Jak nový kouč nadhozu Yankees pracuje z domu

kouč yankees nadhoz

Matt Blake je i pro největší znalce MLB prakticky neznámým mužem. Přesto byl ve 34 letech představen jako nový kouč nadhazovačů New York Yankees. Ve funkci nahradil zkušeného Larryho Rottschilda, který u Yankees působil od roku 2011.

A začátek působení Blakea u Yankees nemohl být podivnější. Prakticky hned po jeho „ostrém“ nástupu byl ukončen jarní kemp a namísto toho, aby se svými svěřenci pracoval na zlepšení, sedí doma a trénuje po telefonu a prostřednictvím tabulek v Excelu nebo něčem podobném.

 

Profesionální trenér

Blake nikdy nehrál baseball na profesionální úrovni. Působil pouze v univerzitním týmu a to jen po dobu čtyř let. Studoval psychologii a filozofii, přesto se v očích majitelů Yankees stal ideálním adeptem na velmi důležitou pozici. To jenom potvrzuje změnu myšlení u spousty majitelů týmů v MLB. Blake je i přes mladý věk totiž zkušeným trenérem. Tuto dráhu si vybral již na střední škole a věnoval se jí naplno.

V roce 2010 se stal přidruženým scoutem, který pracoval právě pro Yankees. To nebyla oficiální klubová funkce, ale organizace začala využívat jeho analýzy. V roce 2015 se posunul poprvé ke koučování nadhozu, když působil v letní Univerzitní lize pod názvem Cape Cod Baseball League.

Ve stejném roce si ho všimli Cleveland Indians a nabídli mu pracovní pozici. V organizaci dostal na starost koordinaci nadhazovacího programu napříč faremním systémem. Ač to tak na první pohled možná nevypadá, tak tohle je poměrně zásadní funkce v každém klubu. Člověk v této roli má velkou šanci ovlivnit, jakým směrem se bude nadhoz týmu ubírat v několika následujících letech.

O tom, že pravděpodobně odváděl velmi dobrou práci, svědčí fakt, že Indians v posledních letech platí v MLB za nadhazovačskou velmoc a do hlavní soutěže importovali jen za posledních pár sezon celou řadu kvalitních ‚pitcherů‘ a spoustu dalších mají těsně před branami MLB. Za všechny úspěchy jmenujme jen několik hráčů: Trevor Bauer, Mike Clevinger, Shane Bieber a Adam Plutko. Na jejich vzestupu měl právě Blake svůj podíl.

 

Probuzení ze sna…

Nyní tedy Blake nastupuje do jedné z hlavních rolí u nejsledovanějšího klubu. A to v situaci, která je pořádně zapeklitá. Na starost má navíc celou plejádu opravdu velice kvalitních nadhazovačů: Gerrit Cole, Masahiro Tanaka, Aroldis Chapman, …

 

Připadá mi to jako jeden z těch snů, kdy se vám zdá, že jste dostali možnost dělat tu nejlepší věc na světě. Moc se na to těšíte. Pak se ale vzbudíte a nic z toho není pravda. Situace je vážná. Mám ale pocit, že i za tu chvilku jsme udělali kus práce a byli jsme opravdu v dobrém rytmu. Borci trénovali na vysoké úrovni a předváděli to i v zápasech. Navíc se nám začalo dařit vytvářet opravdu dobrou partu. Bylo to hodně týmové. Pak přišla tahle tvrdá stopka.

 

Ke slovům Blakea není vlastně potřeba nic dodávat. Vystihují naprosto přesně tvrdou realitu současného baseballu. Stále tápeme v nejistotě, jestli sezona začne a kdy. Včera jsem mimo jiné zachytil informaci, že sílí hlasy po tom, aby se začalo hrát bez diváků. V tom jsou kluby i hráči vcelku za jedno. Jak jsem psal například zde, všem jde o peníze. Zápasy, které se budou vysílat alespoň v televizi, by přinesly peníze za práva a i hráčům by se zvyšoval vyplacený podíl z uzavřených kontraktů. Je to cynické, ale je to zkrátka byznys.

I vzhledem k tomu je potřeba udržovat hráče v ostražitosti a na poměrně vysoké úrovni připravenosti. A to v podmínkách, kdy tým nemůže být pohromadě, není úplně jednoduchá věc. I Yankees v tomto ohledu tedy museli přijmout nějaký improvizovaný plán.

 

Na tohle není návod

Hráči trénují doma a mají přidělený svůj tréninkový plán. Pracuje se s tak běžnou věcí, jako jsou sdílené dokumenty v Google a trenéři sledují progres u svých počítačů. V dnešní době pokročilých moderních technologií tak vidíme další důkaz toho, jak technologie mohou dobře sloužit.

Monitoruje se vlastně všechno, co hráči udělají. V záznamech tak najdeme i nadhozy, které si Gerrit Cole vyměnil před svým domem v Connecticutu s manažerem Aaronem Boonem nebo svojí ženou Amy. Aroldis Chapman si zapsal i několik tvrdých nadhozů, které předvedl na chodníku v Miami. James Paxton si hází na zahradě ve Wisconsinu a J.A. Happ si jezdil zaházet na tréninkový stadion na Floridě. To mu teď překazila zákazem vycházení floridská vláda.

Všechny tyto záznamy z celé Ameriky se schází v počítači kouče Matta Blakea.

 

Na tohle není žádný návod. Nikdo před námi takovou situaci ještě nezažil. Takže neexistují žádné vyzkoušené a osvědčené recepty.

 

Co hrozí?

Velmi obtížné je to, že nadhazovači byli, řekněme, na nějakých 50 % připravenosti na sezonu. Nyní je potřeba je poněkud přibrzdit, ale ne zase utlumit až do módu Offseason. Jak tedy přesně stanovit dávky pro tréninkové jednotky? Celý rytmus přípravy je skutečně hodně narušený a já se tak trochu obávám, že jestli MLB začne, pak se můžeme dočkat u některých hráčů „podivně“ špatné výkonnosti a v tom horším případě i nadměrného počtu zranění. V tomto ohledu je to opravdu balancování na hraně.

I z tohoto důvodu kouč Blake konzultuje spoustu poznatků napříč celým trenérským týmem Yankees a dokonce se obrací i na MLB a další kluby, se kterými si vyměňuje poznatky, jak nastalou situaci zvládnout.

 

Nesledujete pořád každého. Není smyslem mé práce teď někoho omezovat, naopak je potřeba těm hráčům trochu polevit. Tohle je situace, která je extrémně zatěžující úplně pro všechny. Každý se navíc nacházíme uprostřed úplně jiných okolností a to je potřeba vést v patrnosti. Ti hráči se snaží dostat domů, být tam se svými rodinami a o ty se postarat. Musí si být jistí, že jsou všichni kolem nich v pořádku a pak mohou myslet na baseball. Myslím, že se v tomhle ohledu snažíme být velmi citliví. Takovéhle nastavení mysli (pozn.soustředit se na baseball) za současné situace je obtížné a trochu nenormální.

 

Jak začít sezonu?

Kouč Blake se vyjádřil i k tomu, jak by podle něho měl vypadat ideální start sezony. Určitě by se neměly hned hrát zápasy. Nadhazovači budou potřebovat trochu kontrolovaného tréninku. Ideální by bylo dostat před ostrým startem sezony zhruba tři týdny na přípravu. Blake je přesvědčen, že za tu dobu by měli být nadhazovači natrénováni natolik, že budou schopni odházet zhruba 60 nadhozů v zápase (pozn. standard je kolem 80-110).

 

Je jasné, že tohle by prověřilo šířku kádru. Ale to by bylo pro všechny stejné. Po tom, co jsem ale viděl během krátkého Spring Training, tak jsem přesvědčen, že my máme kvalitu v  MLB, ale i v nižších soutěžích. Zátěž bychom tak měli být schopni velmi dobře rozložit a zvládnout.

 

Je otázkou, jak by za situace s prázdnými stadiony a výrazným omezením pohybu, fungovalo doplňování týmů o další hráče mimo soupisku. Je potřeba si také připomenout, že Minor League se nebude hrát, takže hráči mimo základní soupisku (ať už na ní bude 26, 29 nebo 30 hráčů) nebudou mít herní praxi. K tomu už také v MLB koluje několik návrhů. Možností by bylo například rozšířit soupisky na 40 nebo vytvořit pro každý tým rezervní tým složený například z veteránů a z něho by se do hlavního týmu dobíralo.

Nacházíme se zkrátka v situaci nepoznané, nestandardní a jakékoliv řešení nebude ideální. Ponechám zcela na vás, zda se přikláníte k nějakému upravenému formátu letošní soutěže, nebo jste rovnou pro zrušení celé sezony. Můžete mi dát vědět do komentářů.

 


Titulní foto:  twitter @NYBBWAA

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..