Boston, Hlavní články

David Price asi zůstane v Bostonu. Betts blízko odchodu?

Již několikrát bylo zmíněno, že vedení Boston Red Sox dostalo od majitelů za úkol snížit výdaje na platy pro hráče. Jak toho nejlépe dosáhnout? Zbavit se těch největších kontraktů! Mezi ně patří Price i Betts.

V celkových částkách bychom na soupisce našli ještě větší zátěže. Chris Sale má naplánováno do konce roku 2024 například obdržet $145MM. Xander Bogaerts má přislíben ještě jeden rok navíc a celkovou sumičku $120MM. Nicméně Betts má obdržet letos $27MM a David Price $32MM. Za následující tři sezony mu mají Red Sox odvést celkem ještě $94MM.

 

Plán platů hráčů Bostonu // zdroj: fangraphs.com

 

Abychom dobře rozuměli pohnutkám, proč chtějí v Bostonu některé hráče dát pryč. Není to o tom, že by ekonomická situace majitelů byla špatná. Boston patří k nejbohatším klubům v MLB. Jde o to, že pokud překročíte nějaký ligou určený limit, musíte platit penalizaci a může vás to stát i místa v draftech. Výhledově je tak dobré držet se pod touto hranicí, jinak ohrožujete sportovní budoucnost týmu.

Red Sox vyšla mohutná investice do své sestavy a vyhráli titul v roce 2018. Rok 2019 dostala podobná parta k dispozici ještě jeden pokus, ale ten se nepovedl. Majitelé se rozhodli pro „uvolnění páry“. Pokud se klubu podaří dostat hlouběji pod určený limit, může pak zase v dalších sezonách pomýšlet na zaplacení nějakého velkého jména.

 

Touha uvolnit rozpočet

Nyní ale přišel čas na snahu pustit žilou. Ústředním mužem, o němž se v posledních dnech mluví je Mookie Betts. Tomu se rozbíhá poslední rok platného kontraktu. Pokud za něho chtějí Red Sox vůbec něco zpátky získat, je potřeba trejdovat teď. V polovině sezony již bude cena nižší. Druhou variantou by bylo podepsání dlouhodobého kontraktu. To se ale podle informací z USA, které mám k dispozici, ani na několik pokusů nepovedlo. Betts je tak prakticky rozhodnut, že po této sezoně odejde na volný trh a bude očekávat zisk mega kontraktu.

V tuto chvíli tedy mají Red Sox snahu trejdovat. Ale k výměně hráče takového kalibru není na trhu dostatek zájemců. V podstatě se podařilo identifikovat dva. Jsou jimi Los Angeles Dodgers a San Diego Padres.

 

Když Betts, tak i Price…

Když Boston vstupoval do jednání, snažil se do balíčku k Mookie Bettsovi přifařit i Davida Price. To by bylo naráz odepsaných $59MM v platovém rozpočtu jen pro tuto sezonu. Tato varianta ale pravděpodobně nevyjde. San Diego se totiž snaží na oplátku udat Willa Myerse, kterému z kontraktu stále zbývá vyplatit $67.5MM. To by nedávalo Bostonu smysl. Dodgers se pak nechali slyšet, že pokud by měli akceptovat dva takto vysoké platy, nebudou ochotni nabídnout na výměnu tolik mladých hráčů jako pouze za Bettse.

David Price nezažil dobrou sezonu 2019. Jeho výkony byly poznamenány zraněními a celkově zvládl odházet jen 107.1 směny. I přes bídné ERA (4.28) si ale dokázal udržet schopnost vyřadit pálkaře strikeoutem. Jeho průměr 10.7 K/9 byl nejvyšší v kariéře. Pro Red Sox tak existuje dobrý důvod se do výměny nehnat, nechat Price odházet polovinu sezony a případně ho vytrejdovat v létě za lepších podmínek.

To u Bettse se američtí novináři kloní k tomu, že je pravděpodobnější, že hráč před začátkem sezony dres změní, než ne. Dodgers odmítli zahrnout do výměny jedno jméno. Gavin Lux. Největší naděje jejich faremního systému. Nebrání se ale tomu, aby byl do Bostonu odeslán Alex Verdugo, což by pro Red Sox mohlo být velice zajímavé jméno.


Titulní foto:  twitter @DodgerBlue1958

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka