déšť brewers mlb
Hlavní články, Milwaukee Brewers, Sázkařské analýzy

Tipování MLB (čtvrtek): Možný déšť a jen pár zápasů!

Dnes přichází ten den, kdy se novináři a lidé píšící o MLB radují. Na programu je totiž jen 6 zápasů a to znamená značnou úlevu a pro někoho i volný den. Program navíc ohrožuje déšť v New Yorku a Philadelphii, takže může zůstat jen u čtyř zápasů. Já si vybral volný den včera, a tak jsem dnes připraven.

Prakticky od začátku sezony se snažím vytvořit určitý sázkařský dlouhodobý koncept a zdá se, že po tragickém rozjezdu, kdy jsem byl nesystematický a pravděpodobně spoléhal na nekvalitní data (na to si dejte opravdu pozor, odkud data do svých výpočtů přebíráte!), se to od minulého týdne zlepšilo a výkonnost tipů šla nahoru.

 

Jak postupuji?

 


Hru jednotlivých týmů se snažím zjednodušit a popsat ve třech oblastech. Zajímá mě kvalita startujícího nadhazovače (xFIP), kvalita bullpenu (xFIP) a kvalita ofenzivy (wRC+). Všechny tři ukazatele jsou očištěny od vlivů jako jsou velikost stadionu, počasí, atd. Měly by tedy být srovnatelné a to je, co potřebuji.

Další otázkou je, jak velkou hodnotu jednotlivým oblastem hry přisoudit. Mé nastavení je zatím následující: nadhoz a pálka mají poměr (52:48). Startérům pak dávám 39% a bullpenu 13 %.

K sázení přistupuji z dlouhodobého hlediska a hraji tedy jen příležitosti, které pro mě mají hodnotu. Může se tak stát, že nevyjde třeba vůbec nic. V dlouhodobém horizontu však věřím v konečný zisk. Celkový přehled (posledních 20 tipů) a graf vývoje zisku/ztráty najdete zde).


 

Chaotická sezona

 

Není asi potřeba znovu připomínat, že tato sezona je opravdu zmatečná. Zatímco některé týmy jsou již ve třetině programu (20 ze 60 zápasů), takové St. Louis má stále pauzu kvůli nemoci Covid-19 a stihlo odehrát jen 5 utkání.

Zápasy se hrají na prázdných stadionech, logistika týmů je obrovsky složitá. Cleveland třeba v posledních dnech vyřadil ze soupisky na nějakou dobu dva nadhazovače, kteří si vyrazili na večeři a porušili tak daný protokol opatření. Hráči mají plnou hlavu i jiných věcí, než je baseball. Někdo to zvládá lépe, někdo hůře.

Jistá je jedna věc, dívat se na tuto sezonu optikou minulé či předminulé, nemá smysl. Podmínky jsou zcela jiné. Rozhoduje tedy spíše aktuální forma. A přestože takový Baltimore čeří vody tabulky, stále je bookmakery vnímán jako slabý tým a tady právě tkví naše šance.

 

Soustřeďte se, dnes je čas

 

Jak jsem již zmínil, dnešní program je dietní a to nám nabízí možnost si každé sousto pořádně vychutnat. Já mám samozřejmě již v tuto chvíli připravené analýzy jednotlivých utkání a vím, kde se pohybuje hodnota kurzu. To je z dlouhodobého sázkařského pohledu věc naprosto zásadní. Pouze konstantní sázení kurzů, které jsou „chybně“ stanoveny v náš prospěch, může přinést zisk.

V tuto chvíli (13:30) pochopitelně neznám finální soupisky. Teprve v momentě, kdy je budu znát, pošlu do světa ostré tipy. Vždy, když se tak stane, objeví se na twitterovém účtu s hashtagem #sazeniMLB. Pokud chcete, sledujte, potěší mě to. Stejně tak mě potěší i zpráva či komentář. Na všechny se vždy snažím odpovědět. Tak jo.

I dnes vám sem dám zápasy, u kterých to na první pohled vypadá, že bude dobré o nich uvažovat. Jdeme na to.

 

PHI – BAL

Jasně. Je  to tady zase. Papírově je souboj na nadhozu Arrieta – Eshelman úplně jasný, že? Jenže kolikrát už to letos Orioles zvládli uhrát i proti silným pitcherům. Je pravda, že Arrieta – loni bojující se zraněním – je letos zatím ve vynikající pohodě a patří k těm úplně nejlepším pitcherům. Jenže, potkávají se dvě pálky, které patří do TOP 5 letošní MLB, a tak se opravdu může stát cokoliv. Pokud Jake zničí i rozžhavené O’s, pak je kandidátem na Cy Young Award. Zrada tohoto zápasu pro Phillies tkví ve dvou věcech.

Déšť je aktuálně pravděpodobný na 28 %. Tedy se může začít pozdě, či se přerušovat a to není pro pitchera nikdy komfortní. Zadruhé. Orioles mají zatím jeden z nejlepších bullpenů v lize. To se o tom Phillies říci nedá. Pokud tedy Baltimore, dokáže první polovinu uhrát vyrovnaně (tzv. na kontakt), může v závěru zkusit obrat. Orioles mají na hřištích soupeřů zatím bilanci 5-1 a žádná z jejich výher není detailními statistikami označena jako „šťastná“. Bilance 8-7 tak skutečně odpovídá kvalitě jejich hry. Aktuálně se dá najít kurz 2.71, což je výrazně více než 2.40, které doporučuji hrát jako minimum.

 

CIN – PIT

V tomto utkání mi systém indikuje hodnotný kurz na Pittsburgh. No, s jejich bilancí 3-13 jsou prostě nejhorším týmem MLB. Tak trochu se to čekalo a je to i zasloužené. Jejich pálka je totiž tak neskutečně slabá, že je úplně nejhorší v celé MLB. Jejich dnešní výhra moc pravděpodobná není. Bilance z posledních 10 zápasů (1-9) a venkovních utkání (1-7), opravdu nenasvědčuje nějakému překvapení. Desclafani na nadhozu Reds navíc začne asi hodně dobře a Williams bude naopak mít potíže. Šance Pirates spočívá v udržení kontaktu do závěru zápasu a souboji s bullpenem Reds, kde jsou zatím rozhodně rezervy. Přesto je kurz 2.70 výše než mnou vypočtených 2.35. Hodnotu má pak podle mě sázka v kurzu 2.53 a víc. Z dlouhodobého pohledu je to správná sázka, pokud sázíte jednorázově, pak je to spíše pro otrlé.

 

CHC – MIL

A teď něco hodně zajímavého a pro mě jeden z vrcholů dne. Cubs měli pár dní pauzu, protože série s Cardinals se nehrály. Pak naskočili v Clevelandu a dvakrát suverénně vyhráli. Tenhle tým je až zatraceně dobrý. Cubs to lepí na pálce a většina startérů (na rozdíl od loňské sezony) exceluje. Yu Darvish se rapidně zlepšil zhruba před rokem a v součtu tohoto období patří do TOP 3 celé MLB. Opravdu! Takže tohle bude pro Brewers těžké. Ale je zde naděje!

Hraje se na Wrigley Field, kde má vítr největší vliv ze všech stadionů MLB. Dnes má foukat 7 mph proti pálkařům (před případnou sázkou si rozhodně ověřte). To znamená, že výhoda pálky Cubs se bude umenšovat. Navíc i Brewers v posledních dnech svá čísla na pálce trochu zlepšili. Podle mě se bude hrát na málo bodů a čeká nás těsná koncovka. Brewers plánují bullpen game a to je jejich šálek kávy. Jejich bullpen je aktuálně totiž již nejlepší v celé MLB a Craig Counsell ho umí použít. V tomhle zápase zkrátka dříme potenciál k velkému překvapení. Aktuální kurz 2.61 se podle mě bude ještě zvyšovat a je výrazně výše než korektních 2.21. Hodnotu má pak vše od 2.38 výše.

 

LAD – SD

déšť

Ani dnes samozřejmě nemůže chybět série Dodgers – Padres. Souboj hegemona NL West posledních 8 let proti nastupujícímu týmu. Již na konci roku 2017 jsem zde na webu psal článek o tom, že Padres staví tým s výhledem na zisk Světové série mezi lety 2020-22. A ono se to opravdu děje. Letos by to asi ještě bylo dílo souhry okolností (letos jich ale je dost), ale příští rok již budou Padres startovat rozhodně s jiným kurzem než 43:1.

Aktuálně je tedy síla Dodgers a Padres určitě vyrovnanější než vypsaných 1,73 : 2,30. Když vezmeme v potaz, že Urias na nadhozu Dodgers se zatím s nějakou fazonou nepotýká a naopak Chris Paddack je již brán jako elitní pitcher MLB, pak nemohu jinak, než vám kurz 2.30 prostě cpát. Hodnotu pak má všechno od 2,13 výše.

 

Tak a to je pro dnešek vše, nezapomeňte, že vás nic sázet nenutím a je to jen na vašem uvážení (vždy s rozumem a sázet jen to, co si můžete dovolit prohrát). Přeji vám hodně úspěchu ve hře a oficiální tipy můžete najít v průběhu podvečera na Twitteru.

Zde máte ještě kompletní hrací plán dnešního dne. Déšť ohrožuje ještě zápas Mets s Washingtonem:

 

Všechny obrázky lez kliknutím zvětšit

 


Titulní foto:  twitter @Brewers

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka