Kluby v nižších ligách ohrožuje krach

kluby milb

Aktuální situace nás pochopitelně ohrožuje úplně všechny. Mnozí již začínáme pociťovat i ekonomické dopady. Nejinak tomu bude u baseballových klubů v zámoří. Zejména ty působící v nižších ligách mohou mít problém tuto sezonu vůbec přežít.

I bez existence aktuální pandemie se před startem této sezony stahovala nad některými kluby z MiLB černá mračna. Jednání mezi Major League a Minors byla totiž poměrně napjatá a na listině ohrožených klubů se ocitla zhruba čtyřicítka organizací. To mělo souviset s reorganizací faremních systémů a požadavků z Majors na lepší vybavení stadionů, atd.

 

Ohrožení tady a teď

Zatímco tato hrozba se vznášela až na horizontu roku 2021, aktuální situace ohrožuje existenci přímo tady a teď. Kluby z nižších soutěží pochopitelně stejně jako ostatní zajišťují bezpečnost svých zaměstnanců a hráčů. Nad osudem sezony se vznáší otazník a nad tím, jak dlouho aktuální stav připomínající ten válečný bude trvat, také. Finanční dopady jsou ale patrné již nyní.

Všechny kluby již v tuto chvíli bezpečně vědí, že tato sezona bude finančně nejtěžší, jakou kdy vůbec zažily. Lidé, kteří se pohybují přímo v prostředí MiLB, nyní odhadli, že bez finanční pomoci vlády je existenčně ohroženo něco mezi 10 až 40 kluby!

 

Kluby jsou součástí komunit

V tuto chvíli je potřeba říci, že týmy v nižších patrech hierarchie tradičně plní v USA i jinou funkci než sportovní. Jsou často přirozenými centry místního dění a i díky nim se udržuje čilý komunitní život mimo velká města. Při propuknutí epidemie sloužily sociální sítě klubů často jako tlampače toho, jak by se lidé měli chovat. V případě, že tyto kluby zkrachují, přijde mnoho oblastí o jeden ze svých přirozených prvků. Je to asi takové, jakoby v oblasti navždy uzavřeli kostel.

Například majitel týmu Memphis Redbirds Peter Freund se nechal ohledně nastalé situace slyšet takto.

Realita je taková, že je to opravdu zlé. V příštích třech měsících budou muset přijít velmi těžká a nepříjemná rozhodnutí. Díváme se na tu situaci realisticky a to nám říká, že je tu možnost, že nebudeme mít možnost začít fungovat po celý rok. Už nyní si neumím představit žádný scénář, který by umožnil start sezony dřív než v červnu. Co z toho vyplývá pro všechny zaměstnance? Správce, obsluhu? Strašně mě to štve. Není toho mnoho, co můžeme jako malá organizace udělat, abychom udrželi světélko na konci tunelu

 

Celá aktuální situace bude mít samozřejmě kromě ekonomického dopadu ještě mnoho dalších, které je v tuto chvíli velmi těžké předvídat. Ale troufám si tipnout, že společnost se nebude nějakou dobu schopna chovat natolik spontánně, jako tomu bylo doposud. Kromě ekonomických dopadů tu bude i dopad psychologický.

 

Prezident týmu Frisco RoughRiders pan Andy Milovich k tomu řekl následující:

Je to složitá doba úplně pro všechny, Pochopitelně to jde za hranice celé MiLB. Náš klub je jen součástí celé místní komunity. Ta trpí. A pokud tomu tak je, tak samozřejmě trpíme i my. Je tu provázanost, která funguje oběma směry.“

 

Kdo nám to zaplatí?

V současné chvíli byly pozastaveny poplatky, které se odvádějí vedení lig. Některá města mohou týmům, které jsou v nájmu, povolit odklad splátek. Jenže jsou tu i kluby, které své stadiony přímo vlastní. A mají na ně hypotéky a různé pojistky. Ty se pochopitelně musejí zatím splácet standardně dál. Klub v takovém případě negeneruje žádné příjmy, ale platby jedou dál.

Pokud by se celá baseballová sezona nakonec rozběhla a došlo by například na zápasy bez diváků, pak pro MLB je to díky lukrativním televizním právům alespoň nějaký příjem. Pro MiLB, která žádnou takovou smlouvu nemá, ovšem nikoliv. Zápasy bez publika nemají smysl. Nejenže by negenerovaly žádný zisk, ale naopak by ještě přinášely dodatečné náklady na pořádání či cestování.

Kluby v nižších ligách mají nějakou slušnou hodnotu, ale ta je dána pouze faktem, že jich existuje omezený počet (150). Chcete-li tedy vlastnit Minor League tým, musíte někoho slušně vyplatit. Hodnota tak nemá moc co do činění s ekonomickou situací v týmech. A ta prý není v mnoha případech vůbec růžová. I před současnou krizí existovala celá řada týmů, jejichž hospodaření končilo při nejlepším na nule!

 

Zápasy a diváci budou chybět

Už v případě nesehrání několika zápasů kvůli počasí vzniká problém a nyní se bavíme o tom, že diváci nezaplatí žádnému klubu vstupné minimálně dalších šest týdnů. Navíc neutratí ani za další služby jako jsou suvenýry nebo občerstvení.

MiLB se potýká se zcela novou situací, kterou nikdo nezažil. I v sezonách, kdy se zastavila MLB kvůli stávce, pokračovala MiLB dál. Chybí tu tedy bezprostřední zkušenost s tím, co tento stav nečinnosti udělá.

Prezident klubu Erie Seawolwes k tomu uvedl:

Byl jsem ve vedení už v roce 2001, kdy jsme se vzpamatovávali z událostí v New Yorku. Během recese v letech 2008-09 jsme otevírali nový stadion Bowling Green. To jsou takové srovnatelné momenty.

 

Další věcí, která klubům vůbec nezahrála do karet, je načasování katastrofy. Ta přichází v moment, kdy se sezona přiblížila ke svému startu a zaměstnanci již mají kontrakty, určité skladové zásoby jsou nakoupeny. Peníze tedy již byly utraceny. Pokud by celý kolaps přišel o něco dříve, byla by bývala možnost celý tento proces zbrzdit či zamrazit. Nyní jsou náklady již zapsány. Týká se to například uniform, vytištěných vstupenek, poutačů, míčů a dalších věcí. Bohužel.

Pokud by soutěž odstartovala v červnu, pak bude ztraceno 3004 zápasů. V těchto dnech by se dala očekávat návštěvnost kolem 11.5 milionu diváků, což je 27 % loňské celoroční návštěvnosti. Pokud by se začalo hrát až v červenci pak kluby přijdou o 4850 zápasů a téměř 19 milionů diváků. Jinýmy slovy o 46 % celoročních návštěv!

 

To je zdrcující! Nepřekvapuje mě, že spousta týmů uvažuje o půjčkách. To bude jediná možnost, jak přežít!

 

Lavinový efekt

To, že se nebude hrát, ovšem působí i další potíže. Zaplaceno nedostanou lidé, které klub najímá jen na částečné úvazky a to jen na dny utkání. Nevydělají si ani restaurace a bary, které jsou v okolí stadionů. Celá tahle situace se tak strašlivě zacykluje, že může opravdu způsobit velmi razantní problém.

Prezident klubu Asheville Tourists pan Brian DeWine uvedl:

 

Chybí odpovědi na spoustu otázek. Co se stane, až to skončí? Přijdou lidi, nebo se budou bát? Někteří naši sponzoři mají zavřeno. Zejména restaurace. Je to tvrdé! Nevědí, kdy budou moci zase začít podnikat. Spousta z nich je závislá i na nás.

 

Pokud pracujete nyní v jakémkoliv podnikání či firmě, pak víte, že nejdůležitější je nyní zajistit cash flow. Jinými slovy dostatek finančních prostředků na úplně základní fungování. Musíte také vědět, na jak dlouho ty peníze vystačí. Musíte se rozhodnout, co budete dělat, až vám stačit nebudou. Tohle všechno teď musí řešit i všechny kluby v Minor Leagues.

Nyní je potřeba vydržet. Naděje na dobrý konec je tu totiž vždy! Jak uvedl Peter Freund z Memphisu:

 

Vnímám to jako velmi podobné situaci po 11. září. Pamatuji si, jak jsem tehdy šel na Yankee Stadium. Bylo tehdy také strašně moc lidí, kteří se báli jít do davu. Jenže realita byla taková, že „Americký duch“ a pospolitost zapříčinily, že to byl můj největší zážitek z toho být vůbec kdy na stadionu. Až se to vrátí, bude to skvělé. Cardinals budou mít 40.000 na stadionu a my 10.000! Bude to krásně, až se zase všichni sejdeme. Sport bude jednou z prvních věcí, která začne fungovat a bude to motivace pro celou naši společnost, aby se znovu postavila na nohy. Už se nemůžu dočkat toho momentu.

 


Převzato z:  Baseball America – J.J. Cooper: Coronavirus Pandemic Creates ‚Disaster Situation‘ For Some MiLB Teams

Titulní foto:  twitter @LSchwechheimer

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..