Blog

Poslední Indiáni (1): Jak to začalo?

Po téměř čtyřech letech tvorby tohoto webu jsem snad konečně našel potřebnou vnitřní vyrovnanost a klid. Také jsem v sobě objevil velkou pokoru vůči MLB. Ač bych si strašně moc přál být dokonalý, perfektní a v informacích kompletní, vím již, že to prostě není možné. Teprve s tímto pochopením stavu věcí a zklidněním se se můžu vrátit konečně ke své původní myšlence. A tou bylo hlavně o baseballu psát.

Během letošní sezony tak rozhodně chci ubrat na plynu, nesnažit se přečíst o MLB úplně všechno, ale chci si to hlavně užívat. Chci se jen tak v klidu dívat na zápasy a vědět, že když nic nenapíši, nic se nestane. Na druhou stranu vnitřně cítím, že by byla škoda celý tenhle „projekt“ jen tak zahodit. I proto už se tady začaly objevovat denní reporty, ale již jsem dalek toho slibovat vám pravidelnost.

Stejně tak to bude s těmito texty, s tímto blogem. Bude to o poslední sezoně Cleveland Indians pod tímto názvem. Budou psány tak, jak tuto sezonu uvidím já, řadový fanoušek Indians, který se musí smířit s tím, že jsme nejchudším klubem v celé MLB a že od příští sezony již název klubu Indians nebude. Mám ho rád. Ten název. Mám rád i staré logo s Indiánem. Nosím oblečení s tímto starým logem a vždy budu vzpomínat na to, jak jsem se s ním poprvé potkal.

Bylo to někdy na jaře roku 2016. Byl jsem tehdy nemocný, čistě fyzicky nemocný. I když teď zpětně již vím, že to byla jen předzvěst celkového kolapsu, který přišel následující zimu a já musel změnit celý svůj život a přístup k němu.

Tehdy na jaře 2016 jsem se ovšem nemocný nudil doma a hledal, na co se dívat. Na Youtube byl tehdy téměř každý den k vidění nějaký zápas MLB zdarma a já jsem tomu naprosto propadl. Bylo by to hodně romantické napsat, že jsem se zamiloval do Indiánů kvůli logu a názvu. Ale tak to fakt nebylo. O MLB jsem tehdy věděl úplný kulový, takže jsem ani moc nedokázal poznat, kdo je dobrej a kdo není.

Ale pak jsem viděl asi dva zápasy Clevelandu, které se hrály na jejich Progressive Field a ta atmosféra mě naprosto okouzlila. Ihned jsem dokázal fandit jejich nadhazovačům. Pamatuji si Salazara, kterej sice byl hodně labilní, ale byl to sympaťák jak prase. Kluber. To bylo pro mě jako neznalce naprosté zjevení. Carrasco a další. Josh Tomlin byl prakticky špatný pitcher, ale já ho měl nejradši. Když jsem si s ním pak četl nějaké rozhovory, žasl jsem, jak je to inteligentní chlap. Na pálce a v poli už tehdy hrál Lindor a Ramirez a já byl nadšenej z jejich úsměvů a schopnosti otáčet zápasy. Tribuny šílely a bylo to krásné.

Absolutně jsem tehdy netušil, že na podzim budu svým novým oblíbencům držet palce ve Světové sérii proti Cubs, že povedem 3-1 na zápasy a všechno to ztratíme a Cubs prolomí své staleté prokletí. I tak mi to přišlo úžasné. Začal jsem vnímat, že i Cleveland je prokletý klub, který naposledy Světovku vyhrál v roce 1948 a to mě fascinovalo. Celej jeden lidskej život tady ten klub funguje, má své oddané fandy a nic. Už nebylo cesty zpět. Během jedné z nejlepších sezon Indians jsem se stal jejich fandou.

Asi před třemi dny jsem si v hlavě začal sumírovat tenhle text a hned se mi vynořila vzpomínka na četbu fotbalové knihy od Stephena Fostera: Hlavně nespadnout. Pokud ji neznáte, tak doporučuji přečíst. Je to příběh otce a syna, kteří jsou oddanými fanoušky Stoke City, kteří se v té době potácejí na rozhraní třetí a čtvrté ligy. Jedna z úvodních pasáží knihy popisuje okamžik, kdy otec vzal svého syna poprvé na zápas a Stoke slavně a vysoko zvítězili. Otec si to později vyčítá, protože svému synovi defacto vložil do života plané naděje, že to takhle bude pořád. Bohužel, život je často krutý a záblesk slávy se u klubů jako Stoke City nebo Cleveland Indians často neopakuje. 🙂

Teď jsme o pět let dál, svět je úplně jiný, loni se MLB hrála za prazvláštních okolností, spoustě z nás někdo zemřel. Ale je tu nové jaro a s ním i nová sezona a zase nová naděje, že bude dobře a že máme šanci něco se svým životem udělat a že Indians mají šanci ukončit své působení pod tímto názvem výhrou ve Světové sérii. Bylo by to krásné. A kdyby člověk nevěřil, nemohl by žít.

 

Dosavadní výsledky Cleveland Indians: 

01.04. DET – CLE 3:2

03.04. DET – CLE 5:2

04.04. DET – CLE 3:9

05.04. CLE – KCR 0:3

07.04. CLE – KCR 4:2

 


titulní foto:  cbssports.com