dekady new york mets seaver
Historie, Hlavní články, Hra s čísly, Mets

New York Mets: Příběh klubu a nadhazovačů

V roce 1958 se do Kalifornie přestěhovali Brooklyn Dodgers a ve stejném roce do San Francisca i Giants. V té chvíli nezůstal v NY žádný tým hrající Národní ligu. Až v roce 1962 vznikli New York Mets.

Ti tak vytvořili protiváhu mnohem slavnějším Yankees a dodnes o své místo na výsluní bojují. Úspěchů zdaleka nemají tolik. Však tým se za celou svoji historii probojoval do Postseason pouze devětkrát. Národní ligu ale dokázali New York Mets vyhrát v pěti případech a dvakrát nakonec vystoupali až na samotný vrchol. Stalo se tak v letech 1969 a 1986.

Tento klub má spoustu skvělých a velmi oddaných fanoušků a v jeho dresu se vystřídala celá řádka skvělých hráčů. V dnešním vydání nového seriálu ‚Hra s čísly‘ se zaměříme na nadhazovače. Projdeme si pěkně dekádu po dekádě a najdeme ty pitchery, kteří v daném období připsali nejvíce výher! Na pozadí tohoto hledání si také popíšeme celý příběh Mets.

 

1962 – 1970: Tom Seaver (75 výher)

Šedesátá léta minulého století nebyla pro Mets vůbec dobrým obdobím. S výjimkou dvou momentů. Začátku, kdy byli v roce 1962 založeni a konce, kdy v roce 1969 senzačně vyhráli Světovou sérii.

Již vstup do ligy v roce 1962 ukázal, že to nováček nebude mít lehké. V první sezoně dokázali Mets vyhrát pouhých 40 utkání a zapsali 120 proher. Dodnes je to jejich nejhorší sezona vůbec. Celou dekádu pak pravidelně končívali na desátém místě z deseti účastníků Národní ligy. Výjimkou byly pouze roky 1966, 1968 (shodně 9. místo), 1969 (výhra!) a 1970 (3, místo). Mets vyhráli Světovou sérii v prvním roce po velké expanzi a reorganizaci lig!

To už v jejich sestavě byl Tom Seaver, a přestože tenhle mladík debutoval teprve v roce 1967, stal se nejlepším nadhazovačem celé dekády. Hned v prvním roce, kdy mu bylo 22 let, vyhrál trofej pro nováčka roku Národní ligy a to i přesto, že Mets skončili na posledním místě. Jeho 251 odházených směn a ERA 2.76 ovšem nemohlo skončit jinak.

Seaver se nedostal s hodnotou ERA přes 3.00 až do roku 1974 (3.20). Když po sezoně 1986 končil ve 41 letech kariéru, skvělo se ve statistikách neskutečné číslo: ERA 2.86! A to vše za 656 zápasů! Seaver byl ke všemu mašina na výhry. V mistrovské sezoně 1969 dokázal v základní části uhrát bilanci 25-7 a to při ERA 2.21! Po zásluze získal cenou Cy Young Award pro nejlepšího nadhazovače. Ve Světové sérii pak přidal dalších 15 směn a jednu výhru ze dvou utkání proti Baltimoru.

Podpis Seavera jde směle označit za jeden z nejlepších v historii MLB. Vše totiž mohlo být zcela jinak. Seavera si již v roce 1965 v desátém kole vybrali Dodgers, ale k podpisu smlouvy tehdy nedošlo. To stejné se odehrálo o rok později v podání Atlanty Braves, a tak v létě roku 1966 přišla šance pro Mets, kteří Seavera podepsali jako amatérského volného agenta!

Seaver je jedním ze dvou hráčů historie, který dosáhl na metu 300 výher, 3000 strikeoutů a udržel kariérní ERA pod 3.00. Tím druhým je Walter Johnson. V roce 1992 byl Seaver zvolen do Síně slávy

Na následujícím videu poznáte Seavera podle čísla 41.

 

 

 

1971 – 1980: Tom Seaver (114 výher)

Fenomén Seaver působil u Mets prakticky i celá sedmdesátá léta, a tak není divu, že z pohledu počtu vítězství i tato patřila jemu. V roce 1971 vytvořil například svůj kariérní rekord s hodnotou ERA 1.76. A to odházel 286 směn.

Každý rok s výjimkou sezony 1974 (ERA 3.20) byl vybrán do výběru All Star a pravidelně se umisťoval v anketě o MVP v první desítce. Nikdy ji ovšem nevyhrál. Tehdejší doba byla plná skvělých hráčů. Baseball byl na vrcholu popularity a sportem číslo jedna.

Přesto dvě individuální významné trofeje do své sbírky ještě přidal. V letech 1973 a 1975 byl zvolen opět nejlepším nadhazovačem Národní ligy. Mets bohužel z jeho přítomnosti nedokázali vytěžit nic víc než jednu účast ve Světové sérii v roce 1973. Tehdy je porazili Oakland Athletics 4-3 na zápasy. Tom Seaver nezvládl utkání číslo šest, kdy New York Mets útočili na titul, a připsal si v něm porážku. I když nezvládl? Za sedm směn inkasoval jen dva doběhy a šest odpalů. Ani to však na výhru nestačilo. Na druhé straně byl totiž Catfish Hunter ještě lepší.

Seaver z New Yorku odešel v průběhu sezony 1977 a v ní také začal dramatický úpadek klubu. Trvalo to následně až do sezony 1984, kdy Mets mohli opět ohlásit více výher než porážek. O dva roky později pak slavili titul. To je ale už jiný příběh. V roce 1977 odešel Seaver od Mets do Cincinnati za čtyři hráče. U Reds pak vydržel do roku 1982, aby se do New Yorku v sezoně 1983 opět nakrátko vrátil.

 

 

 

1981 – 1990: Dwight Gooden (119 výher)

Druhé úspěšné období New York Mets přišlo v polovině osmdesátých let. U toho již Seaver nebyl a klub tak musel najít novou hvězdu. Stal se jí Dwight Gooden. A jeho příběh se Seaverovu v mnohém podobal.

Hlavní rozdíl tu ovšem byl. Goodena si Mets vybrali cíleně v draftu roku 1982 a to jako číslo pět v prvním kole. Již tehdy dobře věděli, co od něho očekávají. V dubnu 1984 pak přišla ona očekávaná chvíle. Goodenovi bylo teprve 19 let a již dostal šanci házet v MLB. V oné sezoně nakonec zvládl 31 startů a 218 směn. Jeho ERA se zastavilo na hodnotě 2.60.

Pochopitelně tak z toho byl zisk ceny pro Nováčka roku. A co víc? V anketě Cy Young Award skončil na druhém místě. Zaostal pouze za Rickem Sutcliffem z Chicago Cubs. Ten ovšem odházel skoro o 70 inningů méně a myslím si, že jeho výhra nebyla spravedlivá. Porotce zcela jistě zmátla jeho bilance 16 výher a jediné porážky. Z pohledu dnešních statistik, které se tehdy neměřily, byl Gooden jasně lepší.

Vše si ale Gooden vynahradil o rok později. Druhý rok v MLB a celková ERA 1.53! K tomu bilance výher a proher 24-4. Tady nemohlo být pochyb o jasném výherci ceny pro nejlepšího nadhazovače. Mets se blížili ke svému vrcholu. K postupu do Postseason jim v roce ’85 nestačilo 98 výher, bylo to o 3 méně než sebrali Cardinals.

O rok později to ale již vyšlo. Mets v roce 1986 vyhráli tolik zápasů, kolik nikdy před tím ani potom. Bylo jich celkem 108 (o 22 více než druhá Philadelphia). Tenhle tým byl na vrcholu. Gooden sice už nikdy nenavázal v takovém rozsahu na své fantastické první dvě sezony, ale i v mistrovské sezoně házel skvěle. Bylo z toho dalších 17 výher a ERA 2.84.

Postseason již tak skvělé nebylo. Ze čtyř zápasů odcházel Gooden třikrát poražen a zejména ve Světové sérii mu dvakrát dali Red Sox solidně na frak. I přesto v šestém utkání nejprve předvedli New York Mets infarktový obrat v desáté směně, aby o dva dny obrat dokonali a vyhráli 4-3 na zápasy. Gooden tak slavil zisk své první trofeje za Světovou sérii. Na tenhle úspěch navázal ještě v roce 2000, ale to již bylo v barvách Yankees (a proti Mets – Gooden ale neházel) a to je jiný příběh.

 

 

 

1991 – 2000: Bobby Jones (74 výher)

Rozpadl se Sovětský svaz, padla Železná opona a byla tu krásná devadesátá léta. MLB běžela dál a to bez výraznějších úspěchů týmu z Queensu. Zatímco předchozí tři dekády byly na nadhozu spojeny s výraznou osobností, v devadesátých letech tomu tak zcela nebylo.

Nejvíce výher sesbíral Bobby Jones a i tady se jednalo o muže, kterého do MLB Mets uvedli. Draftovat se jim ho povedlo v roce 1991 jako číslo 36 v prvním kole. Tedy vysoká volba, ale nikoliv ta nejvyšší. Přesto byl jeho postup faremním systémem raketový a již v roce 1993 stál na kopci v ligovém utkání.

Proti Philadelphii v srpnu odházel šest směn a inkasoval pouhý jeden doběh. Jones ve stejném roce zvládl ještě osm startů a od další sezony se stal natrvalo součástí rotace Mets. Nikdy však nedosáhl na výrazný individuální úspěch a pouze jednou se objevil v utkání All Stars.

Za 8 let strávených u New York Mets se postavil dohromady do 193 zápasů a sesbíral ERA 4.13. Nechyběl nakonec ani u největších úspěchů tohoto období. Ty přišly až na jeho samotném konci. Liga opět expandovala a dostat se do Světové série bylo stále těžší. Přesto se to Mets povedlo. V roce 2000 se hrála Světová série Mets – Yankees. Jones se v ní představil v jednom zápase, ale bohužel ho prohrál. Stejně tak neuspěli Mets a podlehli svému městskému rivalovi 1-4.

Po této sezoně skončilo i Jonesovo působení u Mets. Jako volný hráč podepsal v San Diegu a zaznamenal tam 19 proher a 36 inkasovaných homerunů. Obě čísla byla nejhorší v celé Národní lize. Jeho konec kariéry byl rychlý. Do zápasu se dostal naposledy o rok později. V sezoně 2003 byste ho už na soupiskách MLB hledali marně.

 

 

 

2001 – 2010: Steve Trachsel (66 výher)

Během první dekády tohoto století se svět začal výrazně měnit a z New York Mets se stal průměrný ligový klub, který většinou končil spíše s negativní bilancí. Dobrý baseball se v Queensu hrál zejména mezi lety 2006 a 2008. Ale byl z toho jen jeden postup do Postseason. V sezoně 2008 ale jízdu Metrpolitans zastavili až ve finále Národní ligy Cardinals po výsledku 4-3 na zápasy.

Na nadhazovacím kopci v této éře chyběla velká hvězda, která by v klubu strávila delší období. V počtu výher se na druhém místě objevil Tom Glavine (61), ale ten je více známý ze svého působení v Atlantě (1987-2002). K Mets přišel již jako 37letý veterán. I tak tam dokázal odházet pět solidních sezon.

Mužem, který získal v tomto období nejvíce výher, je pak Steve Trachsel. A na jeho statistikách lze krásně ilustrovat průměrnost tehdejšího týmu. Trachsel začínal v roce  1993 za Cubs a jeho vstup na ligovou scénu byl velmi dobrý. V roce 1994 skončil čtvrtý mezi nováčky roku a o dva roky později zaznamenal svůj jediný start v All Stars Game.

Pak jeho kariéra zmizela do průměru. U Mets působil šest let (2001-06) a platný byl zejména svojí nezdolností. Zranění si prodělal jen v roce 2005, jinak přispíval pravidelně kolem 30 startů za sezonu a jeho ERA se pohybovala v rozmezí 3.50 až 5.00. Průměr, ale pro tehdejší Mets poměrně cenný.

Byl to ale možná právě on, kdo zapříčinil vyřazení v sezoně 2006. Tehdy byli Mets dobrým týmem. V základní části uhráli bilanci 97-65! Ve finále Národní ligy byli proti Cardinals favoritem a za stavu 1-1 na utkání dostal pro zápas v St. Louis důvěru Trachsel. Jeho vystoupení však skončilo již po jedné směně. Inkasoval v ní pět bodů a byly to i jediné body v celém utkání.

Další rok již Trachsel smlouvu u Mets nezískal.

 

 

 

2011 – 2019: Jacob deGrom (66 výher)

Jsme na konci příběhu Mets. Ten určitě bude mít svoje pokračování. Pevně věřím, že vás tahle exkurze bavila stejně jako mě a také jste se něco nového dozvěděli. Poslední dekáda měla v mých očích jasného favorita a statistika to potvrdila. Nejvíce výher za posledních devět sezon urval Jacob deGrom.

Jasně! Význam vítězného zápasu v posledních letech poklesl a sledují se jiné statistiky. Nadhazovači také nehází tolik směn, kolik museli Seaver nebo Gooden. Ale i tak se na počtu výher v delším horizontu dá podle mě ukázat význam hráče pro klub. A deGrom  pro Mets znamená rozhodně hodně.

Svým způsobem je to takový návrat k prvním dvěma hráčům, které jsme zde zmínili. Stejně jako Seaver nebo Gooden, byli New York Mets i pro deGroma jeho prvním klubem. Stejně jako Seaver je Jacob skvělým objevem. Draftován byl totiž v roce 2010 až v devátém kole.

Chvilku to trvalo, než se propracoval nahoru, ale v roce 2014 přišel debut a hned plná sezona. 22 zápasů a ERA 2.69 vynesla deGromovi cenu pro Nováčka roku. V roce 2015 se dařilo i týmově. Mnozí to máme ještě v čerstvé paměti, že Mets dokráčeli až do Světové série proti Kansasu, kde sice prohráli, ale i tak to byl po letech zase výrazný úspěch.

deGrom byl v roce 2015 již nejplatnějším hráčem v sestavě Mets a to stejné potvrdil i v letech 2017-19!  Poslední dvě sezony pak vyhrál Cy Young Award. A obhájit ji? To nedokázal ani Seaver ani Gooden! Aktuálně má degrom za Mets 171 startů s ERA 2.62.

Vzhledem k tomu, že má nyní platný kontrakt až do roku 2023, je dost pravděpodobné, že počet výher ještě výrazně naroste. Poslední dekáda patřila jemu. Co ta příští?

 

 

Tak to bylo pro dnešek všechno. Snad jsem potěšil fanoušky nejenom Mets. A vy všichni ostatní. Stačí dát vědět, co by vás zajímalo a já to pro vás rád připravím.

 


Titulní foto:  twitter @14June1947

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka