Hlavní články, San Diego, Sázkařské analýzy

Tipování MLB (pondělí): Dobrý vítr do nového týdne!

Otáčíme kalendář do nového týdne a to znamená, že se nám rozehrají nové série. Správný čas na to se dobře soustředit a pokusit se vše odhadnout lépe než sázkovky. I já se dnes posnažil a hned na první pohled je jasná jedna věc. Dnes by to mohlo sedět pálkařům! Hrát se bude 10 utkání. Jen v jednom z nich je zatím předpovězen vítr směrem do hřiště.

V 9 utkáních má naopak foukat ven z parku a v sedmi případech dokonce silou větší než 5mph, což já již považuji za vítr, který může utkání ovlivnit. Kupříkladu na takovém Wrigley Field je to skoro záruka, že budou padat body. Tenhle stadion i klub ale v dnešní nabídce chybí.

V Coloradu over?

Zajímavý zápas se bude hrát v Coloradu a podle mého názoru se tam můžeme dočkat slušné bodové tahanice hned v úvodu. Na kopec jdou Jon Gray a Robbie Ray a ti jsou zatím letos poměrně průstřelní. V již tak přátelském Coors Field má dnes foukat až 11 mph do středního pole. Já se ovšem zatím sázkám na over/under nevěnuji. Pro vás to však může být určitý tip.

Nadhazovačské pole dnes skýtá rozličné osobnosti. Od těch hodně kvalitních až po ty, kterým se až tolik nedaří. Terčem útoků Athletics se v Anaheimu může určitě stát veterán Julio Teheran, který po nemoci není ještě úplně rozházený a Athletics se pěkně rozjíždějí.

Hodně bodů si může dnes teoreticky připsat i Chicago White Sox. Proti nim bude Michael Fulmer, který je jen stínem muže, který před pár lety vyhrál cenu pro nováčka roku. Navíc bullpen Tigers trenduje směrem dolů.

Které startéry ani vítr nezastaví?

Pětka nejlepších startérů, kteří jdou dnes na kopec na úvod zápasů se podle statistiky xFIP dá seřadit takto: Aaron Nola (1.49; Philadelphia vs. ATL), Patrick Corbin (2.07; Washington @ NYM), Dustin May (2.59; Dodgers vs. SD), Colten Brewer (2.92; Boston vs. TB – zde ale půjde o bullpen game) a Kyle Gibson (2.96; Texas vs. SEA).

Sázkovky dnes reagují kurzově poměrně dobře a nenechávají tak na stole tolik dobrých příležitostí jako třeba v neděli. Vybrat hodnotné sázky je tedy dnes poměrně těžké. Ale najdou se. A za chvíli se na ně podíváme. O co tady totiž jde?


Hru jednotlivých týmů se snažím zjednodušit a popsat ve třech oblastech. Zajímá mě kvalita startujícího nadhazovače (xFIP), kvalita bullpenu (xFIP) a kvalita ofenzivy (wRC+). Všechny tři ukazatele jsou očištěny od vlivů jako jsou velikost stadionu, počasí, atd. Měly by tedy být srovnatelné a to je, co potřebuji.

Další otázkou je, jak velkou hodnotu jednotlivým oblastem hry přisoudit. Mé nastavení je zatím následující: nadhoz a pálka mají poměr (52:48). Startérům pak dávám 39% a bullpenu 13 %.

K sázení přistupuji z dlouhodobého hlediska a hraji tedy jen příležitosti, které pro mě mají hodnotu. Může se tak stát, že nevyjde třeba vůbec nic. V dlouhodobém horizontu však věřím v konečný zisk. Neděle nakonec nedopadla dobře a přinesla ztrátu -1.08 Jednotek. Celkový přehled (posledních 20 tipů) a graf vývoje zisku/ztráty najdete zde).


Vítr a homeruny

Hlavním těžištěm dnešních sázek se klidně mohou stát individuální tipy na střelce homerunů (Sazkabet). Zde jsem si rovněž vytvořil systém 3 pravidel, která musí daný hráč splnit: kurz vyšší než pravděpodobnost, silný vítr směrem ven a pálka v posledních 5 utkáních s vyšším AVG než v sezoně. Za poslední 2 dny se vždy jednoho střelce podařilo trefit. Takže PLUS!

Nicméně nabídnu vám i 3 zápasy, u kterých mi můj „systém“ v cca 19:00 ukázal dobrou hodnotu kurzu. Projekce jsou zatím sestaveny bez znalosti jednotlivých lineupů. Pokud mi čas dovolí, budu projekce ještě po ohlášení upravovat a pokud se pro nějaký tip opravdu rozhodnu, objeví se na twitterovém účtu s hashtagem #sazeniMLB. Dnes to bude ovšem vzhledem k časům zápasů až velmi pozdě večer.

Pojďme na zápasy.

TEX – SEA

Seattle dokázal včera porazit Colorado. Dobré výsledky uhrál již i na hřišti Angels. Mariners mají mladý tým, který se musí ještě hodně učit, ale ukazují, že mohou být jako noc a den. Chápu, že nad tímhle zápasem a sázkou na M’s asi ohrnujete nos, ale…! Kurz je výš, než by měl být a to zejména z důvodu, že pálka Rangers je zatím druhá nejslabší v MLB. Rangers budou mít na kopci skvělého Gibsona, který toho mlaďochům ze Seattlu asi moc nedovolí a cesta k výhře pro Mariners povede jedině přes dobrou obranu. Justin Dunn má šeredná čísla na nadhozu, ale v zápase ho určitě neuvidíme déle než 4 směny (stejně jako v předchozích 2 startech). Pak bude záležet, jestli bude mít Scott Servais šťastnou ruku při výběru relieverů. Hodnotu má vše za 2.35 a výš.

HOU – SF

V Houstonu se dnes odehraje souboj dvou průměrných týmů! Zatímco pro Giants (7-10) je toto označení zatím pocta, pak pro Astros (6-9) jednoznačně zklamáním. Astros rozhodně nejsou tím týmem, co v minulých sezonách. Nemají Colea, nemají Verlandera, není tu ani Wade Miley. V bullpenu se zranil Osuna. S kolenem laboruje Springer a za běhu se tak do sestavy valí jeden mladý hráč za druhým. Bolí to zejména na nadhozu, který byl v minulých letech výstavní skříní Houstonu. McCullers zatím marně hledá formu z před pár let, než ho zastihlo zranění. Pokud se podíváte na všechny tři veličiny (startér, bullpen a pálka), pak je to vlastně vyrovnané. Kurzové rozhraní 1,50 : 2,75 tak podle mého názoru neodpovídá aktuální síle obou celků. A jak se již letos několikrát ukázalo, outsideři vyhrávají.

LAD – SD

První tři souboje letošního roku ovládli Dodgers v San Diegu poměrem 2:1. Já bych ale řekl, že od těch dní se SD trochu zlepšilo a hlavně Fernando Tatis je k nezastavení. Tenhle hráč začíná naplňovat předpoklady absolutní megastar. V posledních šesti zápasech trefil šest homerunů! Už jen tenhle fakt mi stačí k tomu, abych nad kurzem 2.70 zakroutil hlavou. Když pak vezmu v potaz, že Dodgers včera jen se štěstím zdolali Giants a předevčírem s nimi prohráli, pak si myslím, že tenhle kurz je největším klenotem celého dnešního programu.

Tak a to je pro dnešek vše, nezapomeňte, že vás toto sázet nenutím a je to jen na vašem uvážení (vždy s rozumem a sázet jen to, co si můžete dovolit prohrát). Přeji vám hodně úspěchu ve hře a oficiální tipy můžete najít v průběhu podvečera na Twitteru.

Zde máte ještě kompletní hrací plán dnešního dne:


Titulní foto: twitter @Padres

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka