Ohlédnutí za sezónou (3. díl): Miami Marlins

Ve třetím dílu série ‚Ohlédnutí za sezónou‘ opustíme Americkou ligu a přesuneme se do Národní. Další z týmů, o kterém se tak trochu vědělo, jak dopadne, jsou Miami Marlins. Také tento tým z Floridy ve své Východní divizi skončil na posledním místě s bilancí výher a proher 57-105. Od minulého roku si pohoršil o celých 6 vítězství. Od Detroitu a Baltimoru se však v některých aspektech liší. V jakých? A co způsobilo další sezónu neúspěchu? Na to se dnes společně podíváme.

 

Co se povedlo

Nejpodstatnějším rozdílem oproti dříve zmiňovaným horším týmům byl sektor nadhazovačů. Jestli se za poslední rok v něčem Miami zlepšilo, tak právě na nadhazovacím kopci. Marlins nemají hvězdu kalibru Boyda či Meanse, komplexně ovšem dokázali pracovat lépe. V popředí stál muž jménem Sandy Alcantara, který ve své nováčkovské sezóně a 24 letech dokázal odházet ohromnou porci 197.1  směn a vyhrál 6 zápasů. Zbytek rotace je stejně nadějný a poměrně slušně mu sekundovali Caleb Smith, Pablo Lopez, Trevor Richards, Elieser Hernandez a Jordan Yamamoto. Zajímavostí může být, že ani jeden z hráčů nedosáhl 28 let.

Z bulpenu vynikli zejména Sergio Romo a Nick Anderson, ti byli z týmu nicméně vyměněni a podíváme se na ně níže. Ale na tým typu Marlins předvedli skvělé výkony dva další nadhazovači do závěrečných směn zápasů. Byli to Jarlin Garcia (ERA 3.03 a 50.2 IP) a Tyler Kinley (ERA 3.65 a 49.1 IP). Navíc na farmách po trejdových injekcích z minulých let talentu také přibylo. Velkým tahounem v poli a hlavně na pálce se stal hráč třetí mety a pravého zadního pole Brian Anderson. Za vše mluví statistika užitečnosti za rok 2019 WAR 3.8 a čísla . 261 (BA) a 20 HR. Za ním pěkné sezóny prožili méně známá jména Garrett CooperMiguel Rojas či o něco známější Jorge Alfaro.

 

Výkony pálkařů 2019 // zdroj: baseball-reference.com

 

Co se nepovedlo

Jestliže jsme skončili u pálkařů pozitivně, tak věřte, že to byl jen zlomek celkové pravdy. Druhá strana mince ukazuje týmové pálkařské výkony Marlins a ty jsou  velmi nelichotivé. Téměř ve všech statistikách se Miami umístilo na samém konci a bude tuto oblast velmi potřebné vylepšit. Po odchodu velkých hráčů Stantona, Ozuny nebo Yeliche se v zadním poli střídají mladíci a veteráni, kteří často nemají daleko ke konci kariéry. Talentované mládí ovšem u Marlins zatím úplně nedokáže prodat, co v něm vězí, a proto jsou výsledky, jaké jsou.

Tak například Lewis Brinson se ve své druhé sezoně za Miami opět velmi trápil, pálil pouze s průměrem .173 a na ukazateli WAR se dostal na velmi nepěknou hodnotu -2.2. To jistě nejsou výkony, které by vedení chtělo vidět od hráče, kterého získali výměnou za kandidáta na MVP sezóny 2019 Christiana Yeliche. Ani pozitivně hodnocený Jorge Alfaro nemůže vystoupit ze stínu J.T. Realmuta, na nějž fanoušci Marlins s povzdechem vzpomínají. Na plné čáře pak vyhořeli Wei-Yin Chen (mimochodem na výplatní pásce za letošní rok mu svítila cifra 20 milionů dolarů) nebo bývalá jednička nadhazovačů Jose Urena.

 

Výkony nadhazovačů 2019 // zdroj: baseball-reference.com

 

Kdo tým opustil

Zimní podpis Sergia Romo sliboval jednak velké zkušenosti pro koncovky zápasů, druhak také potenciální artikl na výměny. Romo byl 27. července trejdován do Minnesoty Twins, aby zabojoval ještě v Postseason. Výměnou na Floridu putoval Lewin Diaz. Další vyměněným hráčem v podzimní nadstavbě byl Nick Anderson, jenž v Tampě Bay chytil výbornou formu a i díky němu drželi Rays dlouhou dobu šanci na úspěch.

Poslední a poměrně zásadní trejd se týkal mladého nadhazovače Zacka Gallena, jenž měl pro Marlins hořkou pachuť. Gallen se ve Phonixu skvěle rozházel a je možné, že jednou bude Miami chybět. Výměnou ovšem získali Marlins velmi zajímavé hráče do nižších soutěží (např. Jazze Chisholma).

 

Výhled na zimní období

Ani u Marlins nečekejme velké nákupy. Opět na seznamu potřeb budou zkušenější hráči, co nezaberou velkou část rozpočtu. Posila by mohla přijít zejména do bulpenu na konce zápasů, nebo přichází v úvahu nějaká pomoc na pozice, kde se Marlins zatím příliš nedaří. Otázka zní, jestli to bude opět zaplnění mezery stárnoucím hráčem, či se vedení pokusí ulovit někoho s potenciálem na delší dobu.

 


Titulní foto:   twitter @RonBohning

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka Kadlec

Dobrý den,
těším se na pokračování! Bude?