Ohlédnutí za sezonou (4. díl): Kansas City Royals

Přes měsíc mi to trvalo než jsem se dostal k pokračování seriálu Ohlédnutí za sezonou, který má za úkol zmapovat to, jak si vedly jednotlivé týmy během roku 2019. Myslel jsem si, že to budeme mít hotové mnohem dříve, ale člověk míní, život mění. Nyní již máme větší časový odstup od konce ligy a něco se nám urodilo již i během Offseason, tak to tomu trochu přizpůsobíme.

 

Dnes se vydáváme do Kansasu, který prožil druhou příšernou sezonu v řadě a dokázal skončit sice na čtvrtém místě v divizi AL Central, ale proti roku 2018 se jeho bilance vylepšila jen o jednu výhru na 59-103. To je pochopitelně velmi mizerné. Fakticky se jednalo o čtvrtou nejhorší bilanci v 51 let dlouhé historii klubu. Sešup Royals z vrcholu je poměrně brutální. Vždyť ještě v roce 2015 vyhráli Světovou sérii. Nyní je to ale již zcela jiný tým. Ten letos nedokázal přesvědčit na nadhozu (ERA 5.20 – 27. pozice v MLB), ale ani na pálce (OPS .710 – 27. pozice v MLB).

 

Co se povedlo

I v Kansasu ale pochopitelně najdeme několik věcí, které se povedly. Byl tu především Jorge Soler, který dokázal nastřílet senzačních 48 homerunů, čímž se stal nejúspěšnějším hráčem v celé Americké lize. Pokračoval vzestup velmi nadějné spojky, kterou je Adalberto Mondesi. Ten i přes to, že kvůli vykloubenému rameni vynechal část července, celý srpen a poslední týden sezony, dokázal ukrást 43 met, což bylo druhé nejvyšší číslo v celé MLB!

Na třetí metě pak předvedl velice dobrou sezonu ve svých 27 letech Hunter Dozier. Ten se nakonec propracoval ke statistikám 26 homerunů a 84 RBI. Jeho OPS pak dosáhlo na hodnotu .870. To je přesně 25 % nad ligovým průměrem. Za dobrou zprávu můžeme asi také považovat skutečnost, že nadhazovač Ian Kennedy, který pobíral tuto sezonu $16.5MM, se definitivně proměnil z neefektivního startéra ve velmi dobrého closera. V sezoně nasbíral celkem 30 Saves, což ho zařadilo mezi 10 nejlepších closerů MLB.

Tradičně byl velmi dobrý i Whit Merrifield, který se dostal přes 200 odpalů v sezoně (206), odehrál všechna utkání v základní části a jeho pálkařský průměr se ustavil na hodnotě .302! Poslední informací, kterou zařadím mezi ty pozitivní, je fakt, že po konci sezony došlo k prodeji klubu novému vlastníkovi. Stal se jím podnikatel přímo z Kansas City John Sherman, který doteď vlastnil částečný podíl v klubu Cleveland Indians. Tato transakce by mohla přinést organizaci jistotu do dalších sezon.

 

Výkony pálkařů 2019 // zdroj: baseball-reference.com

 

Co se nepovedlo

Tady je to docela jednoduché. Nepovedlo se prakticky všechno ostatní kromě toho, co jsem uvedl v předchozím odstavci. Klub navíc působil velice nerozhodně ohledně možných trejdů. To by mělo být něco, co by měl mít každý tým, který se pokouší o přeměnu kádru vždy na paměti jako první. V takovýchto marných sezonách se snažit proměnit úspěšné hráče v nějakou slibnou budoucnost.

V létě se mnoho týmů zajímalo právě o Merrifielda, kterému je nyní 31 let. Ale generální manažer Royals pan Dayton Moore nebyl ochoten naslouchat méně kvalitním nabídkám, než si představoval. Merrifield tak dále zůstává na soupisce Royals, kteří určitě ještě několik let budou brousit dno tabulky. Docela velký luxus vzhledem k tomu, že faremní systém Royals se během letošního roku propadl mezi pět nejhůře hodnocených a nějakou pořádnou infuzi by zasluhoval.

Během roku se tak vedení klubu odhodlalo defacto k jedinému výraznému trejdu, když do Oaklandu odeslalo Jakea Diekmanna. Naopak se nepodařilo najít žádný způsob a možná ani chuť, jak se zbavit příliš drahých kontraktů pro dvojici Ian Kennedy a Danny Duffy. Tým přitom potřebuje posílit prakticky na všech pozicích, které jsou v baseballe možné.

 

Výkony nadhazovačů 2019 // zdroj: baseball-reference.com

 

Co dál?

Offseason začala pro Kansas jednou hlavní zprávou. Trenérskou kariéru se rozhodl ukončit Ned Yost, a tak po deseti letech museli v Kansasu začít hledat nové jméno manažera. V týmu již od konce roku 2018 pracoval jako poradce Mike Matheny, který byl v půlce sezony 2018 propuštěn ze St. Louis. Během tohoto času se věnoval studiu a sebezdokonalování. Royals tak neměli problém s tím, aby ho uvedli do pozice manažera klubu.

Vzhledem k tomu, co jsem uvedl v odstavci věnovanému neúspěchům, nejsou vyhlídky klubu na sezonu 2020 vůbec dobré. Opravdu je prakticky jisté, že tým se bude opět pohybovat u dna ligy. Co bude potřeba zlepšit? Nadhoz! Pokud se nezačne pracovat na vylepšení této oblasti, tak se v Kansasu zatím nikam pohnout nemohou.

Koncentrovat se také musí na Draft 2020, kde musí dobře vybírat. Jak již bylo uvedeno, jejich faremní systém nenabízí příliš zajímavého. Na úroveň Triple A kupříkladu letos nedošel ani jeden hráč, který by mohl být pro další rok posilou. S tím souvisí pochopitelně i další věc. Royals by měli začít být o něco aktivnější na přestupovém trhu. Snažit se realizovat nějaké trejdy. Zkusit nabrat nějaké nadhazovače, kterým se sezona nepovedla a budou levní. Věřit v to, že se jim první polovina roku povede a bude je možné dát na trh. Proběhly již dvě mizerné sezony a příliš práce se neudělalo. Je tedy nejvyšší čas začít!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments