nejplatnější hráči trout mlb
Americká liga, Analýzy soupisek, Hlavní články

Nejplatnější hráči posledních tří let (1. díl)

I dnes se podíváme na nějakou zajímavou informaci. Kdo jsou podle statistik nejplatnější hráči jednotlivých klubů za poslední tři sezony. Mrkneme se na všechny týmy MLB. Jako ukazatel prospěšnosti budu brát kumulovaný WAR podle baseball-reference.com.

Tak bez dlouhých okolků se pojďme na výsledky podívat. Přehled jsem rozdělil podle jednotlivých divizí. A jsem zvědav, jestli se nám objeví nějaké překvapení.  V první části se zaměříme na týmy Americké ligy. Národní ligu pak doplníme zítra.

 

Americká liga

 

Východ

 

Boston Red Sox – Mookie Betts (WAR 23.9)

Tady jsme asi nemohli čekat jiný výsledek, že? Poslední tři roky Bettse v Bostonu byly fantastické. Velkou měrou se zasloužil i o to, že Red Sox v roce 2018 slavili výhru ve Světové sérii. V oné sezoně si Betts připsal i výhru v anketě MVP. Poprávu. Letos v zimě přestoupil za poměrně dramatických okolností k LA Dodgers. Uvidíme, jestli se letos dočkáme baseballu a Betts za Dodgers vůbec nastoupí. Jeho přínos je obrovský ve všech aspektech hry. S pálkou i v defenzivě, kde nejčastěji nastupuje v pravém poli.

 

 

New York Yankees –  Aaron Judge (WAR 19.4)

Tady jsem si výsledkem úplně jistý nebyl, ale nakonec to bylo jednoznačné. Druhý v pořadí byl Brett Gardner s WAR 12.3. Judge pochopitelně nejvíc bodů vytěžil za sezonu 2017, kdy získal cenu pro Nováčka roku a trefil 52 homerunů. V následujících sezonách i kvůli zraněním hrál méně zápasů, a přestože jeho ofenziva nebyla tak jiskrná jako v prvním roce, dokázal i tak mít velký přínos. Velmi vylepšil svoji defenzivní hru v pravém poli a je klíčovým mužem Yankees.

 

 

Tampa Bay Rays – Kevin Kiermaier (WAR 9.6)

Čekal jsem, že tady by se mohl stát jedničkou někdo z nadhazovačů, ale Blake Snell sesbíral „jen“ WAR 9.4. Do čela se tak dostal Kevin Kiermaier. Ten měl výhodu v tom, že oproti jiným ofenzivním hvězdám odehrál všechny tři sezony. Statistika dobře ukazuje, že jádro úspěšného týmu se dramaticky obměnilo v sezoně 2018 a dostalo velmi slušnou infuzi mladých hráčů. Pokud se Tampa dokáže vypořádat s finančními problémy, které jsou v současné chvíli reportovány, má směrem k dalším letům výborný tým. Kiermaier pak ve 30 letech patří k těm nejzkušenějším hráčům a pokud je zdravý, vídáme ho ve středním poli.

 

 

Toronto Blue Jays – Marcus Stroman (WAR 8.7)

V Torontu se tým během posledních tří let kompletně obnovil a mladí hráči výraznější šance začali dostávat teprve loni. Bylo tak nasnadě, že nejužitečnějším se stane někdo, kdo v týmu byl celé tři roky. A to byl Marcus Stroman. Jeho působení v jediném kanadském týmu zůstane již jen vzpomínkou (ve sledovaném období 73 startů a ERA 3.64). Na konci loňského července byl totiž trejdován k New York Mets. Nejlepší sezonou byla pro Stromana ta s číslem 2017. Tehdy se umístil osmý v anketě o nejlepšího nadhazovače Americké ligy. Rok 2018 dobrý nebyl, trápila ho zranění, ale loni už to mělo zase slušnou úroveň.

 

 

Baltimore Orioles – Jonathan Schoop (WAR 8.3)

A máme tu první tým, v němž vítězi stačilo k prvenství odehrát jen dvě ze tří sledovaných sezon. Jonathan Schoop se stal již v průběhu sezony 2018 pro transformující se Orioles postradatelným a byl trejdován do Milwaukee. Loni působil v Minnesotě a letos ho najdeme na soupisce Detroit Tigers. V Baltimoru platil dlouhé roky za výraznou osobnost a jeho místo bylo ponejvíce na pozici druhé mety. Bombastická byla v jeho podání zejména sezona 2017 (WAR 6.3), kdy se umístil dokonce na dvanácté příčce v anketě MVP. Trefil tehdy 32 homerunů a přinesl do klubové kasy 105 RBI. Pro něj jenom škoda, že z pohledu celé kariéry se jednalo o výraznou anomálii.

 

 

 

Central

 

Cleveland Indians – Francisco Lindor (WAR 18.5)

Tady jsem viděl kandidátů hned několik. I mezi nadhazovači. Nakonec se ale souboj zúžil na dvojici Lindor a Jose Ramirez (WAR 18.1). O prsa se tak nakonec nejužitečnějším hráčem Indians za poslední tři roky stal Francisco Lindor. Jedna z nejlepších spojek celé MLB. Hráč, který má fantastickou defenzivu, umí skvěle pálit a je ďábelsky rychlý. Škoda, že Indians nejsou/nebyli agresivnější ve snaze zajistit si jeho služby na delší dobu. Po sezoně 2021 by měl zamířit na volný trh. V sezoně 2017 skončil v anketě MVP na 5. místě a o rok později byl šestý.

 

 

Minnesota Twins – Max Kepler (WAR 9.2)

Nenápadně se největší osobností Twins v našem přehledu stal Max Kepler. A to je senzační zpráva. Kepler je totiž produktem evropského baseballu a Německo tak má svého zástupce mezi absolutní elitou. I když v USA samozřejmě působí již od roku 2010 a svých 17 let. Kepler nejčastěji nastupuje za Minnesotu na pozici pravého polaře. Loni dostal ale hodně příležitostí i na centru. Kepler se rok od roku zlepšuje a loni nakoukl i do elitní dvacítky v anketě MVP. Počet 36 homerunů byl opravdu skvělým počinem.

 

 

Chicago White Sox – Jose Abreu (WAR 8.6)

Jistota na soupisce White Sox již od sezony 2014 se jmenuje Jose Abreu. Dnes již 33letý Kubánec pravidelně okupuje pozici první mety, případně se objevuje v zápasech jako designated hitter. Spolu s ním prochází White Sox  méně úspěšným obdobím. Jeho oddanost klubu je neskutečná. Tak moc toužil v týmu pokračovat, že prohlásil dokonce, že jestli ho klub nepodepíše, podepíše se v něm sám. Loni nasbíral nejvíce RBI (123) z celé Americké ligy.  Do popředí se v klubu derou nové hvězdy jako je Yoan Moncada, ale důležitost Joseho tu pořád je. Skvělý hráč.

 

 

Kansas City Royals – Whit Merrifield (WAR 11.9)

Tady jsem byl na výsledek hodně zvědavý a přiznám se, že jsem na Whita úplně zapomněl. A to je pořádná chyba. Jeho vítězství je totiž naprosto suverénní. Na druhé pozici se umístil pitcher Danny Duffy s hodnotou WAR 6.6. Merrifield dal za tři sezony dohromady 567 úspěšných odpalů a druhý Alex Gordon jen 371. Kdo tedy drží Kansas aktuálně nad vodou, je jasné. Whit nejčastěji nastupoval na třetí metě, ale loni začala probíhat jeho postupná tranzice do vnějšího (zejména pravého) pole. Ta možná bude pokračovat. Royals totiž v zimě na třetí metu pořídili Maikela Franca, který to hrával ve Philadelphii. Poslední dva roky nebyl v Americké lize hráč, který by sesbíral více úspěšných odpalů než Merrifield.

 

 

Detroit Tigers – Matthew Boyd (WAR 7.1)

Jak špatný mají Tigers aktuálně tým, asi nejlépe ilustruje fakt, že na druhém místě skončil Justin Upton (WAR 5.5), který ve sledovaném období odehrál jen 125 zápasů v sezoně 2017.  Světlo na konci tunelu zejména u hráčů v poli zatím opravdu vidět není. Proto se na první pozici umístil nadhazovač, který u Tigers vydržel celé tři roky. V 89 zápasech Boyd sesbíral podprůměrné ERA 4.70, ale výrazně se mu povedla sezona 2019. I když i tady to byla spíše první polovina.

 

 

 

Západ

 

Houston Astros – Alex Bregman (WAR 20.4)

Tým nabitý hvězdami. Ale vítězem není ani Carlos Correa, Jose Altuve, George Springer nebo Justin Verlander. Nejužitečnějším hráčem posledních tří sezon je Alex Bregman. Za tři roky si připsal 367 startů na třetí metě a v případě nutnosti (zranění Correi) se v pohodě přesunul na spojku. Bregman má v repertoáru úchvatné obranné zákroky na třetí metě, neskutečné příhozy na první, ale také božskou pálku. Za tři sledované roky trefil 91 homerunů a více jich v dresu Astros zvládl jen bombarďák George Springer (95). Za sezonu 2018 získal Bregman páté místo v anketě MVP a loni skončil druhý. Lépe hodnocený byl jen Mike Trout.

 

 

 

Oakland Athletics – Matt Chapman (WAR 19.8)

A je tu další třetí metař. V podstatě obdoba Bregmana z Houstonu. Matt Chapman udivuje ještě lepšími zákroky na třetí metě a přidává k tomu skvělou pálku. Celé období posledních tří let pak v Oaklandu dominuje vnitřní pole (ještě Matt Olson a Marcus Semien), o kterém jsem tady nejednou psal, že je možná vůbec nejlepší v celé MLB. Pokud by se Athletics podařilo sestavit kvalitnější a zdravější nadhoz, jsou jasným adeptem na postup možná až do Světové série. I zde se však v posledních dnech objevují informace o finančních problémech, které jsou o to více komplikované, neboť Athletics jsou ve fázi snahy o vybudování nového stadionu. To nic nemění na faktu, že Chapman je skvělý hráč, který za tři roky odpálil 101 doubles a má s A’s smlouvu až do konce roku 2023. Předloni skončil v anketě MVP na sedmém místě, loni byl šestý.

 

 

Los Angeles Angels – Mike Trout (WAR 25.0)

Tady není co řešit. Mike Trout je jasně nejlepším baseballistou planety a zařadí se mezi největší legendy. To je jasné už teď. Překvapilo mě, jak platný je pro Angels Andrelton Simmons na pozici spojky. Ten skončil druhý a jeho WAR je skvělých 16.0. Bohužel pak už to není nic moc a celková síla týmu pak odpovídá jeho dlouhodobě špatnému postavení v tabulce. Slabina je pak vidět zejména na nadhozu, kde se hráči točí jak na Orloji a nejlepší Hansel Robles dospěl k WAR 3.0. Tohle je pro Angels velké téma a úkol. Trout za poslední tři roky odpálil 117 homerunů a uhrál 255 RBI. Pozor! To ale není nejvyšší číslo u Angels. Ještě o tři více sebral Albert Pujols, jehož absolutní přínos týmu je ovšem naprosto minimální. U Trouta mě zaujala ještě statistika úmyslných met zdarma. Za tři roky mu ji nadhazovači věnovali v 54 případech! Druhý je v tomto ohledu v celé MLB Cody Bellinger (43), ale ten ve sledované době odehrál o 250 pokusů na pálce víc!

 

 

Texas Rangers – Mike Minor (WAR 11.2)

Rangers disponují poměrně hodně vyrovnanými pálkaři. Nejlepší z nich je Elvis Andrus s hodnotou WAR 9.3. Pokud by Joey Gallo ke své skvělé pálce přidal lepší defenzivní hru, pak by byl možná první on. Takhle se vítěz naší ankety musí rekrutovat z řad nadhazovačů. Mike Minor je v Texasu navíc jen dva roky. Jeho příchod před sezonou 2018 proběhl zadarmo. Minor byl po konci v Kansasu volný hráč a Texas nabídl plat $9.8MM ročně. Za to dostal skvělé služby. Za dva roky Minor stihl 60 startů a 352 směn. V nich rozdal 332 strikeoutů a podržel ERA na hodnotě 3.84. Loni se pak dokázal umístit na 8. pozici v anketě o nejlepšího nadhazovače Americké ligy.

 

 

Seattle Mariners – Mitch Haniger (WAR 10.6)

Tým, který v posledních letech trpí obrovskou fluktuací hráčů, si ale ve svých řadách stále drží jednu hvězdu. Tou je Mitch Haniger. Ten nejčastěji nastupuje  v pravém poli. Jeho výsledek mohl být ještě lepší, kdyby za tři roky dokázal odehrát víc než 316 zápasů. Loni to bylo kvůli zraněním jen 63. Uvidíme, jak se budou jeho trable vyvíjet dál. Stále má velký potenciál a ve 29 letech je pod smlouvou ještě do konce roku 2022. Za tři roky stihl Haniger odpálit 76 doubles. Víc jich v dresu Mariners dal jen Kyle Seager (88), ale ten měl k dispozici o téměř 350 pokusů více.

 

 

Tak a to je pro dnešek všechno. V druhém dílu se příště podíváme na nejlepší hráče Národní ligy.

 


Titulní foto:   twitter @MLBNetwork

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka