mlb plán
Hlavní články

Jaký má MLB plán? Co se stane během pár dní?

Všechny zajímá, jestli se letos MLB začne hrát, nebo ne. Má MLB plán? Ano, má! Během posledních dní dokonce začal krystalizovat do konkrétnější podoby. Nyní se podíváme na to, co se odehraje v nejbližších dnech.

Samozřejmě je potřeba pořád vést na paměti, že se jedná o zákulisní informace, které se nemusí potvrdit, nebo se mohou vyvinout trochu jiným směrem. Nicméně z toho, jak vývoj během posledních týdnů a měsíců sleduji, usuzuji, že jsme se z říše fantazie přesunuli přeci jenom blíže realitě.

 

Následující týden přinese posun

Asi klíčovou informací je fakt, že během pondělí má proběhnout konference mezi majiteli všech 30 klubů. Závěry, které vzejdou z tohoto jednání (pokud se k jednoznačným závěrům dojde), by pak mohly být předloženy již v úterý hráčské asociaci (MLBPA). Je potřeba si říci, že k tomu, aby liga mohla začít v jakékoliv pozměněné podobě, je potřeba shody obou zainteresovaných stran. Nemůže to být tedy tak, že kluby řeknou: „Hrajeme podle našeho!“ Hráčská unie musí dát návrhu zelenou.

Obě strany však stojí na stejné straně barikády, i když v detailech mají trochu jiné zájmy. V první řadě ovšem jde o to, že pozastavená liga okrádá o peníze jak kluby, tak hráče. Obě strany tak mají jasno v tom, že by se mělo začít hrát.

 

‚MLB plán‘ trochu detailněji

Do médií se během soboty a neděle začaly dostávat informace o  plánované pondělní schůzce. A zde jsou. Navrhnuto bude, aby liga začala hned zkraje července a odehráno bylo zhruba 80 zápasů. Jednalo by se tedy o zkrácení ročníku na polovinu. To již od počátku krize vypadalo jako nejsmysluplnější řešení. Nyní je to tedy opravdu na stole.

Velkým problémem je v tomto období určitě cestování. To návrh vyřeší tím, že by se letos utkávaly jen týmy ze stejných regionů. Například by tak proti sobě hrály týmy z Východních divizí Americké i Národní ligy.

Návrh prý ve své aktuální podobě velmi usiluje o to, aby se hrálo na domácích stadionech. Týmy, kterým by to situace v jejich státě neumožňovala, pak budou mít možnost hrát v tréninkovém komplexu pro Spring Training, nebo využít stadionu jiného týmu.

 

Playoff letos jinak?

Zkrácená sezona může způsobit četná překvapení v tabulce. Z minulosti víme, že je spousta týmů, které dokáží držet do poloviny sezony krok a následně odpadnout. Možná i z tohoto důvodu se zatím Liga údajně přiklání k rozšířenému Play-off. Do něj by mohlo postoupit až 14 týmů (po 7 z každé ligy). Pouze nejlepší tým v každé lize by měl jistý postup do čtvrtfinále. Zbylá šestice v každé lize by se utkala o tři místa. Ač jsem zpočátku proti tomuto návrhu byl celkem v opozici, musím nakonec připustit, že se mi líbí.

To jsou asi základní body, které má ‚MLB plán‘ obsahovat. Samozřejmě nevíme, jakým způsobem bude řešena bezpečnost a zdraví hráčů. Je potřeba si uvědomit, že mentalita americké společnosti je trochu jiná, než je tomu u nás. Chtěl bych říci, že se mi zdá možné, že se situace s epidemií do července v USA hodně zlepší, ale zprávy, které zatím z USA putují, příliš povzbudivé nejsou. Dovolím si soukromou úvahu. USA jsou nejvíce postiženou zemí světa, na druhou stranu mohou díky tomuto utrpení být mnohem dříve na konci cesty než země, které postupují opatrněji.

 

Bez diváků a s méně penězi

V každém případě nemůžeme letos asi očekávat, že by se na stadiony dostali nějací fanoušci. I když Amerika je země neomezených možností. Ale vážně. Tohle je na 99,9 % vyloučeno a debaty se o tom prakticky nevedou.

O čem se již debaty vedou, jsou pochopitelně peníze. A ty se můžou během nadcházejícího týdne ukázat největším problémem. Pochopitelně. Majitelé klubů již začínají pociťovat ekonomické dopady, a proto se budou snažit prosadit další snížení platů hráčů, které byly (před)domluveny. Vyplácet se měly platy v podílu k podepsaným kontraktům. Tedy za polovinu odehraných zápasů měla být polovina platu. Kluby teď přicházejí s námitkou, že bez diváků na stadionech nemá produkt takovou hodnotu.

Tohle bude pravděpodobně nejzajímavější oblast k řešení. Ustoupí hráčská asociace? Alternativa, která se nabízí jako řešení, je, že by hráči dostali vyplacený tzv. Revenue Share. To známe někteří ze zaměstnání ve formě bonusů. Vyplaceno by bylo určité procento ze skutečně utržených peněz (zejména a téměř výhradně za televizní práva). O výši tohoto procenta by se mohlo diskutovat. Navrhovanou výši neznám.

 

Ať tak nebo tak. V každém případě nás čeká velmi zajímavý týden, který může hodně napovědět o tom, jestli je rozjezd letošní sezony pravděpodobný nebo ne.

Všechny události pro vás pochopitelně budu dále monitorovat. Expresní aktuální zprávy nově najdete na tomto odkazu. Tam postupně řadím prakticky všechno, co se v MLB šustne. Takže určitě stránku zařaďte mezi sledované weby.

 


Titulní foto:  twitter @MLB_PLAYERS

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jožka

To teda bude sajgon!

MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka