Analýzy soupisek, Atlanta, Hlavní články, Offseason 2020-21

Jak jsou na tom před zimou: Atlanta Braves

Sezona 2020 je v MLB již za námi. Přestože do konce roku 2020 ještě kousek chybí, kluby se již pečlivě začínají chystat na ročník 2021. Těžko říci, co nám přinese za překvapení a jaký bude herní formát. Na to, jak si stojí jednotlivé kluby se ale samozřejmě můžeme podívat již nyní. Jako první na mušku přichází Atlanta Braves.

 

Nejdůležitější aktuální zprávy z MLB pro vás sbírám na této stránce. Vše je pravidelně aktualizováno a najdete zde přehled klíčových událostí.

 

Co víme?

Definitivně se potvrdilo, že Atlantu musíme řadit mezi nejlepší týmy celé MLB. Klub letos potřetí za sebou vyhrál Východní divizi Národní ligy a jeho cesta skončila až na pálkách LA Dodgers ve finále Národní ligy.

Zima může být pro Atlantu poměrně bohatá na události, neboť několika hráčům končí kontrakt. Pod smlouvou jsou v tuto chvíli následující muži: Ronald Acuna (do konce roku 2026), Ozzie Albies (2025), Will Smith (2022), Freddie Freeman (2021), Ender Inciarte (2021), Travis d’Arnaud (2021) a Chris Martin (2021)

Braves se musí rozhodnout, co provedou s hráči, kteří mají nárok na arbitráž. Mohou jim nabídnout výši platu bez arbitráže nebo je tzv. „netendrovat“. To znamená, že takový hráč z klubu odchází bez náhrady na volný trh. Arbitráž se nabízí těmto hráčům: Johan Camargo (odhadovaný plat za sezonu $1.9M), Grant Dayton ($800k), Adam Duvall ($4.7M), Max Fried ($2.4M), Luke Jackson ($1.9M), A.J. Minter ($1.1M), Mike Soroka ($1.8M) a Dansby Swanson ($5M).

Atlanta řešila po ukončení sezony jediného hráče s opcí. Reliever Darren O’Day byl trochu překvapivě z dalšího kontraktu vyplacen částkou $500k a je nyní volným hráčem.

Volnými hráči kromě O’Daye aktuálně jsou: Marcell Ozuna, Cole Hamels, Mark Melancon, Shane Greene, Nick Markakis, Tyler Flowers, Adeiny Hechavarria, Pablo Sandoval, Josh Tomlin a Tommy Milone. U nich existuje možnost, že se s nimi Atlanta domluví na nové smlouvě.

 

Co se bude u Braves dít?

Atlantě se během posledních dvou sezon podařily dvě poměrně výrazně investice do kvalitních hráčů, kteří za sebou neměli úplně ideální roky. V roce 2019 je ofenzivně táhl Josh Donaldson, který restartoval kariéru po dlouhém období zranění. Letos vsadili v Atlantě na kartu se jménem Marcell Ozuna. Ten předtím v St. Louis zůstal trochu za očekáváním, ale tenhle rok mu vyšel skvěle.

Na Ozunu Braves neměli již další práva a hráč je momentálně na volném trhu. Prezident Atlanty pan Anthopoulos se nechal slyšet, že by Ozunu moc rád v týmu viděl i nadále, ale těžko říci, jestli se dokáže domluvit na finančních požadavcích, které nebudou malé. Ozuna letos měl smlouvu na $18M (před zkrácením sezony). Rozhodnutí aktuálně také komplikuje fakt, že kluby stále neví, zda i příští rok bude v Národní lize pozice DH nebo ne. Ozuna na ní často nastupoval.

Existuje tak poměrně přesvědčivá možnost, že Atlanta zkusí jít znovu cestou jednoleté smlouvy na některého z volných hráčů. Výběr z vnějších polařů není na volném trhu vůbec špatný. Nabízí se třeba George Springer, Michael Brantley nebo Joc Pederson.

Někteří experti vidí jako možnou variantu také nový podpis Nicka Markakise a vyčkávání až do týmu dozraje některý z dvojice Cristian PacheDrew Waters. To se ale nezdá pravděpodobné. Atlanta potřebuje využít kvalitního kádru a útočit na přední příčky teď hned. Nějakou tu zvučnou posilu do vnějšího pole bych tedy očekával.

 

Co s třetí metou?

Když si projdete pole Atlanty, tak asi největší otazník najdete na třetí metě. Tam hrál v roce 2019 velmi dobře již zmiňovaný Josh Donaldson a po jeho odchodu se ho Braves snažili nahradit z vlastních zdrojů. Austin Riley úplně nenadchl a Johan Camargo k elitním hráčům nepatří.

Neměla by se tedy Atlanta podívat, kdo se nabízí mezi volnými hráči? Existují dvě dobré varianty. Pokusit se přilákat nyní volného Justina Turnera. Ten ovšem má zájem se znovu domluvit s Dodgers. Druhá varianta vypadá dost zajímavě. Chicago Cubs dávají najevo ochotu k trejdu Krise Bryanta. Ten kromě třetí mety dobře hraje i v rozích vnějšího pole.

 

A co nadhoz?

Letos se štěstí k Braves otočilo zády a mnoho zranění přišlo hned na úvod sezony. Mezi ty nejcitelnější ztráty  patřil Mike Soroka (achilovka) a Cole Hamels. Zatímco Hamels velmi pravděpodobně půjde o dům dál, se Sorokou se počítá.

K Sorokovi si přidáme dvojici mladíků (ale velmi kvalitních) Max Fried a Ian Anderson. Dostaneme tak trio velmi dobrých startérů, kteří mohou představovat budoucnost klubu. Není nutno tedy na trhu hledat tak elitního muže jako je například Trevor Bauer, ale nějaké vylepšení by to sneslo. Šíře skupiny nadhazovačů byla letos v závěru sezony pro Braves problémem.

Volných zajímavých nadhazovačů se letos nabízí celá řádka. Namátkou jmenujme: Marcus Stroman, Charlie Morton, Masahiro Tanaka, Jake Odorizzi, Corey Kluber , Jose Quintana nebo James Paxton. Atlanta by si určitě měla vybrat.

Malinko posílit bude potřeba i bullpen a i zde je mezi volnými hráči mnoho zajímavých jmen: Brad Hand, Liam Hendriks, Trevor May, Kirby Yates, Blake Treinen, Alex Colome a další. Opět. Čekejme nějakou zásadní akvizici.

 

Něco navíc pro Braves?

Braves mají silný tým a měli by se určitě pokusit posílit na všech pozicích. K tomu se tu určitě nabízí ještě jeden velký hit. Freddie Freeman vstupuje do poslední sezony svého kontraktu. Mnohokrát se nechal slyšet, že má zájem pokračovat. Klub zájem má určitě také. Otázkou bude, jestli se najde shoda na ceně. Reálná je cenovka přes $120M za pět sezon. Bude to v nové ekonomické situaci pro Atlantu možné? Uvidíme.

 


Titulní foto:  twitter  @rockdalecitizen