Operace Tommy John. Co to je? Co čeká Chrise Salea?

tommy john operace

Pokud sledujete zprávy z MLB přímo v angličtině, pak poměrně často narazíte na výraz Tommy John Surgery (Operace Tommy John). Nyní na ni míří i Chris Sale z Bostonu. O co se vlastně přesně jedná?

Tento termín se do baseballu dostal v roce 1974. Tehdy provedl lékař Frank Jobe první úspěšnou operaci loketního vazu u nadhazovače z MLB. Kompletní rekonstrukci kloubu tehdy podstoupil borec, který se jmenoval Tommy John. Operativní zákrok tak dostal svůj název přímo podle něho.

 

Operace dnes běžná, ale ošidná

Nejsem lékař, a proto bych se nerad pouštěl do podrobného rozboru zákroku. V každém případě se jedná o poměrně rozsáhlý zákrok, který rekonstruuje celý pohybový aparát kloubu. Rekonvalescence u nadhazovačů bývá poměrně dlouhá. Počítat se musí s absencí zhruba jeden a půl roku. V současné době se nejedná o žádný výjimečný zákrok a mám pocit, že nadhazovač, který na této operaci v současné MLB nebyl, snad ani neexistuje. To je samozřejmě nadsázka. Existuje zajímavý dokument, který eviduje všechny proběhlé operace Tommy John od roku 1974. Pro opravdové hardcore zájemce ho zde nabízím!

Snadno si tak můžete ověřit, že jen od začátku tohoto roku zákrok podstoupilo již 11 hráčů. Postupem času se tato operace začala provádět i u hráčů na jiných pozicích, než je nadhoz.

 

Co nám říká minulost?

V minulých dnech bylo ohlášeno, že na tento zákrok zamíří i eso Boston Red Sox. Samotný Chris Sale půjde na operaci a letos ho v MLB určitě neuvidíme. Z historie si můžeme ale vytáhnout na základě souboru 1869 provedených operací, co zhruba může na Salea čekat.

V souboru jsou zařazení i hráči z nižších lig a vysokých škol a univerzit. Pokud ho osekáme pouze na nadhazovače z MLB, dostaneme se pořád k velmi solidnímu číslu 442. S takovou datovou základnou se dá pracovat. Pokud zúžíme výběr ještě více pouze na nadhazovače přes 30 let, dostaneme se na datový soubor 113 případů!

Z nich se v 86 případech (76.1 %) dokázal nadhazovač do MLB vrátit. Platí tedy pravidlo, že ve věku přes třicet je to pro jednoho ze čtyř konečná. Průměrná délka návratu zpět do zápasu činí pak 17.8 měsíců. Tedy se dá říci, že skutečně jeden a půl roku.

Z celého vzorku 113 vybraných případů se 48 nadhazovačů stejně jako Sale mohlo před operací pochlubit účastí v All Star Game. Po operaci se takové pocty dočkalo pouze deset z nich. Často vnímáme tento zákrok jako něco běžného v provozu MLB. Ano, ono to tak skutečně působí, neboť hráčů na operaci TJS chodí stále více a více. Nicméně návrat není nikdy jednoduchý a z uvedených čísel je patrné, že u starších hráčů je to ještě mnohem více komplikované.

 

Sale se může inspirovat! Nic není ztraceno!

Sale se ale může inspirovat i několika příklady, kdy se operace vydařila a operovaný dále slavil úspěchy, pojďme se na ně podívat:

  • Hned první operovaný Tommy John měl v roce 1974 31 let a rekonvalescence u něho trvala 19 měsíců. V roce 1976 se vrátil na kopec v dresu Dodgers a v následujících pěti letech se čtyřikrát dostal mezi pětku nejlepších v anketě Cy Young Award o nejlepšího nadhazovače ligy. Částečně to bylo i v dresu Yankees, ke kterým přestoupil před sezonou 1979. John odehrál po operaci ještě 13 sezon a udržel si během nich ERA 3.22. Nastoupil do 405 zápasů a ve 382 z nich házel od začátku

 

 

  • John Smoltz podstoupil zákrok v roce 2000. Tehdy mu bylo 33 let. V MLB dokázal po 14 měsíců dlouhé pauze působit ještě dalších devět let a kariéru ukončil až ve věku 42 let. První tři sezony nastupoval pouze jako reliever a kloub šetřil. V sezoně 2005 se ve věku 38 let vrátil do rotace v dresu Atlanty. Mezi lety 2005 a 2007 vždy odházel alespoň 32 startů s celkovou ERA 3.22! Dvakrát byl nominován do All Star Teamu. Smoltz je nyní členem Síně slávy.

 

 

  • Tim Hudson byl v počátcích své kariéry každým rokem kandidátem na zisk Cy Young Award. Na operaci zamířil v srpnu roku 2008 ve věku 32 let. V září 2009 byl zpět ve hře a sezona 2010 za jeho milovanou Atlantu přinesla 34 startů, ERA 2.83 a čtvrté místo v prestižní anketě! Odházet tehdy dokázal 228 směn! Hudson pokračoval v kariéře až do 39 let.

 

 

  • John Lackey byl silnou zbraní Red Sox před tím, než zamířil pod kudlu v listopadu 2011. To mu bylo 32 let. Na kopec se vrátil v dubnu 2013 a do svých statistik zapsal dalších pět velmi dobrých sezon. Vždy dokázal odházet alespoň 170 směn. Průměrně zvládl 30 startů a jeho ERA bylo 3.57!

 

 

  • Chris Carpenter dokázal v roce 2005 vyhrát Cy Young Award pro Národní ligu. Jeho loket se rozbil v roce 2007 a jeho rekonvalescence trvala pouhých 12 měsíců. Vrátil se do hry v sezoně 2009 v dresu Cardinals a ve svém životním roce udržel během 28 startů ERA 2.24. Výsledkem bylo druhé místo v prestižní anketě. Další dvě sezony dokázal uhrát 34 a 35 startů a v roce 2011 slavil i zisk výhry ve Světové sérii. V ní proti Texasu zvládl tři starty a dohromady 19 směn s ERA 2.84!

 

 

Z uvedených příkladů tedy můžeme usuzovat, že lámat hůl nad hráčem Saleových kvalit je předčasné. V minulosti existují případy, kdy ti nejlepší i tento zákrok ustáli a předvedli na kopcích ještě mnoho dobrého. Přejeme Chrisi Saleovi vše dobré a těšíme se, že po svém návratu (zhruba v druhé polovině roku 2021) bude opět pouštět z kopce hrůzu na všechny pálkaře.

 


Zdroj:  theathletic.com // Jen McCaffrey – What can we learn from pitchers who’ve had Tommy John surgery before Chris Sale?

Titulní foto:  twitter @BSmile

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..