Willie Calhoun může patřit mezi nejlepší pálkaře

willie calhoun texas

Je to teprve tři týdny od chvíle, kdy byl Willie Calhoun z Texas Rangers zasažen nadhozem do obličeje a utrpěl zlomeninu čelisti. Dobrá zpráva hovoří o tom, že v pondělí vzal opět pálku do ruky.

Podle aktuálních informací stále trpí problém s nervy v oblasti tváře. Ty způsobují necitlivost. Od operace, která proběhla hned 9. března, tedy jeden den po zranění, Calhoun zhubl přes tři kila. Stravování je pochopitelně při tomto bolestivém zranění a operačním zákroku poměrně problém.

Je skvělou zprávou, že se již nyní zapojuje zpět do baseballového života a dá se předpokládat, že pokud sezona začne, bude tenhle 25letý velmi zajímavý hráč k dispozici.

 

 

Síla i kontakt v souladu

Mnozí z vás možná ještě jeho kariéru nezaregistrovali. Ta se totiž výrazněji posunula směrem kupředu teprve loni. Během sezon 2017 a 2018 se pohyboval víceméně neustále na rozhraní hlavního týmu Rangers a faremních Round Rock Express.

K zásadnímu zlomu došlo až během sezony 2019, kdy si ho Rangers opět vyžádali nahoru a Calhoun se usadil na pozici levého polaře již nastálo. Nastoupil do 83 zápasů a během 309 pálek trefil skvělých 21 homerunů. Jeho OPS+ dosáhlo na hodnotu 110, což znamená, že ofenzivní výkony u něho byly 10 % nad ligovým průměrem (ten má u tohoto ukazatele vždy hodnotu 100).

Calhoun má potenciál se v následujících letech stát jedním z hodně zajímavých ligových hráčů. Na pálce totiž výborně kombinuje dvě základní schopnosti. Velmi dobře dokáže kontaktovat balon a zároveň má velmi dobrou sílu úderu.

Pokud si vezmeme na pomoc statistiky ze serveru fangraphs.com, pak se dozvíme, že Willie během minulé sezony v MLB zasáhl balonek při 85.4 % švihů, což je vysoký nadstandard. Ligový průměr činí v tomto ohledu 76.2 %. Zajímavé je, že pouhých 7.2 % švihů bylo označeno jako tzv. swing and miss (česky: promáchnutí). Liga se přitom pohybovala na hodnotě 11.1 %! Tato statistika zařadila Calhouna mezi 30 nejlepších kontaktních pálkařů celé ligy.

 

 

Může se měřit s nejlepšími

Jenže je tu právě ještě druhý aspekt věci. Calhoun dokáže produkovat z kontaktů velmi tvrdé odpaly. Jeho rychlostní průměr odpalu byl naměřen na 89.7 mph (asi 144 km/h). To ho řadí mezi 40 % nejlepších pálkařů dle tvrdosti odpalu.

A teď si to pojďme dát do souvislosti. Dosáhnout dobrého kontaktování a přitom mít vysokou tvrdost odpalu není nic jednoduchého. Většinou tu máme specialisty, kteří mají vysokou úspěšnost v průměru na pálce, ale nemají mraky vícemetových odpalů (kontaktní pálkaři). Takoví se hodí v momentech zápasu, kdy prostě potřebujete jakkoliv poslat míč do hry a dostat domů třeba běžce ze třetí nebo druhé mety. Na druhé straně jsou pak těžkotonážní borci, kteří i za cenu většího počtu strikeoutů máchají do všeho a soustředí se hlavně na silový odpal.

Všichni již tušíte, že kombinace obou schopností je pak pro každý tým požehnání. Takže pojďme Calhouna srovnat s nějakými již více známými hráči. Nižší podíl promáchnutých nadhozů a přitom vyšší průměrnou rychlost odpalu zaznamenala v minulém roce pouze šestice hráčů (podmínkou minimum 300 účastí na pálce). A mezi nimi jsou jen samé hvězdy: DJ LeMahieu, Nick Markakis, Mookie Betts, Mike Trout, Anthony Rendon a Justin Turner. Docela silná sestavička, co?

 

Texas má na vybranou

Je trochu škoda, že ke své ofenzivní síle dostal bohužel do vínku i slabší obrannou hru. Přesto se dá říci, že Texas Rangers věděli dobře, co dělají, když v sezoně 2017 trejdovali k Dodgers Yu Darvishe a jako hlavní náhradu si vybrali právě Calhouna. Rangers mohou vždy defenzivní nezdary přikrýt tím, že Willie dostane více prostoru na pozici designated hittera.

V lineupu Rangers by mohl vytvořit zajímavé homerunové kombo společně s Joey Gallo. V každém případě je to hráč, jehož cestu MLB doporučuji pozorněji sledovat.

 


Titulní foto:  twitter @Rangers

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..