twins central
Analýzy divizí, Centrální divize AL, Cleveland, Detroit, Hlavní články, Kansas City, Minnesota, White Sox

MLB AL Central: Twins drží trumfy!

Dnes pokračujeme v obhlídce situace v jednotlivých divizích MLB. Naši pozornost si nyní získává divize AL Central. V té ještě dva roky zpátky výrazně dominovali Indians. Loni je již předskočili Twins a z dalších tří týmů se pomalu a jistě stávají také nebezpeční soupeři.

Podíváme se na to, jak si všech pět týmů vede ve třech oblastech hry: startovací nadhoz, bullpen a pálka. Na základě čísel se pak pokusím sestavit i predikci toho, jak to celé dopadne. Jdeme na to!

 

Tabulka

 

 

Ač se na následujících řádcích budu pokoušet o nějaký rozbor, tato tabulka nám defacto ukazuje vše. Ničím nelže, jen z ní nepoznáme, co je zatím. Twins jsou aktuálně kvalitou soupisky nejlepším týmem a myslím si, že pokud by nebyl zraněný Josh Donaldson, mohl být jejich náskok již klidně větší.

Překvapivé je zatím postavení Tigers a ještě překvapivější je způsob, jakým ho zatím dosáhli. White Sox prokazují to, o čem se již před sezonou spekulovalo. Zatímco Twins Cleveland již loni kvalitou předstihli, tak ‚Southsiders‘ se přibližují letos. Indians postupně sestupují z vrcholu. Jejich neschopnost vyřešit problém na pálce je očividná.

Kansas dal zatím dohromady jako outsider poměrně hezké výsledky a je vidět, že slova o tom, že tým nejde do totálního ‚rebuildu‘, jsou pravdivá. Ukážeme si, že i Kansas se má o co opírat.

 

Nadhoz

 

Kdyby se v baseballu jenom nadhazovalo, pak by Indians měli rozhodně velkou šanci vyhrát MLB. Jejich startovní rotace v úvodu sezony doslova plenila soupeře. Jenže pak přišel nepochopitelný personální zkrat, když Zach Plesac a Mike Clevinger vyrazili mimo hotel na večeři s přáteli. Klub je okamžitě poslal do domácí karantény. Navíc byl do týmu zanesen negativní pocit.

Pokud se tito borci dokáží brzy dostat zpět do hry, pak by Indians měli mít nejlepší rotaci v MLB. To přesně vám ukazuje hodnota xFIP. Jednotlivé statistické pojmy byly vysvětleny v minulém článku.

Vidíme také, že rotace Twins je jediná další, která dokáže držet krok se špičkou ligy. Vypadá to ovšem, že borci z Minneapolis zatím hází trochu nad své možnosti a očekáván je tedy drobný pokles výkonnosti, který by měl Twins zařadit na konec první poloviny startovního pole. Tuto ztrátu bude potřeba nahradit dobrou pálkou.

Zbytek týmů bych s dovolením rozdělil ještě na dvě skupiny. V té první máme prakticky identické soubory White Sox a Kansasu. Za Chicago své první starty sbírá Dylan Cease (FIP 6.24) a je ve společnosti zkušených hráčů: Dallas Keuchel, Gio Gonzalez a Lucas Giolito. Umístění až ve třetí desítce je tak tedy trochu za očekáváním.

Řekl bych, že v tomto ohledu je nutné brát výkony Royals za větší úspěch. V jejich rotaci totiž debutují hned dva nováčci: Brady Singer (FIP 4.68) a Kris Bubic (FIP 4.88).

Nejhůře tak na tom je Detroit. Ten má dokonce zápornou hodnotu WAR. To znamená vlastně, že aktuální rotace týmu nepřinesla ještě dobrý výsledek a dokonce drobně „škodí“. Není to překvapením. Tigers určitě nemínili letos hrát někde vepředu, nejsou na to ještě zcela připraveni. Na farmách mají 3-5 skvělých talentů na nadhoz, kteří se do hry brzy dostanou. Tým tak neměl důvod utrácet za angažmá zkušených a zároveň kvalitních veteránů. Rotaci tak tvoří: Boyd (FIP 6.13), Turnbull (2.42), Nova (5.06), Fulmer (9.61) a Alexander (5.20)

 

Bullpen

 

Tady to je poměrně zajímavé. Vidíme, že Indians vstoupili do ligy na nadhozu výborně obecně (FIP). Daří se zatím i jejich bullpenu. Hodnota xFIP ovšem ukazuje, že bychom měli předpokládat určitý pokles výkonů a to není dobrá zpráva.

Obzvláště když si to dáme dohromady s druhým trendem, který vidíme. Bullpen Twins, který je považován za velmi dobrý, začal pouze průměrně, avšak výkony ukazují, že by se měl lepšit. Zde se tedy nakonec rozdíly mezi kluby prakticky vyrovnají. Na vzájemné souboje nebudou mít bullpeny takový vliv. Rozhodovat by měly především výkony startérů a pálkařů.

Za pozornost určitě stojí fakt, jak dobré bullpeny se povedlo dát dohromady White Sox a zejména Detroitu. To může být příslibem do dalších sezon. Detailněji se do rozboru nyní pouštět nebudeme, ale na tohle pozor! Již to nejsou týmy, které v závěru utkání snadno rozsekáte!

 

Pálka

twins

 

Mám pocit, že to nejpodstatnější v této divizi se odehrává právě tady. Čtyři kluby s průměrnou až lehce nadprůměrnou schopností vytvářet skórovací pozice a doběhy. A k tomu Indians, kteří jsou aktuálně nejzoufalejší pálkou celé MLB.

Cleveland tak svojí neschopností trefovat zcela neguje vynikající nadhoz a s takovými čísly se prostě nedá hrát o vrchol ligy (ani divize). Když se podíváme na ukazatel WPA, tak se dozvíme, že díky nemohoucnosti na pálce mají Indians na kontě již 4.1 prohry! A to je strašné!

Oproti tomu Minnesota, ač se obecně čekala lepší výkonnost pálky (absence Donaldsona), jen potvrzuje, že je mnohem komplexnějším týmem a dokáže dominovat ve všech oblastech hry. Pokud dokáží Twins čísla ještě pozdvihnout, pak vyhrají tuto divizi s převahou.

Ptáte se, kde se bere dobré dosavadní postavení Tigers? Tak je to právě tady. Pro nejhorší tým loňské sezony v počtu HR je to až neuvěřitelné zjištění. Tigers jsou schopni útočit 1 % nad ligovým průměrem. A když se podíváme na ukazatel WPA, pak je tu ještě jedno ohromující zjištění. Odpaly a body přicházejí v pravé a klíčové okamžiky. Je vám totiž celkem na nic, pokud jeden zápas vyhrajete 20:0 a pak 5 x prohrajete 0:1. Tigers mají doběhy rozředěné do důležitých momentů, a tak jejich pálka „dělá výhry“. Konkrétně 1.6.

Tady je zatím rozdíl oproti White Sox, kteří jakoby potřebovali ještě dozrát a dokázat proměňovat klíčové okamžiky utkání. Takže, ač jejich pálka má nejlepší úroveň z divize (wRC+ 105), na získaných výhrách se to zatím neprojevuje, naopak (WPA -1.6).

 

Jak to dopadne?

twins

 

Opět jen připomenu, že ke každé analýze by měl patřit i nějaký odhad vývoje, a proto se o něj i tentokráte pokusím.

Pokud se nějak výrazně nezmění podmínky, nemůže tato divize podle mě dopadnout jinak, než výhrou Twins. Oproti White Sox mají silnější nadhoz a Indians ztrácejí obrovskou měrou na pálce. Vyrovnanost Twins ve všech oblastech hry znamená, že drží trumfy.

Pořadí na dalších místech by mohlo být docela těsné, a tak je to trochu loterie. Vsadím tak na to, že Indians postihnou nějaké problémy na nadhozu či v kabině a budou trendovat dolů. Naopak pálka White Sox má potenciál a mohla by začít tlouct v pravých momentech. Zkušení startéři také mohou pomoci. Ve zbylých vzájemných zápasech vidím jako favorita CWS (aktuálně 4-2 pro CLE).

Otázkou je, co s Detroitem. Přeci jenom si myslím, že opravdu špatní startéři tento tým nemohou udržet na druhém místě. Věřím ale, že dokáží překonat Kansas (aktuálně 2-2 na zápasy).

 


Titulní foto:  twitter @Twins

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka