Seattle Mariners

Rok založení: 1977

Počet sezón:  43

Bilance:  3219 – 3622 (.471 %)

Počet vítězství v lize:  0

Počet vítězství ve Světové sérii:  0

Největší osobnosti minulosti:  Ken Griffey Jr., Edgar Martinez, Ichiro Suzuki, Felix Hernandez, Randy Johnson

Opory pro rok 2020:  Mitch Haniger, Kyle Seager, Marco Gonzales

Největší naděje pro rok 2020:  Kyle Lewis, Evan White, Jake Fraley, Justus Sheffield, Braden Bishop, Jose Siri, Justin Dunn,

Stadion: T-Mobile Park (47.929 diváků, otevřeno 1999)

Manager: Scott Servais (od roku 2016)

 

Aktuální soupiska (klikni zde)

 

SOUHRN SEZONY 2019:

Po dobrém začátku se vše vrátilo do tradičních kolejí a M’s poosmnácté do Playoff nepostoupili.

Tým působí v MLB od roku 1977 a patří mezi ty úplně nejméně úspěšné. V Playoff ho mohli diváci vidět dohromady jen čtyřikrát. Sezona 2019 skončila bilancí 68-94, což byl oproti předchozím sezonám opravdu dramatický ústup vzad. Takhle špatně si Mariners vedli naposledy v roce 2011. Na postup mezi ligovou elitu se tak čeká marně již od roku 2001.

Nedobré výsledky a z pohledu diváka nezajímavá druhá polovina sezony se projevila i na návštěvnosti. Proti roku 2018 zmizelo z tribun na 500 tisíc diváků a celkem si jich cestu do T-Mobile Parku našlo jen 1.8 milionu.

Pouhých 68 výher nemohlo znamenat nic jiného než poslední místo v Západní divizi Americké ligy. Nadhazovači se s kolektivní ERA 4.99 umístili 22. v MLB a na pálce to nebylo o mnoho lepší. Tým sesbíral OPS .740, což ho zařadilo na 20. pozici mezi ostatními kluby.

Mariners vyšel parádně vstup do soutěže a s bilancí 13-2 se vyhoupli až na samotné čelo. Ještě na konci dubna pak měli bilanci 18-14. Dále už následoval ale jen strmý pád a ani jeden vítězný měsíc. Přesto jde i zde najít něco pozitivního.

Vedení klubu se rozhodlo pro kompletní obměnu kádru a od začátku bylo jasné, že klub nebude mít šanci držet krok. Odešli James PaxtonEdwin DiazRobinson CanoJean Segura a Alex ColomeKariéru ukončil Ichiro Suzuki.

Vstup do sezony se povedl zejména dvojici veteránů Jay Bruce a Edwin Encarnacion. Ti zpočátku dělali, co mohli. Bruce v červnu nakonec odešel do Philadelphie a Encarnacion svými 21 homeruny zaujal Yankees. Za oba inkasovali Mariners po jednom mladém hráči.

Pozici jedničky v rotaci nadhozu si vybojoval Marco Gonzales, který i se slabým týmem dokázal dosáhnout na 16 výher. Odházel rekordních 203 směn a došel si pro ERA 3.99. Není divu, že před startem letošní sezony obdržel dlouholetý kontrakt.

Zajímavé duo měl Seattle na pozici catchera. Tom Murphy a Omar Narvaez se trochu nečekaně stali jednou z nejlepších dvojic v celé MLB. WAR v jejich podání se dostalo na hodnotu 3.7 a lepší v tomhle ohledu byli jen zadáci Philadelphie a Minnesoty. Murphy je na soupisce i pro letošní boje, Narvaez odešel do Milwaukee.

Alespoň v některých fázích sezony pak potěšující výkony předvedli i Daniel VogelbachShed LongAustin NolaJustus Sheffield a Kyle Lewis. Obstál i mladý nadhazovač Justin Dunn.

Největší výhrou pak ovšem byl pravděpodobně trejd, který proběhl ještě před startem sezony. V něm odeslali Mariners do Queensu (NY Mets) duo Edwin Diaz/Robinson Cano. Ti žádnou díru do světa v novém působišti neudělali a Mariners na oplátku získali výborného mladého hráče. Tím je Jarred Kelenic. Ten je aktuálně hodnocen jako 11. největší talent celé MLB a jeho roky jistě přijdou.

Výkonnosti týmu rozhodně nepřispělo, že jejich předpokládaná hvězda Mitch Haniger odehrála jen 63 zápasů. Na začátku června Haniger sám sebe nastřelil foulballem a ze zranění se již dohromady nedal. Nevypadá to ani, že by měl stihnout start sezony letošní.

Před sezonou přivedli Mariners s poměrně velkými nadějemi japonského nadhazovače. Yusei Kikuchi dostal čtyřletou smlouvu na $56MM. Nutno říci, že první rok se mu tedy nevyvedl. Během 32 startů si sáhl na ERA 5.46 a to je zkrátka propadák. Špatná byla z jeho strany i kontrola nadhozů.

Další předsezónní posilou byl Mallex Smith. Rychlost prokázal, když dokázal ukrást 46 met. Jenže na pálce i při hře v poli to byla veliká bída. Výkony byly v jednu chvíli tak mizerné, že byl nekompromisně odeslán na farmu.

Domingo Santana měl skvělou první půlku roku, ale v té druhé toho již mnoho nepředvedl. Slibný začátek předvedl i Tim Beckham, ale nakonec i on vybledl. Navíc v srpnu dostal trest na 80 zápasů za prokázaný doping (substance Stanozolol). J.P. Crawford na spojce stále neprokázal, že by měl být hráčem budoucnosti Seattlu.

Co dál?

Dá se předpokládat, že i další sezona bude pro Seattle velmi složitá. Mariners mají také smůlu na to, že hrají v momentálně velice silné divizi. V čele je Houston a za ním velice silný Oakland. Letos dobře posílili i Angels a snahu předvést se na novém stadionu bude mít i Texas, který posílil zejména nadhoz. Cokoliv jiného než poslední místo by tak bylo v podání Mariners překvapením.

Na druhou stranu se tým podařilo dobře obměnit. Je zabudováno spoustu mladých hráčů, kteří mají kvalitu. Mělo by to jednoho dne přinést výsledky.

Důraz by měl být veden na zkvalitnění nadhozu. Z týmu po letech odešel legendární Felix Hernandez a Mariners by potřebovali doplnit mladé naděje někým zkušeným. Do rotace zatím ale přišli jen Kendall Graveman a Taijuan Walker. Oba dva mohou být trefou do černého ale i propadákem.

Zpevnit by zcela jistě zasloužil i bullpen. Tam se zatím přes zimu povedlo přivést tři muže: Yoshihisa HiranoCarl Edwards Jr. a Yohan Ramirez. To bych řekl, že není na žádné velké oslavy.