Pittsburgh Pirates

Rok založení:  1882

Počet sezón:  138 (1882-1890 Pittsburgh Alleghenys, 1891 Pittsburgh Pirates)

Bilance:  10545 – 10405 (.503 %)

Počet vítězství v lize:  9

Počet vítězství ve Světové sérii:  5 – 1909, 1925, 1960, 1971, 1979

Největší osobnosti minulosti:  Honus Wagner, Roberto Clemente, Paul WanerArky Vaughan, Willie Stargell, Ralph Kiner, Bill Mazeroski, Pie Traynor, Danny Murtaugh, Babe Adams, Wilbur Cooper, Max Carey, Barry Bonds, Fred Clarke

Opory pro rok 2020:  Adam Frazier, Josh Bell, Joe Musgrove, Chris Archer, Jameson Taillon

Největší naděje pro rok 2020:  Mitch Keller, Kevin Kramer, Ke’Bryan Hayes,

Stadion:  PNC Park (38.747 diváků, otevřeno 2001)

Manager:  Derek Shelton (od roku 2020)

 

Aktuální soupiska (klikni zde)

 

Souhrn sezony 2019:

Poprvé od roku 2010 museli fanoušci Pittsburgh Pirates spolknout skutečnost, že tým skončil poslední v Centrální divizi Národní ligy. První půlka sezony přitom nenasvědčovala průšvihu. Před All Star Game byla bilance 44-45. Nakonec zůstalo jen u 69 výher.

Pirates působí v MLB již od roku 1882 a patří tedy mezi ty vůbec nejstarší kluby. Zároveň ovšem nikdy mnoho úspěchů neslavili. Za 138 sezon se klub jen sedmnáctkrát dostal do Playoff a zisk Světové série se v městě oceli slavil pětkrát. Naposledy však v roce 1979! Loňská bilance 69-93 znamenala pro klub výkonnostní propad někam k roku 2010. To končila katastrofální dekáda klubu. Mezi lety 2001 a 2010 získali Piráti nejvíce 72 vítězství.

Pittsburgh nikdy nepatřil mezi města, kde by diváci baseball navštěvovali v obrovských počtech. Nicméně i tady přinesla sezona další úbytek fanoušků. Těch si na tribuny za 81 domácích zápasů nenašlo cestu ani 1.5 milionu a to bylo druhé nejhorší číslo v Národní lize. Méně zápasy zajímaly už jen fanoušky Miami.

Poslední místo v divizi bylo nakonec vlastně zasloužené. Tým se ve druhé polovině roku ocitl v naprostém rozkladu a vše vyvrcholilo kompletní reorganizací během této zimy. Ve své funkci skončili i manažer Clint Hurdle i generální manažer Neal Huntington.

Nadhazovači se s kolektivní ERA 5.18 umístili až na 26. místě v MLB. Na pálce to bylo o něco lepší, když OPS .741 zařadilo žlutočerné na 19. flek.

Týmu se, jak již bylo zmíněno, vyvedl úvod sezony. Ještě ke konci dubna se vyhřívali Pirates na prvním místě divize. To bylo sice způsobeno částečně i špatnými výkony konkurence, ale i tak to vypadalo nadějně. Ještě v polovině července se dalo hovořit o tom, že tým může bojovat o pozici ve Wild Card Game.

S pálkou v ruce si zdatně počínal zejména Josh Bell, který byl adeptem na zázraky již o rok dříve. Tehdy své předpoklady nenaplnil, ale sezona 2019 byla jeho. Celkem dokráčel pro 37 homerunů a 116 RBI. To vše při skvělém OPS .943. To ho zařadilo 43 % nad ligový průměr. Vešel se tak ve všech třech statistikách mezi nejlepší dvacítku celé MLB! Na první metě tak skutečně Pirates problém neměli.

Při své premiérové sezoně v MLB předvedl skvělé výkony také outfielder Bryan Reynolds. Jeho průměr na pálce se i na konci roku udržel na skvělých .314. Představil se přitom ve 134 utkáních. Za zmínku stojí i 37 odpálených doubles.

Starling Marte ve středním poli se podruhé za sebou přehoupl přes 20 homerunů a 20 ukradených met. Pro Pittsburgh Pirates bude jeho absence (odchod do Arizony) určitě citelné oslabení. Překvapivě dobře se pro Pirates vyvinula situace na spojce. Kevin Newman tam ve své druhé sezoně v MLB předvedl skvělé výkony. S pálkou si také rozuměl a průměr udržel na čísle .308 ve 130 zápasech.

Nadhoz již tolik chválit nemůžeme. Zmíníme jen jednoho muže. Joe Musgrove dosáhl na nejvyšší počet startů v kariéře. Bylo jich 31 a znamenaly 170.1 směny. Poněkud smutné je, že jeho ERA 4.44 bylo nejlepší mezi všemi pravidelnými startéry.

Nepovedla se druhá část soutěže. Do jakých trablů se celý tým dostal, asi nejlépe ilustruje záležitost z poloviny září. Closer týmu Felipe Vazquez byl zatčen policií a obviněn ze sexuálního obtěžování mladistvých. Soudní proces je naplánován na 16. března 2020. Ať dopadne jakkoliv, je prakticky jisté, že vzhledem k tomu, že Vazquez se k určitým věcem přiznal, je jeho kariéra sportovce u konce.

Jameson Taillon měl na nadhozu velmi slibný rok 2018 (ERA 3.20) a čekalo se, že si něco z něho přenese i do nové sezony. Dříve, než mohl něco z toho prokázat, ukončilo jeho snažení vážné zranění lokte. To přišlo již v květnu, následovala operace a ta vystaví stopku i pro rok 2020.

Gregory Polanco zvládl odehrát pouze 42 utkání, zbytek ročníku strávil mezi zraněnými. Přispěl tak do ofenzivní kasy pouhými šesti homeruny. Dalším zásadním zklamáním byl a je Chris Archer. Muž, kterého během roku 2018 Pittsburgh Pirates vytrejdovali z Tampy a dali za něj hodně velkou kvalitu. Bohužel, Archer nepředvádí v Pittsburghu vůbec nic pěkného a tenhle obchod je zatím absolutní fiasko. V sezoně 2019 Archer odházel jen 119 směn a odešel s ERA 5.19!

Catcher Francisco Cervelli utrpěl další z mnoha otřesů mozku a na konci sezony odešel do Atlanty.

V týmu proběhla výměna ve vedoucích pozicích. Generálním manažerem se stal Ben Cherington, který má zkušenosti z Bostonu a Toronta. Podle jeho slov se těší na kompletní práci od zdola. Pittsburgh Pirates budou muset v následujících sezonách dát důraz na zásobení faremního systému a vytáhnout ze zdola větší počet kvalitních hráčů.

Nový manažer Derek Shelton to bude mít hodně těžké. Kvalitní tenhle tým rozhodně letos nebude a cokoliv jiného než poslední místo bude překvapením. Zásadním problémem se zdá být hodně nestabilní a slabý nadhoz.

Piráti musí zapomenout na špatné trejdy z posledních sezon. V této sezoně musí lépe obchodovat. Nové vedení ukázalo, že možnosti jsou, když Marteho odeslalo do Arizony za mladé hráče. Bude to zkrátka minimálně pár sezon trvat, než se zase Pirates vydrápou nahoru.