Hlavní články, Hra s čísly

Kterých 5 hráčů odpálilo v tomto století nejvíc ‚triples‘?

V nové rubrice ‚Hra s čísly‘ se více či méně pravidelně podíváme na nějakou statistickou zajímavost či blbůstku. Dnes tu máme trochu přehlíženou statistiku triples. Kteří hráči se tímto kouskem mohli pochlubit od sezony 2001 nejčastěji?

Nejprve se podíváme na absolutní pořadí, které pochopitelně z velké části záleží na tom, kolik toho kdo v MLB ve sledovaném období odehrál. Posléze se pak pokusíme najít hráče, kteří toho příliš neodehráli, ale měli trojmetový potenciál na vysoké úrovni.

 

Pořadí v absolutních číslech:

 

5. Curtis Granderson (95 triples)

Z celé pětice, kterou si tu během chvilky představíme má Granderson za sledované období suverénně nejvíce homerunů (344) a také nejvyšší počet met zdarma (924). To tak nějak vybízí k myšlence, že kdyby bylo pár míčů kratších, nebo se nadhazovači méně báli házet do zóny, mohlo být jeho postavení v naší tabulce ještě vyšší.

To, že byl Granderson silovým pálkařem, dokazuje i skutečnost, že vyšší hodnotu Sluggingu a OPS má v tabulce až na 16. místě Carlos Beltran. Počty triplů jsou tak u Grandersona spíše důsledkem toho, že některé homeruny nedoletěly až za plot.

Do MLB se Curtis poprvé podíval v sezoně 2004 v dresu Detroit Tigers. Ti ho v roce 2002 draftovali ve třetím kole. Debut ve velké soutěži přišel hned na podzim roku 2004. Tehdy bylo Grandersonovi 23 let a zapsal si prvních 9 utkání.

Větší porci příležitostí dostal až v sezoně 2006, ale od té doby se zařadil mezi „železné“ muže, kteří málokdy chybí v sestavě.  ‚Grandy Man‘ jen jednou ve své 16 let trvající kariéře získal ocenění Silver Slugger. To bylo zapříčiněno tím, že nikdy nedosahoval vysokého pálkařského průměru. V kariéře se dostal jen na .249. Jeho styl se tak dá asi nejlépe popsat jako buď a nebo. Celou kariéru ho tak kromě vysokého počtu dlouhých odpalů provázel i vysoký počet strikeoutů.

V prosinci 2009 došlo k obrovskému trejdu mezi Detroitem, Yankees a Arizonou. Zapleteno do něho bylo celkem šest hráčů. V rámci této směny se například stěhoval z Arizony do Detroitu i Max Scherzer. Granderson pak přestoupil k Yankees.

 

 

Od roku 2010 tam dostával velkou porci času ve středním poli a právě za Yankees si zapsal 23 triples. To už jich ale měl na kontě 57 ze svého působeni v Detroitu. Drtivá většina třímetových odpalů tak přišla v úvodních letech jeho kariéry.

V roce 2013 přišly první trable. Manažer Joe Girardi s ním počítal do levého pole, ale během jarního kempu dostal  ‚Grandy‘ zásah nadhozem do zápěstí a byl na 10 týdnů vyřazen ze hry. Vrátit se dokázal na začátku května, ale sezona skončila neslavně.  Hned po deseti dnech dostal do ruky další nadhoz a zlomenina ho nepustila na hřiště dřív než v srpnu.

Po konci sezony se stal volným hráčem a i přes zájem Yankees dal přednost městskému rivalovi Mets. Za ně dokázal během čtyř let přidat ještě 12 triples. Do dějin se pak zapsal momentem z roku 2016. Tehdy proti Minnesotě dokázal odpálit dva homeruny v extra inningu, což je vskutku ojedinělý kousek.

Po sezoně 2016 začala jeho kariéra uvadat. Na sklonku roku 2017 se dostal k Dodgers jako posila pro cestu za titulem, která však skončila těsně pod vrcholem (prohra ve Světové sérii s Astros 3-4). O rok později odehrál ještě zápasy za Toronto a Milwaukee a loni se rozloučil v dresu Miami. Konec kariéry ohlásil letos v lednu.

 

4.  Ichiro Suzuki (96 triples)

Ichiro je v elitní pětce jediným hráčem, který byl přítomen na hřištích ve všech 20 letech, které sledujeme. Ze všech hráčů tak nasbíral největší počet at-bats. Jeho přítomnost v elitní společnosti není tak důsledkem síly, ale zejména vytrvalosti.

Všichni si jistě pamatujeme, že kariéru tenhle sympaťák končil teprve na začátku minulé sezony.

Drtivou část své produkce a úspěchů stihl Ichiro vměstnat do první dekády svého působení v MLB. Ta byla výhradně spjata s týmem Seattle Mariners. Mezi lety 2001 a 2010 vyhrál Ichiro pokaždé Gold Glove a ani jednou nechyběl v All Star Teamu. Na cenu MVP dosáhl ale jen jednou a to hned v první sezoně (2001). Tehdy bral i cenu pro nováčka roku.

 

 

V Seattlu působil až do roku 2012 a většinu svých triples (79) tak stihl nasbírat právě tam. Ichirovi k tomu, aby se stal naprosto nesmazatelnou legendou, chybělo asi jen to, aby vyhrál Světovou sérii. Tomu byl nejblíže asi po svém přestupu k Yankees. Odehrál tam konec roku 2012 a další dva roky. Yankees ale v roce 2012 vypadli ve finále Americké ligy s Detroitem (4-0), o rok později skončili třetí v divizi a rok 2014 s 84 výhrami znamenal propastnou ztrátu 12 vítězství na Baltimore. Na Wild Card chyběly výhry čtyři.

Ichirovi skončil kontrakt a zamířil do Miami, kde předvedl ještě tři velmi dobré sezony (2015-17) a stihl svoji sbírku triples rozšířit o 11 kousků. V sezonách 2018 a začátku 2019 se ještě vrátil do svého milovaného Seattlu a kariéru zakončil loni v emotivním zápase proti Oaklandu v Tokyu.

 

3.  Jimmy Rollins (114 triples)

Od roku 2001 do sezony 2014 nehrál na pozici spojky ve Philadelphii prakticky nikdo jiný než Rollins. V sezoně 2007 pak dokázal Jimmy odehrát dokonce všech 162 zápasů. Dohromady jich pak v základní části v období 2000-14 bylo 2090. Kariréru pak dokončil krátkými angažmá u Dodgers (2015) a White Sox (2016). Před sezonou 2017 ještě podepsal smlouvu se San Franciscem, ale ještě před začátkem soutěže ho Giants propustili.

Znovu se vrátím k sezoně 2007. Ta byla pro Rollinse nezapomenutelná. Kromě toho, že dokázal odehrát úplně všechno, sesbíral i všechny trofeje. Vyhrál Gold Glove, Silver Slugger a i cenu MVP. A mimo jiné se Rollins stal i králem všech pálkařů v počtu triples. Nastřílel jich neskutečných 20!

To byl individuální vrchol kariéry. Ten týmový přišel o rok později. Philadelphia dokázala po 28 letech vyhrát Světovou sérii, když v ní převálcovala Tampu 4-1. O rok později se Phillies obhájit nepovedlo, když prohráli s Yankees. I tak bylo ale období mezi lety 2007-11  společně s přelomem 70. a 80. let minulého století tím nejlepším v historii klubu (od roku 1883).

 

 

S ohledem na naši statistiku a tabulku je velmi zajímavé, že v roce 2007 se na 20 triplů dostali Rollins i Granderson a stali se tak teprve třetím a čtvrtým hráčem historie, který během jedné sezony nasbíral tato čísla: 20+ doubles, 20+ triples, 20+ homeruns a 20+ ukradených met. To se před nimi povedlo jen v roce 1911 hráči s parádním jménem Wildfire Schulte (ve skutečnosti je Wildfire jen přezdívka) a v sezoně 1957 to dokázal za SF Giants Willie Mays.

Jimmy Rollins je také s počtem 2227 zápasů na pozici spojky šestým nejčastěji hrajícím mužem historie na tomto postu.

 

2. Carl Crawford (123 triples)

Muž, který se na hřištích MLB proháněl mezi lety 2002 a 2016 a debutoval těsně před svými 21. narozeninami v dresu Tampy. Za ní také odehrál největší část své kariéry, když teprve před sezonou 2011 odešel do Bostonu.

U Red Sox tenhle levý polař vydržel dva roky a titul z roku 2013 tak již nestihl. To již hrál za LA Dodgers, kde strávil poslední čtyři roky své kariéry. Naposledy se v zápase MLB objevil v červnu 2016.

Crawford patřil mezi ty méně nápadné hvězdy. Nikdy nesbíral trofeje po hrstech a v anketě MVP se dostal do nejlepší desítky jen jednou v roce 2010 (7. místo).  Jeho hlavní devízou byla schopnost trefovat a rychlost. Počet inkasovaných strikeoutů nikdy nepřeskočil hodnotu 112 a šestkrát si dokázal v sezoně udržet batting average přes hodnotu .300. Za celou kariéru má pak ve statistikách zapsánu hodnotu .290.

V sezonách 2003 až 2009 také platil za vynikajícího lupiče na metách. Jeho maximum ze sezony 2009 bylo 60 krádeží! A celkem pětkrát se dostal přes 50. V květnu 2009 pak dokázal v jednom utkání ukrást dokonce šest (!) met. V krádežích Crawford patří mezi nejlepší padesátku MLB všech dob.

 

 

Velmi zajímavé z pohledu triples je to, že jich má v kariéře jen o 13 méně než homerunů. Na čele tabulky v této statistice se objevil hned čtyřikrát a to v letech 2004-06 a 2010.

Často se mluví o tzv. tvářích nějaké organizace (Face of  the Franchise). Pokud se nějakým způsobem zajímáte o Tampu Bay, pak právě Crawford takovou tváří je. Jako první hráč tohoto klubu například získal cenu pro MVP All Star Game nebo jako vnější polař vyhrál Gold Glove.

 

1. Jose Reyes (131 triples)

Pomyslný titul v námi sledované statistice putuje do Dominikánské republiky. Tam odtud totiž pochází Jose Reyes, kterého si v 16 letech v srpnu 1999 do svých služeb podepsali New York Mets.

V jejich dresu pak Reyes odehrál 12 ze 16 sezon v MLB a právě za ně trefil i většinu svých triples (113). Debutoval v roce 2003 (v 19 letech) a to na pozici spojky, kde také odehrál prakticky celou svoji kariéru. Výjimkou byla jen sezona 2004 (druhá meta) a závěr kariéry zpět u Mets (2017 a 2018), kdy dostával prostor na více postech podle potřeby.

Kromě Mets má Reyes za sebou ještě krátká působení v organizacích Miami, Toronta a Colorada. Z individuálního hlediska byla jeho nejúspěšnější sezonou ta v roce 2011, kdy vyhrál Batting Title, který se uděluje hráči s nejvyšším průměrem na pálce. Reyes tehdy udržel výkonnost na hodnotě .337. Byla to jeho poslední sezona u Mets před odchodem do Miami. Stal se vůbec prvním hráčem Mets, který Batting Title vyhrál.

K poslednímu zápasu oné sezony se váže jedna velká zajímavost. Reyes úspěšně buntoval  (ulívka) v první směně a tím se dostal ve statistice před Ryana Brauna z Milwaukee. Reyes po této pálce požádal manažera o stažení ze zápasu, čemuž bylo vyhověno. Braun ten stejný den ani jeden ze čtyř pokusů v odpal neproměnil a v New Yorku a u Reyesů se mohlo slavit.

Stejně jako Crawford vynikal Reyes zejména v úvodu své kariéry rychlostí na metách. Mezi lety 2005 a 2008 ukradl z dnešního pohledu neskutečných 258 met. V sezoně 2007 samotné to bylo 78 krádeží! Tato rychlost pochopitelně dokázala přetavit spoustu předpokládaných doubles do triples. Není tedy asi překvapivé, že v čele žebříčku jsou dva expresní rychlíci se slušným potenciálem na pálce.

 

 

Rok 2008 Reyesovi pálkařsky také náramně vyšel. V Národní lize nebylo hráče, který by do hry poslal více úspěšných odpalů (204) a z pohledu sledovaných triples se jednalo také o jeho kariérní rok. Tři mety si vybojoval celkem v 19 případech!  Na klubové úrovni bohužel štěstí neměl, a tak si ho mezi absolutní hvězdy neřadíme. Maximem byla jeho účast ve finále Národní ligy s Mets v sezoně 2006. Tehdy ale cestu do Světové série v sedmi zápasech zablokovali Cardinals.

 

Nejlepší aktivní hráči

Poté, co jsme si zkompletovali nejlepší pětici, se podíváme ještě telegraficky na několik dalších leaderů. Jak to vypadá mezi aktivními hráči?

 1. Dexter Fowler (St. Louis)82
 2. Brett Gardner (Yankees) – 68
 3. Dee Gordon (Seattle) – 54
 4. Hunter Pence (San Francisco) – 54
 5. Elvis Andrus (Texas) – 48

 

Hráči s potenciálem a nedostatkem šancí

Jak jsem na začátku slíbil, podíváme se také na hráče, kteří se celkovým číslem na špičku tabulky nedostali. Ale to hlavně proto, že nedostali dostatek příležitostí. Hledáme tedy hráče, který od roku 2001 do současnosti nasbíral alespoň 150 at-bats a na triple potřeboval průměrně nejméně pokusů. Výběr ještě trochu seškrtíme podmínkou, že hráč trefil v tomto období alespoň 10 triples.

 

 1. Eugenio Velez (SF, LAD)  –  663 AB / 14 3B = 47,4 AB/3B
 2. Joe Inglett (CLE, TOR, MIL, HOU)  – 808 AB / 17 3B = 47,5 AB/3B
 3. Dave Roberts (CLE, LAD, BOS, SD, SF) – 2554 AB / 53 3B = 48,2 AB/3B
 4. Cory Sullivan (COL, NYM, HOU) – 1127 AB / 22 3B = 51,2 AB/3B
 5. Jemile Weeks – 955 AB / 18 3B = 53,1 AB/3B
 6. Mallex Smith – 1435 AB / 27 3B = 53,1 AB/3B

 

Velez se mezi lety 2007 a 2011 pohyboval na soupiskách týmů San Francisca a Dodgers. V letech 2012 až 2015 se pak ukazoval ještě v soutěži Triple A. Ani tam nepředváděl špatné výkony a sem tam nějaký Triple přidal. Na velkou ligu už to ale nikdy nestačilo. Eugenio nadchl zejména v roce 2006. Tehdy na úrovni Class A odpálil 20 triples a vybojoval 90 RBI.

Inglett se dostal ke své škodě do MLB až ve 28 letech a zahrál si v ní defacto hlavně v třech letech (2006, 2008 a 2010). Jen těžko můžeme posoudit, jestli se zde jednalo o dílo náhody nebo ne. Žádné další statistiky u něho neukazují, že by se bylo bývalo mohlo jednat o výraznějšího pálkaře či běžce na metách.

Dave Roberts se z tohoto výběru prosadil v MLB nejvíce. První tři roky v Clevelandu nebyly nic moc a místo v sestavě prakticky neměl. U Dodgers v letech 2002 až 2004 to bylo již výrazně lepší a nejvíce slávy pak zažil v San Diegu (2005-06). Tam trefil za dva roky 23 ze svých 53 triples. odchod do San Francisca pak znamenal ústup a postupný konec kariéry ve 36 letech. Roberts byl vnější polař a platil za velmi rychlého hráče. Dnes ho pochopitelně známe jako manažera Dodgers.

Sullivan jako vnější polař Colorada prakticky vše zajímavé stihl v letech 2005 a 2006. Později již mnoho prostoru nedostával. Promarněný talent, který ve 31 letech ukončil kariéru.

Weeks byl drobounký rychlonožka (177 cm a 75 kg), který hrával druhou metu a v MLB se prosadil v pouhých dvou sezonách. Roky 2011 a 2012 strávil v základní sestavě Oaklandu a zaznamenal poměrně hezká čísla.

Což nás vede k poslednímu hráči, kterým je Mallex Smith.  Ten se z Tampy loni přesunul do Seattlu a má jakous takous šanci se v pořadí triples dostat ještě výše. Drobný sprinter, který více met sbírá díky rychlosti.

 

Pořadí všech dob

Článek by asi nebyl úplně kompletní, pokud bychom vše výše uvedené nevložili do historického kontextu. Takže, jaký je Top 10 v počtu trojmetových odpalů všech dob? Tady je.

 

 1. Sam Crawford (1899 – 1917) – 309
 2. Ty Cobb (1905 – 1928) – 295
 3. Honus Wagner (1897 – 1917) – 252
 4. Jake Beckley (1888 – 1907) – 244
 5. Roger Connor (1880 – 1897) – 233
 6. Tris Speaker (1907 – 1928) – 222
 7. Fred Clarke (1894 – 1915) – 220
 8.  Dan Brouthers (1879 – 1904) – 206
 9. Joe Kelly (1891 – 1908) – 194
 10. Paul Waner (1926 – 1945) – 191

 

Z hráčů, kteří nastupovali ještě po roce 1940, jsou v žebříčku nejvýše kromě Paula Wanera ještě Stan Musial (177), Roberto Clemente (166) a Al Simmons (149).

 

Pevně věřím, že se vám dnešní článek líbil. Pokud máte nápad na další hru s čísly, dejte mi vědět, co by vás zajímalo a já to pro vás zjistím.

 


Titulní foto:  twitter @DailyClutch

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka