo vždy, když nebyli na kopci Verlander a Cole. Proti nim Tampa nenašla zbraň a tihle dva uhráli tři potřebné výhry. Bude to ale stačit na nabitou soupisku Yankees?

 

Marc Carig: Skvělá pálka proti skvělému nadhozu. Kdo přidá něco navíc?

Carig se těší na souboj, který si baseballový fanoušek zaslouží. Zasloužíme si sledovat velké týmy, jak bojují ve finále proti sobě. Velmi se mu líbí, jak jsou rozdány před touto sérií karty. Yankees vyhlašují, že rozhodnou sérii pomocí vynikající palebné schopnosti. Astros naproti tomu velebí svůj nadhoz. Logicky tak musí dojít k velkému třesku a soubojům, ze kterých nás bude mrazit.

Cole a Verlander jsou kalibry, se kterými se Yankees v předchozím kole proti Minnesotě neměli šanci potkat. Yankees můžou být také velmi nemile překvapeni z kvality lineupu Astros. Narozdíl od Minnesoty, která letos vše drtila jen silou a homeruny, představuje Houston vyváženější mix. Síla a schopnost pálit daleko tu je, ale nechybí ani schopnost prostě uvést míč do hry.

 

Andy McCullough: Souboje Chapman versus Altuve 

McCullough přenáší pozornost směrem k velmi silnému bullpenu Yankees, kterému dominuje asi nejlepší hráč pro koncovky v současné MLB. Mohutný Aroldis Chapman je málokdy v závěrech k poražení. Pokud se tedy Yankees dostanou do vedení, budou to mít Astros hodně těžké. Chapman je obří postavy a jeho rány létají až rychlostí 100 mph. Na druhé straně je však jeden muž, který proti němu v kariéře stál čtyřikrát a třikrát odpálil. Je jím Jose Altuve. Tenhle mrňous může sehrát proti Chapmanovi několik klíčových soubojů celé série.

 

Joe Posnanski: Nejlepší týmy a nejlepší hráči

Posnanskiho postřeh je ve své podstatě velmi jednoduchý. Konstatuje čistě fakt, že celou sezonu bylo vidět, že tohle jsou dva nejlepší týmy a nyní je čas, aby se střetly. Těší se na ten nejlepší baseball, který může přinést cokoliv. Upozorňuje na fakt, že rotace Yankees vstupuje do série odpočatější a srovnaná tak, jak si Aaron Boone přeje. Astros musí dát prostor k odpočinku Verlanderovi a Coleovi a začínat tak dnes musí Greinke.

Joe je unesený stejně jako já ze hry Alexe Bregmana a jsem rád, že se s ním shoduji v názoru, že sledovat hru tohoto muže je čirá radost a baseball v té nejkrásnější podobě. Z výběru Yankees upozorňuje na úžasné schopnosti Aarona Judge. Je schopen tvrdě odpálit, ale také vystát nadhazovače. Jeho walk ratio 14.3 % patří na konec první desítky v celé MLB!

Zajímavý bude střet základní rotace Astros, která prezentuje v určitých ohledech starou školu nadhazování, s novou vlnou nabitého bullpenu plného nadhazovačů schopných házet rány kolem 100 mph.

 

Jim Bowden: Dva nejlepší manažeři

Bowden si všímá další věci. Podle jeho názoru se v této sérii utkají dva nejlepší manažeři současnosti. AJ Hinch dovedl svůj tým potřetí za sebou do finále, potřetí za sebou získal 100 výher v sezoně a mezitím pro Houston vyhrál Světovou sérii v roce 2017. Aaron Boone za první dvě sezony v New Yorku dosáhl na neuvěřitelnou bilanci 203-121. V obou sezonách přitom získal s týmem 100 výher. Oba dva se vyznačují skvělou schopností komunikace, jsou inteligentní a nebojí se učinit těžká rozhodnutí. Čeká nás tedy i velmi zajímavá taktická bitva!

Jim se tak těší na „šachovou“ partii, kterou tito dva mistři mezi sebou můžou na prostoru až sedmi zápasů rozehrát. Předpokládá, že největší zbraně vidí Hinch ve svých startérech a v tom bude jeho největší práce, kdežto Boone se bude snažit dobře vytěžovat svůj bullpen. To bude náročné na hlídání počtu nadhozů a odhadnutí správné chvíle pro nasazení do zápasu.

Hinch má navíc velké možnosti v manévrování s pálkou v závěrech utkání. Pozice catchera a pravého pole je v Houstonu již několik týdnů vždy k dispozici pro náhradního pálkaře. Lavička Astros tak bude také velmi dobře obsazena.

 

Emma Span: Vstoupí Cole do historie?

Span se těší na pokračování neuvěřitelných výkonů Gerrita Colea a je zvědava, zda dokáže rozdrtit další historické rekordy. Zároveň bude velmi zajímavé sledovat, jak se takovéhle síle dokáží postavit pálkaři Yankees a jestli manažer Boone dokáže odhalit nějaký lék právě na Colea.

 

Peter Gammons: Oba týmy jsou v něčem nejlepší

Střetnou se skutečně ty nejlepší možné týmy. Vyzdvihnout je potřeba vztah Astros ke strikeoutům. Zatímco jejich pitcheři jich produkují nejvíce v lize, tak jejich pálkaři jich nejméně inkasují. Tohle je prostě něco s čím je radost pracovat.

Opět nechybí upozornění na skvělý bullpen Yankees. Pozornosti mohlo uniknout, že startéři Yankees odházeli ve třech zápasech proti Minnesotě dohromady jen 13.2 směny. Zbytek obstarali relieveři! To je prostě strašná síla. K tomu mají Yankees ještě Aroldise Chapmana. Dá se tenhle blok prorazit? Dokáží to Astros?

 

Doug Glanville: Střet dvou stylů!

Glanville na závěr velmi pěkně sumarizuje to, co jeho předřečníci již v mnohém naznačili. Půjde zde o střet disciplíny Astros proti nadhozu a obraně Yankees. Půjde zde o souboj schopnosti Astros selektovat si potřebné nadhozy a pouštět do hry nejenom dlouhé ale i chytré odpaly proti stále se lepšící defenzivě Yankees. Takový Gleyber Torres je lepší den ode dne a roste v neskutečného hráče. Do sestavy Yankees se přitom dostal i Aaroon Hicks.

 

Tolik názory expertů přímo od zdroje v USA. Snad pro vás byly alespoň něčím přínosné a ukázaly vám cestu, po které se pravděpodobně tahle skvělá série vydá.

 

Play ball!

 


titulní foto: twitter @Yankees

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka