Ohlédnutí za sezonou (8.díl): San Diego Padres

San Diego Padres ani v roce 2019 neukončilo čekání na sezonu, která přinese více výher než porážek. To tak trvá již od roku 2010. Na začátku roku přitom předpoklady nasvědčovaly asi většímu potenciálu, než byla výsledná bilance 70-92.

San Diego Padres se stali v roce 1969 součástí expanze MLB, která do hry dostala čtyři nové týmy. Padres již od samého počátku své existence nepatřili mezi sportovně úspěšné organizace. Na svůj vůbec první postup do Postseason si počkali až do roku 1984. Tehdy se však dostali až do Světové série. Až do současnosti toto napodobili již jen v sezoně 1998 a celkově mají jen pět účastí v Postseason. Poslední se datuje do roku 2006. Světovou sérii nevyhráli ještě nikdy.

V posledních letech ovšem vedení dělá vše proto, aby nepříznivé období odvál čas. Do týmu jsou pumpovány zajímavé peníze a například faremní systém patří mezi vůbec ty nejlepší v MLB. V sezoně 2019 ovšem síla týmu ještě nevyplula na povrch. Pozitivním signálem ovšem bylo to, že příchod Mannyho Machada a debutová sezona Fernanda Tatise nalákal do ochozů o 10 % fanoušků více než v roce 2018. Celkem si jich do Petco Parku našlo cestu 2.4 milionu (14. místo v MLB).

Padres ztratili na vítězné Dodgers neuvěřitelných 36 výher a poslední místo v divizi bylo zklamáním. Vedení nebylo rozhodně spokojeno. Padres by rozhodně měli být v lepší kondici než San Francisco a i postavení za Coloradem, které se trápilo bylo kousáno jen velmi těžce. Odvoláním to těsně před koncem sezony odnesl manažer Andy Green.

Nadhazovači se s kolektivní ERA 4.60 udrželi v průměru ligy a nelze jim tedy extra nic vyčítat. Jejich osmnácté místo je vlastně oproti celkovému výsledku nad plán. Problém tkvěl v mizerné kvalitě pálky, kde celkové OPS dosáhlo hodnoty pouze .718 a to bylo páté nejhorší číslo z celé MLB.

 

Co se povedlo

Jako povedený lze samozřejmě vyhodnotit vstup Fernando Tatise Jr. do MLB. Jeho pálkařská čísla se dostala na následující hodnoty: .317/.379/.590. K tomu bylo přidáno 22 homerunů a 16 krádeží met. Škoda jen, že zranění ho omezila jen na 84 zápasů v sezoně. Pokud by byl k dispozici celou sezonu, myslím si, že Padres nemohli skončit hůř než třetí. Tenhle chlapík v následujících sezonách do historie Padres určitě ještě razantně promluví.

 

 

Dalším skvělým objevem byl na nadhozu Chris Paddack. Ten ve své první sezoně ukázal, že by mohl patřit mezi úplně největší hvězdy MLB. Padres ho drželi trochu zkrátka co se týče počtu odházených směn. Riskovat vážné zranění v sezoně s takovým celkovým výsledkem bylo zbytečné. I tak Paddack odpracoval 140.2 směn a dosáhl na následující statistiky: 3.33 ERA, 0.98 WHIP a 153/31 K/BB!

V bullpenu se pak zjevila kometa Kirby Yates. Ten se v pozici closera předvedl opravdu náramně a uhrál nejvíc vítězných koncovek (Saves) z celé MLB. Bylo jich dohromady 41! ERA si pak udržel na fenomenální úrovni 1.19!

Ofenzivně se dobře vyjevil Franmil Reyes, který stihl za Padres odehrát 99 utkání, v nichž vystřílel 27 homerunů. Těsně před letní uzávěrkou přestupů byl ale trejdován do Clevelandu. Jednalo se o výměnu mezi třemi kluby. Její hlavní součástí byl Trevor Bauer, který šel do Cincinnati a Padres obdrželi mladého hráče. Tím je Taylor Trammell. Ten by se měl do vnějšího pole Padres prosadit příští sezonu.

V polovině sezony se po operaci vrátil do hry nadhazovač Dinelson Lamet a ukázal, že na něm mohou Padres stavět. Během 73 inningů rozdal fantastických 105 strikeoutů! Čtyřikrát během svého startu posbíral dvouciferný počet strikeoutů. Letos by měl patřit do základní pětky pro nadhoz.

 

Výkony pálkařů 2019 // zdroj: baseball-reference.com

 

Co se nepovedlo

Smutně skončilo angažmá Andyho Greena, do kterého generální manažer A.J. Preller vkládal velké naděje (psali jsme o tom tak trochu třeba tady). Bohužel ani v jedné ze čtyř sezon se tým vedený Greenem nedostal výše než na čtvrté místo tabulky divize.

Před sezonou podepsali San Diego Padres kontrakt na $300MM. Jeho majitelem byl pochopitelně Manny Machado a čekaly se ofenzivní hody. Ač Machado dokázal v páté sezoně za sebou odpálit přes 30 homerunů, tak jeho OPS nepřekročilo hranici .800. Přesně se zastavilo na hodnotě .796, což bylo jen 9 % nad ligovým průměrem. Od hráče s takovým platem prostě chcete víc. Stadion v San Diegu navíc patří mezi ty, které více svědčí pálkařům.

 

 

Eric Hosmer uhrál sice 99 RBI, ale jeho další čísla už tak slavná nebyla. Na pálce to skončilo následovně: .265/.310/.425. OPS tedy pouhých .735, což byl ligový podprůměr a právě v poměření se zbytkem ligy byl Hosmer v kariéře horší dosud jen jednou.

O vysokém kontraktu Wila Myerse jsme zde již nejednou psali. Jeho výkony vydaným penězům opět neodpovídaly. Padres by rádi hráče trejdovali pryč, ale nemohou najít vhodného zájemce. Museli tak vydržet další mizernou sezonu. Myers v ní byl dokonce usazen na lavičku a do zápasů často nastupoval až v jejich průběhu.

Mladý catcher Francisco Mejia ani v minulém roce nenaplnil fantazie, které o něm kolují již několik let. Draze vykoupený zadák původem z Clevelandu (Padres poslali k Indians i Brada Handa) nedostal dostatek herního času a navíc ho sužovala zranění.

Luis Urias nepotvrdil, že by měl být zázračným talentem. Šanci svým OPS .655 během 71 zápasů nevyužil a Padres ho v zimě vyměnili do Milwaukee.

 

Výkony nadhazovačů 2019 // zdroj: baseball-reference.com

 

Co dál?

Tým by měl být na cestě vzhůru a uvidíme, co dokáže v letošní sezoně. Server Fangraphs je k Padres pro letošek poměrně milosrdný a očekává, že vítězná sezona konečně přijde. Já si to myslím také. Podle mého názoru budou San Diego Padres bojovat s Arizonou o druhou pozici v Západní divizi Národní ligy.

Zásadní změna proběhla na pozici manažera, do které byl obsazen Jayce Tingler, pro kterého to bude v MLB v této funkci premiéra. Dosud působil jako kouč v Texasu.

Před zimou byly na stole dvě hlavní témata. Vylepšit ofenzivu a zajistit nějaké nadhazovače, kteří zvládnou odházet hodně směn. V tom byl nedostatek. V rámci trejdů se podařilo získat některá zajímavá jména. Ofenzivu by měl vylepšit Tommy Pham. Padres budou zvědaví, co předvede Jurickson Profar, který loni nenaplnil své předpoklady v Oaklandu, ale talent to stále je. Tým doplnili i Brian Dozier a Juan Lagares

Pro nadhoz se také někoho podařilo přivést. Nejvíc nadějí se vkládá do Zacha Daviese, který byl součástí trejdu Uriase do Milwaukee. Je tu i vynikající reliever Emilio Pagan a také Drew Pomeranz, který by se rád v průběhu sezony opět vrátil do role startéra.


Titulní foto:  twitter @LasMayores

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..