Toronto Blue Jays

Rok založení: 1977

Počet sezón: 43

Bilance: 3383-3458 (.495 %)

Počet vítězství v lize: 2

Počet vítězství ve Světové sérii: 2 – 1992, 1993

Největší osobnosti minulosti: Roberto Alomar, Dave Stieb, Roy Halladay, Tony Fernández, José Bautista, Carlos Delgado

Opory pro rok 2020: Vladimir Guerrero Jr., Bo Bichette, Danny Jansen, Cavan Biggio, Hyun-Jin Ryu

Největší naděje pro rok 2020: Reese McGuire, Anthony Alford, Anthony Kay, T.J. Zeuch, Tom Hatch, Nate Pearson

Stadion: Rogers Centre (49.282 diváků, otevřeno 1989)

Manager: Charlie Montoyo (od roku 2019)

 

Aktuální soupiska (klikni zde)

 

Souhrn sezony 2019

Blue Jays působí v MLB od roku 1977 a jen pět sezon bylo z pohledu procentuální úspěšnosti horších, než ta s číslem roku 2019. Bilance 67-95 znamenala celkový výsledek .414! Takhle špatně si stáli Blue Jays naposledy v roce 1995. Kompletní změna soupisky směr mládí a budoucnost se podepsala nejen na výsledcích týmu, ale také na návštěvnosti. Oproti minulému roku ztratilo Toronto na domácích zápasech téměř 600 tisíc diváků a zatímco ještě v roce 2016 (tým došel až do finále Americké ligy) se na tribunách objevilo 3.4 milionu diváků, letos to bylo jen 1.75 milionu. Tedy průměr 21.600 na zápas.

Ve Východní divizi Americké ligy byl ještě horší Baltimore, a tak „Sojky“ brali čtvrté místo. Jejich kolektivní ERA dosáhlo hodnoty 4.79 (21. místo v MLB) a na pálce se ukazatel OPS dostal na hodnotu .733 (23. pořadí v MLB).

 

Co se povedlo

I zde se ovšem přes celkový neúspěch můžeme dostat k několika povedeným záležitostem. Když se v následující tabulce podíváme do sloupce OPS+, který nám ukazuje, jak si pálkař ofenzivně vedl v porovnání s průměrem ligy (ten má hodnotu 100), pak si všimneme jména Bo Bichette. Tahle spojka se do týmu dostala teprve v červenci, ale vstup na scénu byl hodně vydařený. Během prvních devíti utkání stanovil nováčkovský rekord s deseti vícemetovými odpaly. Celková bilance 11 HR a OPS .930 dává tušit, že na tomto postu budou Blue Jays i letos dobří!

Lourdes Gurriel Jr. si sezonu zkrátil kvůli zranění, ale její závěr byl v jeho podání výborný. I tady to nakonec dopadlo velmi dobrými statistikami. Potěšujících bylo zejména 20 homerunů. Cavan Biggio ve 24 letech odehrál 100 utkání a vybojoval dobrých 71 met zdarma. To ho vyneslo na OBP .364, což už je velmi vysoká kvalita (ligový průměr byl .323).

Nejvíce homerunů z celé soupisky zaznamenal Randal Grichuk. Bylo jich 31. Velice zajímavou sezonu odehrál i Eric Sogard, který je i adeptem na posílení české reprezentace. Před tím, než byl vyměněn do Tampy, si udržel OPS .840.

Na nadhozu si hezkou sezonu odehrál Marcus Stroma. Ve 21 zápasech si udržel ERA 2.96 a vysloužil si tak letní přestup k New York Mets. Pak tu byl na poměry Toronta ještě skvěle zavírající nadhazovač. Closera hrál, pokud nebyl zraněný, Ken Giles a byl a to paráda. Úspěšně zvládl 23 ze 24 koncovek a za 53 inningů udržel ERA 1.87 a poměr strikeoutů vs. walků 83/17. Během zimy nikam vyměněn nebyl, takže by měl ve své roli vesele pokračovat!

 

Co se nepovedlo

Začněme trochu neférově. Vladimir Guerrero Jr. neměl ve svých 20 letech špatnou sezonu. Dosáhl na OPS .772. Jenže předcházela ho taková pověst, že se asi čekalo víc. Výkonům třeba Ronalda Acuny (OPS .917) z jeho premiérové sezony v MLB se nepřiblížil. Tady budou Blue Jays určitě chtít letos vidět víc.

Velká očekávání se vztahovala také k mladému catcherovi, kterým je Danny Jansen. Ten však s průměrem na pálce .207 patřil k vůbec nejhorším pálkařům v celé MLB.

Následující tabulka nám ukáže, jak špatní byli nadhazovači. Startéři dali i s dobře házejícím Stromanem dohromady ERA 5.25, což je zařadilo až na 22. místo v MLB. Začátek přitom vypadal poměrně slibně. Matt Shoemaker předváděl dobré výkony, ale již v dubnu přišlo zranění, které ukončilo jeho sezonu. Pak už to byl boj. Toronto protočilo na nadhozu celkem 39 lidí! Kupříkladu Houston jen 26.

 

Co dál?

Směr vývoje v Torontu nevypadá vůbec špatně. Během minulého roku se podařilo razantně obměnit hráče v poli a soupiska je výrazně mladší. Nyní by pomalu měli přijít sezony, ve kterých se bude sklízet ovoce.

Jestliže loni vedení pracovalo na pálkařích, před letošní zimou byl jasný úkol. Vylepšit nadhoz. Tam mnoho zkušenosti a kvality nebylo. Myslím, že se to podařilo splnit. Aktuálně vidíme na soupisce čtyři nové startéry a to poměrně dost kvalitní: Hyun-Jin Ryu, Chase Anderson, Tanner Roark a Shun Yamaguchi.

S otazníčkem byla také pozice na první metě. Justin Smoak odešel do Milwaukee. Klub ale zareagoval asi poměrně dobře a získal náhradu, První metu by měl hrát povětšinou Travis Shaw.

Toronto se rázem dostává do mnohem lepší pozice a zejména nadhoz nyní vypadá velmi dobře. Pokud se podaří mladým pálkařům letos opět postoupit o něco blíže vrcholu, můžou z toho být velmi atraktivní výkony, které budou znovu táhnout diváky do hlediště. Na soupisce Toronta je opravdu velký počet hráčů, které stojí za to sledovat.