Analýzy soupisek, Hlavní články, NL West

Koncovky zápasů a closeři (2.díl): NL West

Dnes se vypravíme na exkurzy do NL West, tedy do divize, která by dle všeho měla mít jasného favorita. Tím jsou Dodgers, kteří Západní divizi Národní ligy vyhráli již sedmkrát za sebou. Hodnotit budeme closery.

Tento článek je druhým dílem seriálu o koncovkách zápasů a closerech. První díl o divizi NL East si můžete přečíst zde. Oba články pak patří do připravovaného seriálu, ve kterém budu analyzovat soupisky týmů dle různých aspektů. Vše řadím do rubriky ‚Analýza soupisek‘.

 

San Diego Padres (NL West)

To, co dali v San Diegu dohromady, lze úplně v klidu považovat za jeden z nejlepších bullpenů v celé MLB. A to je ještě před 14 dny postihla nepříjemná zpráva, že Andres Munoz podstoupil operaci Tommy John a bude tak přes rok mimo hru. I Munoz byl jedním z kandidátů na koncovky zápasů. I bez něj by si ale Padres měli dobře poradit.

Na soupisce je totiž Kirby Yates, který se loni prostě zjevil a stal se prakticky nejlepším relieverem celé MLB. Jeho vražedná kombinace rychlých nadhozů (fastballs) a pomalých a těsně před pálkařem záludně klesajících splitterů byla nepřekonatelná. Zejména díky tomu Yates uspěl a připsal si do statistik 41 Saves, což bylo nejvíce v celé MLB.

Pro Yatese měla být letošní sezona poslední v dresu Padres před odchodem na volný trh. Ti ho tak v případě zájmu mohli uprostřed sezony velmi hodnotně vytrejdovat. To asi nyní nepřichází v úvahu. Pokud jsem psal, že se v roce 2019 zjevil, není to tak úplně pravda. Yates totiž již v předchozích dvou sezonách zaznamenával skvělou produktivitu strikeoutů, jen nebyl obsazován do úplných koncovek.

Podívejme se na jeho poměr strikeoutů na devět směn (K/9) v čase. Sezonu 2017 rozdělil mezi Angels a Padres a dosáhl na hodnotu 14.0! O rok později již komplet ročník za Padres přinesl výkon 12.9 K/9 a loňská sezona pak byla neskutečná. Hodnota 15.0 ho vynesla do All Star Teamu (poprvé v kariéře) a jako reliever si připsal skvělé deváté místo v anketě o nejlepšího nadhazovače Národní ligy.

Během 60 zápasů dosáhl na 60.2 směn a připsal si ERA 1.19! To vše při skvělé kontrole nadhozu, která byla vyjádřena hodnotou WHIP 0.890! Pokud se Yates v zápase objevil, pak Padres měli bilanci 48-12.

 

 

Padres mají ale i další varianty a jejich rezervoár je z celé divize jasně nejpestřejší. Je tu totiž také Emilio Pagan, který přestoupil z Tampy. Tam loni zaznamenal skvělých 20 Saves a také velmi dobré periferální hodnoty statistik (ERA 2.31, WHIP 0.829 a 12.3 K/9).

Aby toho nebylo málo, pak je tu ještě Drew Pomeranz, který se během sezony 2019 docela úspěšně proměnil ze startéra v relievera. Stalo se tak po jeho přestupu ze San Francisca do Milwaukee. Jeho statistiky se pak výrazně zlepšily a zapsal si i 2 Saves.

Bullpen Padres pak ukrývá ještě jedno zajímavé jméno. Je jím Craig Stammen. To je ale nadhazovač, který nepatří na závěry zápasů. Naopak je schopen držet tým ve hře ve vypjatých pasážích uprostřed zápasu. Přesto i on by v nejhorším případě v klidu mohl zaskočit. V jeho neprospěch hraje jen trochu horší kontrola nadhozu oproti elitním volbám Padres.

Tak či onak, pro Padres by bylo z pohledu sestavení jejich bullpenu dobré, aby se hrálo co nejdříve. Jejich síla v této oblasti soupisky je totiž opravdu obrovská.

Saves Padres v roce 2019: Kirby Yates (41), Craig Stammen (4), Trey Wingenter (1), Andres Munoz (1)

 

Los Angeles Dodgers (NL West)

Jestli někde Dodgers oproti svým konkurentům v divizi zaostávají, pak to bude právě otázka koncovek. Tady rozhodně žádnou pestrost nenajdeme a ‚modří‘ by se již devátou sezonu za sebou měli opírat o jistotu jménem Kenley Jansen.

Byl bych ale nespravedlivý, kdybych to předestřel jen takto. I Dodgers vědí, že Jansen stárne a za poslední dvě sezony ubylo strikeoutů a přibylo inkasovaných homerunů. Byly tu i zdravotní komplikace se srdcem. Vedení není nečinné. Zatímco se loni do výborné formy dostal Pedro Baez, poohlíželi se i mimo klub. Z volného trhu pak byl vyloven Blake Treinen.

Treinen neměl dobrou sezonu 2019 (ERA 4.91) a v Oaklandu s ním po konci roku neobnovili smlouvu. Vzpomínky na jeho fantastickou sezonu 2018 jsou ale stále příliš čerstvé na to, aby naději na opětovný vzestup šlo odolat. Před dvěma lety Treinen táhl bullpen Oaklandu, který byl v koncovkách neporazitelný. Blake tehdy uhrál 38 Saves. Nyní je na soupisce Dodgers a i od něho by nějaké úspěšné koncovky mohly přijít.

Pak je tu také Joe Kelly, který má v ruce pořádnou ránu a umí poslat opravdu hodně tvrdé nadhozy. V sezoně 2018 ještě slavil výhru ve Světové sérii s Bostonem, aby loni již válčil za Dodgers. Sezonu ale jako úspěšnou hodnotit nemohu, bylo v ní příliš selhání. Kelly bude muset zvednout schopnost vyřadit pálkaře, úspěšných odpalů je proti němu příliš. Talent ale má.

Saves Dodgers v roce 2019: Kenley Jansen (33), Julio Urias (4), Kenta Maeda (3), Pedro Baez (1), Tony Gonsolin (1), Joe Kelly (1), Casey Sadler (1)

 

San Francisco Giants (NL West)

Leader koncovek minulé sezony Will Smith už v týmu není. V minulém díle jsme si řekli, že již bude tvrdit muziku v Atlantě. Giants tak musí pro letošní sezonu připravit jiné řešení.

Jako jasná volba tady vypadá Tony Watson. Tenhle levák má v MLB již přes 600 startů a to je sakra zkušenost. V letech 2016 a 2017 pak před svým odchodem z Pittsburghu jednu dobu koncovky házel. U Watsona je ta potíž, že to není bombarďák, není to strikeoutový typ. Jeho K/9 během kariéry je na hodnotě 8.0 a loni bylo dokonce jen 6.8. Dohrávat koncovky při kontaktním stylu nadhozu je vždy ošidné. Loni dosáhl na ERA 4.17 a ostatní ukazatele jako FIP (očištěná ERA od vlivů rozdílného prostředí) ukazují, že to reálně mělo být ještě o něco horší. Počet vynucených odpalů do země (groundballs) u Watsona byl 43 %, což je sice solidní, ale pro kontaktního closera nijak elitní číslo.

Pravděpodobně se tedy u Giants v sezoně dočkáme nějaké změny. Kdo se nabízí? V tuto chvíli by to asi měl být někdo z trojice Trevor Gott, Tyler Rogers a Jarlin Garcia. Gott během minulé sezony v San Franciscu ohromně zapracoval na kontrole nadhozu a stal se tak spolehlivější volbou. Dposud má odházeno 130 ligových zápasů.

Tyler Rogers je bratrem mnohem známějšího Taylora Rogerse, který loni za Minnesotu odházel 30 Saves. I Tyler se teoreticky může v barvách Giants ke koncovkám dostat. Loni zažil ve 28 letech ligový debut.

Jarlin Garcia přišel na začátku tohoto roku z Miami poté, co tam byl označen jako nadbytečný hráč a zařazen na waiver. V minulém díle jsme zmiňovali, že Marlins přivedli hodně nových hráčů a někdo prostě musel z kola ven. Garcia není vůbec špatný nadhazovač. Za tři roky v Miami nastoupil do 150 zápasů a loni si za 53 zápasů udržel ERA 3.02!

Bohužel, ať koukám, jak koukám, tak na soupisce Giants mi schází mašina na strikeouty. Chybí tady nějaký borec, který do toho v poslední směně naskočí a rozstřílí to. Těsné koncovky Giants tak podle všeho budou letos vždy tak trochu o nervy.

Giants mají jednoho ostrostřelce v záloze. Je jím Reyes Moronta. Ten ale loni v září podstoupil operaci ramene a je až do druhé poloviny tohoto roku mimo.

Saves Giants v roce 2019: Will Smith (34), Sam Dyson (2), Shaun Anderson (2), Trevor Gott (1), Mark Melancon (1), Jandel Gustave (1)

 

Arizona Diamondbacks (NL West)

Arizona má podle mého názoru velmi dobrou ofenzivní složku hry a také poměrně kvalitní startéry. Trošičku ale pokulhává bullpen. Nechci tím říci, že je úplně špatný, ale v porovnání s ostatními týmy tu nevidím výrazná jména.

Closerem se dle všeho stane Archie Bradley. O něm se mluví již asi třetí rok v řadě, že by tuto roli měl převzít. Loni tak trochu i učinil a odházel 18 Saves. Produkovat strikeouty umí, ale zároveň je náchylný k nepřesnostem. Je mu 27 let, takže ty nejlepší roky má ještě před sebou. Teď by měly začít přicházet. D-Backs na něho prostě musí vsadit.

V záloze bude připraven Hector Rondon, který přišel jako volný hráč poté, co mu doběhl kontrakt v Houstonu. Mnozí si ho budete možná spíše pamatovat z období 2014-16, kdy držel roli closera za Chicago Cubs. V Houstonu působil dvě sezony. V roce 2018 odházel 15 Saves, ale poté, co přišel k Astros Roberto Osuna, o tuto práci přišel. Rondon loni ztratil třetinu svého obvyklého počtu strikeoutů. Je tedy otázkou, zda se tady neukrývá nějaký zdravotní problém.

Kevin Ginkel je 26letý hráč z líhně Diamondbacks. K debutu v MLB se dostal loni a byl velmi příjemným překvapením. Strikeouty na úrovni jeden za inning a kontrola nadhozu velmi dobrá. Vyplynula z toho po 25 zápasech ERA 1.48. Pokud by si nastolený trend Ginkel udržel, můžeme v Arizoně objevit nového a nečekaného koncovkáře. Ginkela pečlivě sledujme.

Saves Diamondbacks v roce 2019: Archie Bradley (18), Greg Holland (17), Kevin Ginkel (2), Zack Godley (2), Matt Andriese (1), Yoshihisa Hirano (1), Jon Duplantier (1), Jimmie Sherfy (1), Yoan Lopez (1), Taylor Clarke (1)

 

Colorado Rockies (NL West)

S ERA 8.65 ukončil loňskou sezonu Wade Davis. A protože Colorado žádné posily v zimě nepřivedlo, tak se tento muž má stát znovu jedničkou pro koncovky. Pokud by znovu vyhořel jako loni, pak bude všechno zachraňovat asi Scott Oberg, který naopak minulou sezonu zazářil.

Problém je, že jeho služby by Rockies potřebovali využít i v průběhu zápasů. Rockies tak budou sázet na to, že sezona 2019 byla pro Davise extrémní a přijdou opět jeho výkony z roku 2018, kdy zaznamenal za Rockies 43 Saves a byl v celé MLB nejlepší hned za Edwinem Diazem. Davis navíc zaznamenal i 32 Saves v roce 2017 za Cubs.

Uvidíme tedy, jestli loňský kolaps byl jen výjimkou, anebo jestli ve 35 letech přijde pokles směrem ke konci kariéry. Rockies nemají opravdu mnoho jiných voleb. Nabízí se snad ještě Jairo Diaz, který loni dal dohromady dobrou kontrolu nadhozu a počet strikeoutů. U něho však je problémem, že bývá často zraněný.

Farma toho také moc nenabízí, zaujal mě snad jen Phillip Diehl, který před pár lety v Minors za Yankees pár Saves uhrál a umí házet strikes. Možná něco skrývá ještě Jesus Tinoco. Ale jinak je jasné, že Rockies mají z pohledu koncovek karty rozdané v divizi nejhůř.

Saves Rockies v roce 2019: Wade Davis (15), Scott Oberg (5), Jairo Diaz (5), Chad Bettis (1), Bran Shaw (1), Jesus Tinoco (1)

 


Titulní foto:  twitter @DodgersNation