pohled MLB orioles
Americká liga, Analýzy divizí, Baltimore, Boston, Hlavní články, Hra s čísly, Tampa Bay, Toronto, Yankees

Pohled do MLB: AL East – Tampa nebo Yankees

Tak si představte, že za sebou máme již třetinu zkrácené sezony. Za normálních okolností bychom po 20 odehraných zápasech tak nějak řekli, že se kluby zahřívají. Letos nám však pohled na necelý měsíc hraní již skoro dovoluje dělat závěry.

Ano, mnohé se ještě ve 40 zápasech může změnit a nezapomeňme, že třeba Cardinals by jich měli odehrát ještě 55! Nicméně určité trendy můžeme již vysledovat. Asi jste již pochopili, že mám rád čísla a statistiky. Přestože mě i Vladimír Chlup i Martin Červenka v rozhovorech (tady a tady) upozorňovali, že statistiky nejsou všechno, já se o ně v sérii rozborů opřu. Přeci jen si myslím, že nám určité trendy nabízejí a můžeme díky nim odhadnout další průběh.

Náš úvodní pohled zamíříme do Východní divize Americké ligy (AL East)!

 

Tabulka

 

Pořadí na prvních dvou pozicích není překvapivé. Yankees jednoznačně chtějí zakončit 10 let trvající půst bez zisku Světové série a mají zkrátka silný tým. Na druhém místě je Tampa, o které jsem před sezonou referoval jako o týmu, který bude pokračovat v dobře rozdělané práci.  A i když to nejde tak hladce, jak jsem si myslel, na čelo tabulky to zatím stačí.

Na třetím místě je velké překvapení. Baltimore zatím předčil veškeré odhady a je výrazně lepší než bylo očekávání ve všech složkách hry, jak si za chvíli ukážeme. Toronto je trošku za mým předpokladem. Zejména ofenzivní složka hry je pro mě při množství talentů zklamáním.

Poslední je Boston. A to se přiznám, není nic nečekaného. Akorát jsem ho před sezonou umístil před Orioles. Ale Red Sox jsou aktuálně organizací na ústupu z výsluní. Jejich nadhoz není dobrý a v ofenzivě to také úplně neklape, ať už jsou důvodem forma nebo něco jiného.

 

Nadhoz

Pokud chci srovnávat, musím mít nějaký ukazatel. Tradiční ERA (ten ukazatel nijak nezatracuji) jsem vyměnil za FIP a přidávám k tomu i jeho projektovanou/očekávanou hodnotu xFIP. FIP slouží lépe, protože očišťuje ERA od vlivu obrany, náhody a „štěstí“. Bere do úvahy jen situace ve hře, které může nadhazovač přímo ovlivnit. Zejména při odehrání tak mála zápasů je tedy rozhodně vhodnější.


 

převzato z: http://baseball-stat.cz

 

Z výše uvedené tabulky je jasné, že tady se tedy zatím nadhazovačské orgie nekonají. Všech 5 týmů je dle FIP až ve druhé polovině pořadí MLB. To je poněkud překvapivé i třeba vzhledem k tomu, jaké ambice měli Yankees po příchodu Gerrita Colea (FIP 3.87). Pod hodnotu 4.00 se vleze ještě Masahiro Tanaka (3.09). Zbytek rotace je za očekáváním. Špatné jsou zatím výkony Happa (11.21) a Montgomeryho (5.05).

V Tampě je práce nadhazovačů více rozředěna i směrem do bullpenu.

Přesto jsou v rotaci velká jména. Jaká jsou jejich FIP? Blake Snell (2.91), Charlie Morton (4.45), Tyler Glasnow (5.27). Zatímco u Mortona se očekávaná hodnota nesnižuje, pak u Glasnowa můžeme lepší zítřky čekat.

Tento fakt se pak odráží v tabulce xFIP, kde vidíme předpokládaný posun Tampy z 16. na 9. příčku v MLB. Yankees by měli naopak zůstat ukotveni kolem 20. pozice. 

Nad očekávání si vede nadhoz Orioles. Tady se čekala pozice na samém chvostu, ale je z toho konec druhé desítky. Komu se daří? Vše táhne Tommy Milone, který dostal důvěru v Opening Day a asi mu to zvedlo sebevědomí (FIP 2.57). Slušnou hodnotu má ještě Alex Cobb (FIP 4.69), zbytek borců je již přes 5.00. To odpovídá pořadí na konci druhé desítky. Jeden vynikající nadhazovač, jeden solidní a zbytek to lepí.

Nedaří se startérům Toronta. Na to, že získali v pauze tolik posil, docela zklamání. Hyun-Jin Ryu (4.12), Chase Anderson (4.40), Tanner Roark (6.69) a Matt Shoemaker (6.43). Výkony nedávají naději k výraznému zlepšení.

Samostatnou kapitolou je pak zdecimovaná a vybrakovaná rotace Boston Red Sox. Horší v MLB jsou aktuálně jen „umělci“ z Arizony. Projekce FIP nicméně ukazuje, že by tento souboj o nejhorší soubor mohli Red Sox vyhrát. Je tedy jasné, že Boston tabulkou stoupat na 99 % nebude.

 

Bullpen

Pokud startéři v této divizi do špičky MLB zatím v součtu nepatří, pak u Bullpenů je tomu naopak. Všechny kluby se dle aktuální FIP dokáží vměstnat do první poloviny ligového pole. A dle projekcí xFIP by mělo být ještě líp.

Z tabulky je patrná dominantní pozice Tampy, kterou když nezaskočíte v úvodu utkání, těžko ji výsledkově přetlačíte. Yankees patří na konec první desítky a to je pořád velmi slušné.

Absolutní senzací této sezony a jedním z nejmilejších překvapení je ovšem bullpen Baltimoru. A tady hledejme jeden z důvodů jejich úspěšného startu. Hodnota FIP 3.33 je prostě něco fantastického! Jen pro připomenutí. Loni tento klub končil sezonu s FIP bullpenu 5.38, což bylo vůbec nejhorší číslo z celé MLB. Letos tedy dokáží Orioles držet koncovky utkání, případně zařídit i nějaký ten obrat. Osm z dvanácti borců pak má ve statistikách hodnotu K/9 přes 10.00! Cole Sulser uhrál již 4 Saves, po jednom přidali Travis Lakins a Miguel Castro. Jmény nám bullpen příliš nic neřekne, ale jako tým zkrátka funguje fantasticky. Hodnota xFIP navíc ukazuje, že by to neměla být náhoda a O’s mají potenciál se posunout ze 7. na 3. pozici! Takže pozor!

Blue Jays a Red Sox výkony bullpenu často napravují špatné starty do zápasů. Dobře pro ně.

 

Pálka

Co Yankees ztrácejí proti Tampě na nadhozu, dohánějí pálkou. V té jsou v celé lize zatím nejlepší. A to z obou možných pohledů. 

 


 

převzato z: http://baseball-stat.cz

 

WPA – Win Probability Added // je defacto ukazatel, který říká, kolik výher (+ hodnota) nebo proher (-) přinese svému týmu čistě jen ofenzivní hra týmu. Čísla jsou převzata z webu: baseball-reference.com


 

Yankees jsou tedy jasně ofenzivním týmem a tímto způsobem potřebují vítězit. Tampa naopak k výbornému nadhozu přidává ofenzivu, která patří do ligového průměru a co se týče výher, není určující (WPA 0.0).

A prosím, povšimněte si Baltimoru. Opravdu nerozumím tomu, proč tomuto týmu jsou pořád připisovány zápasové kurzy 2.50 a výše. Pro nás jen dobře. Tahle pálka je ale, přátelé, opravdu vynikající. Abych byl přesný, je čtvrtá nejlepší v celé MLB. Uvidíme, jestli dojde k poklesu. Ten odhadnout neumím. Pokud ne, můžeme se dočkat toho, že se Orioles klidně budou prát o druhé místo. To je možná trochu vysoký odhad, ale…

Naprosto špatná je ofenziva Toronta a to je bohužel to, co tento velmi talentovaný tým drží dole. Škoda. Devatenáctá příčka ofenzivy Red Sox také není dobré vysvědčení pro tým, kde jsou muži jako Bogaerts, Devers, Martinez nebo Benintendi. Odchod Bettse předznamenal úpadek a vůbec bych se nedivil, kdyby se Red Sox rozhodli rozprášit tým pomocí trejdů. Koneckonců i v tomto článku jsem ještě během zimy upozorňoval na skutečnost, že nový GM přichází s jediným posláním. Šetřit!

 

Jak to dopadne?

Každý, kdo se pokouší o analýzu, by se měl pokusit i o nějakou předpověď výsledků. Tak tedy i já. Z výše uvedeného je patrné, že jsme se dostali po třetině soutěže do situace, kdy jsou tu jasní dva favorité a jeden zlobící „outsider“.

S dovolením odepíši Boston, který se mi nelíbil již před sezonou a celkově nálada v klubu je zlá. Nadhoz je špatný. Čekejte spíše výprodej. Toronto asi nebude žhavit motory a bude věřit, že se příští rok zase o kousek posune. Možná se podaří trochu zkonsolidovat nadhoz.

Baltimore je velkou otázkou. Tenhle tým je prostě senzace, ale na top kalibry to asi ve výsledku stačit nebude. Na vině bude asi nespolehlivost úvodních nadhazovačů, kde chybí více jistoty. V žádném případě nečekejte, že by Baltimore v průběhu posiloval nějakým trejdem. Tenhle tým má nyní jasnou vizi a jde krůček za krůčkem s výhledem někam za dva, či spíše tři roky.

Zbývá nám tedy dvojice Yankees – Tampa. Ofenziva vs. Defenziva. Dokáží Yankees zlepšit nadhoz, nebo se vyšvihne pálka Rays? Spíše bych vsadil na druhou variantu. Yankees mají zatím bohužel moc velký rozptyl mezi startéry. Uvidíme, jestli nebudou trejdovat! Oba týmy spolu zatím stihly odehrát čtyři utkání a při celkovém skóre 17-17 slavila úspěch defenziva Rays. Ti vedou 3-1 na utkání!

 


Titulní foto: twitter @Orioles

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka