Analýzy soupisek, Hlavní články, NL Central

Koncovky zápasů a closeři (3.díl): NL Central

Dnešní článek je třetím dílem seriálu o koncovkách zápasů a closerech. První díl o divizi NL East si můžete přečíst zde o divizi NL West pak tady. Do rubriky ‚Analýza soupisek‘ dnes přibude příspěvek o NL Central.

Centrální divize Národní ligy byla v sezonách 2017 – 2019 nejvyrovnanější ze všech. Odstup třetího týmu od prvního nebyl v žádné jiné divizi tak malý. V sezoně 2016 přitom existoval jasný hegemon. Chicago Cubs vyhráli o drtivých 17 1/2 vítězství. Vzestup Cardinals a zejména Brewers vše srovnal. A to by se letos mělo přidat mezi kvalitní týmy ještě Cincinnati.

Těsné zápasy tak mohou být na každodenním pořádku a rozhodovat může kvalita bullpenu a closerů. Jak to tedy v této divizi vypadá?

 

Milwaukee Brewers (NL Central)

Za pouhé tři sezony v MLB se Josh Hader vypracoval v jednoho z nejlepších relieverů v celé lize. Jeho přechod z přípravy koncovek na koncovky samotné byl postupný proces. Zatímco v sezoně 2017 si ještě úspěšný Save nepřipsal, v roce 2018 to bylo již 12 zářezů a minulý rok přidal 37 úspěchů v konci dobře rozjetého zápasu.

Hader je trochu atypický closer. V Milwaukee velmi často chodí zavírat zápasy odházením více než jedné směny, jak bývá obvyklé. Pro jeho báječné koncovky se již vžil i běžně používaný pojem ‚Haderade“. Hader je mistrem strikeoutů. Loni jich za 75.2 směny předvedl 138. O rok dříve to bylo ještě o pět kousků více.

Hader drtí své soupeře zákeřnou kombinací fastballu o rychlosti kolem 96 mph a slideru, který se nečitelně točí hodně mimo zonu. Slider ve svém mixu používá kolem 20 % nadhozů. Jeho síla pak tkví v pomalosti. Slidery mají rychlost jen 82 mph. Vzhledem k tomu, že tento typ nadhozu zpočátku vypadá jako fastball a při rychlosti 96 mph je potřeba reagovat včas, je pálka soupeře při pomalém slideru již dávno pryč, zatímco míč teprve přichází k pálkaři.

 

 

Hader v sezoně 2019 poněkud laboroval s počtem homerunů. Ty mu přicházely ve větší než vhodné míře a nakonec jich inkasoval 15, což činí průměr 1.8 HR na devět směn. To už je opravdu vysoké číslo. V případě, že by tedy zažíval nějakou nedobrou sérii, je v hodné, aby měli Brewers nachystanou náhradu.

Na aktuální soupisce tuto volbu představuje zejména Corey Knebel. To je vlastně předchůdce Hadera v pozici closera. Funkci zavírače v Milwaukee zastával až do momentu, kdy se v sezoně 2018 zranil. Podstoupit musel složitou operaci, která mu zamezila loni házet. Během letošního roku by měl být zpět.

Teoreticky v úvahu přicházejí ještě Brent Suter a Corbin Burnes. Obecně o Milwaukee platí, že v posledních letech své startéry rozhodně nepřetěžuje a loni bylo v tomto ohledu až na 25. místě v MLB dle počtu odházených směn startéry. Z toho vyplývá jasná potřeba kvalitního bullpenu a ta tady rozhodně je!

Saves Brewers v roce 2019: Josh Hader (37), Matt Albers (4), Junior Guerra (3), Drew Pomeranz (2), Jeremy Jeffress (1), Freddy Peralta (1), Corbin Burnes (1), Alex Wilson (1)

 

St. Louis Cardinals (NL Central)

Cardinals mají ve svém bullpenu kvalitu. Přesto pozice closera v posledních letech zůstává otevřenou věcí a hráči se zde hlavně vlivem zranění poměrně střídají. V roce 2019 se na pozici zavírače tak nějak objevovali Jordan Hicks, Carlos Martinez a Andrew Miller. O rok dříve na ní vyhořel Greg Holland a hasit musel Bud Norris. V sezoně 2017 to byli Seunghwan Oh a Trevor Rosenthal. Stejně jako o rok dříve.

Již z tohoto výčtu je patrné, že stabilita na pozici posledního nadhazovače u Cardinals chybí. Loni se do této role výborně obsadil Carlos Martinez, který se vracel po zranění. Nyní má však přislíbeno, že bude moci znovu nastupovat jako startér.

Jordan Hicks, který má dělový nadhoz je po operaci a jeho čas na návrat přijde až ke konci roku. V St. Louis se tak musí hledat zase nové řešení.  Nabízí se Giovanny Gallegos, ale zdá se, že ohledně jeho pozice Cards trochu váhají. Je tak možné, že využijí opět služeb některého startéra, který se bude vracet po zranění. Jako jeden z prvních se nabízí Alex Reyes.

Přesto si myslím, že Gallegos by svou šanci dostat měl. Tenhle 28letý Mexičan má totiž skvělou schopnost vyřídit soupeře strikeoutem. Loni během 74 směn dosáhl na 96 strikeoutů. Gallegos stejně jako Hader z Milwaukee těží z kombinace fastball + slider.

 

 

Saves Cardinals v roce 2019:  Carlos Martinez (24), Jordan Hicks (14), Andrew Miller (6), John Gant (3), Dakota Hudson (1), Giovanny Gallegos (1), Tyler Webb (1), Dominic Leone (1), Genesis Cabrera (1)

 

Cincinnati Reds (NL Central)

I přes velmi vysoké ERA (4.16) byl minulou sezonou jasnou jedničkou pro závěry utkání Raisel Iglesias. A pravděpodobně tomu nebude jinak ani letos. Do bullpenu Reds přišla totiž v zimě jen jedna posila. Tou je Pedro Strop a ten během kariéry házel koncovky prakticky jen loni a předloni za Cubs. To však bylo tak trochu vynuceno okolnostmi.

V případě, že by se Iglesiasovi nedařilo, je ale právě Strop náhradní volbou. Stejně tak je tu připraven i Amir Garrett. To je levák, který má za sebou jen tři sezony v MLB, ale každá z nich byla o něco kvalitnější než ta předchozí. Ať už se na věc díváme z hlediska ERA nebo množství strikeoutů. V neprospěch Garretta ovšem hovoří jeho nepříliš dobrá kontrola nadhozů a příliš vysoký počet met zdarma. Tady bude potřeba ještě najít jistotu.

Zpátky k Iglesiasovi. 30letý Kubánec přichází do nejlepšího věku a ve statistikách mu chybí pouze 2 Saves do kompletace stovky. Počty strikeoutů a met zdarma byly v posledních dvou sezonách na úrovni, kterou od closera čekáte. Problematický byl ale vysoký počet inkasovaných homerunů (1.5 a 1.6 na devět směn). Iglesias je ale stálicí závěrů utkání v Cincinnati již od roku 2017 a vzhledem k tomu, že opravdu žádná jasnější volba na soupisce není, bude mít tuto pozici i nadále.

 

 

Saves Reds v roce 2019:  Raisel Iglesias (34), Michael Lorenzen (7), David Hernandez (2), Sal Romano (2), Jared Hughes (1)

 

Pittsburgh Pirates (NL Central)

Poslední dva týmy této divize v posledních letech poněkud ztrácejí v bullpenu kvalitu. U Pittsburghu je to věc očekávaná. Piráti během sezony 2019 přišli definitivně o jednu velkou zbraň pro koncovky. Felipe Vazquez byl obviněn ze zneužívání mladistvých a čeká ho s velkou pravděpodobností vězení. Koncovky v Pittsburghu od sezony 2017 však nikdo jiný prakticky neházel. Takže před Piráty stojí výzva najít nového closera.

Nadhoz přes zimu nedoznal prakticky žádné změny, a tak se bude vybírat z hráčů, kteří již na soupisce byli během minulého ročníku. Jako největší favorit se jeví Keone Kela. Ten do Pittsburghu přišel v polovině sezony 2018 z Texasu a do závěrů zápasů se s ním tak nějak už tehdy počítalo.

Tenhle teprve 26letý borec si střihl pozici closera již v sezoně 2018 za Rangers. V Pittsburghu zatím ale svoje schopnosti nedokázal prodat. V aktuální situaci si ale neumím představit nic jiného, než že mu Piráti dají důvěru. V jeho prospěch hovoří velmi dobrá kontrola nadhozu, kterou prokazuje ukazatel WHIP pohybující se kolem hodnoty 1.000. To říká, že v průměru Kela dovolí jeden odpal nebo metu zdarma na jednu směnu. A to je vysoce kvalitní číslo!

V jeho neprospěch hovoří ale některé mimozápasové skutečnosti. Kela byl součástí několika incidentů, ať už s protihráči (dostal trest za rvačku proti Cincinnati) nebo spoluhráči. Tato sezona je navíc poslední v jeho kontraktu a příští rok by měl být volným hráčem. Je tedy otázkou, zda si Pirates nebudou chtít raději vychovat do koncovky někoho, kdo v týmu zůstane déle.

Nabízí se Kyle Crick. Ten ale dle všech možných statistických ukazatelů prožil loni příšernou sezonu. V sezoně 2018 ovšem byly jeho výkony na výborné úrovni. Při troše práce by se tedy z něho dal vybrousit alespoň polodrahokam. Crick je pod smlouvou až do konce sezony 2023.

Saves Pirates v roce 2019:  Felipe Vazquez (28), Richard Rodriguez (1), Nick Kingham (1), Keone Kela (1)

 

Chicago Cubs (NL Central)

Jasná jednička na pozici closera chybí v Chicagu tak nějak dlouhodobě. Vzpomeňme si koneckonců i na sezonu 2016, kdy to Cubs dotáhli až k titulu. Tehdy v létě na post koncovkáře přivedli od Yankees na půl sezony Aroldise Chapmana. Kdo ví, jestli by bez jeho služeb dokázali vyhrát?

Další roky byly ve znamení docela nepovedených experimentů. Často zapracovala zranění (Brandon Morrow, Wade Davis). Dobře. U Davise můžeme mluvit o povedené sezoně 2017. Po sezoně ale odešel do Colorada. Takže také nic moc koncepčního.

Uvidíme, jak tomu bude letos (pokud se tedy bude hrát). Od loňského června je na soupisce Cubs totiž Craig Kimbrel, který ještě v roce 2018 dokázal skvělými výkony dotáhnout Red Sox k titulu. Loni dlouho čekal na podpis, nakonec se ozvalo Chicago. Kimbrel ale zkrácenou sezonu příliš nezvládl a ve 23 zápasech odházel pouhých 20.2 inningu s příšerným ERA 6.53. Otázkou je, jak by na něho zapůsobila další zkrácená sezona. Kimbrel byl loni čitelný a homeruny proti němu létaly jak na běžícím pásu. Hodnota 3.9 HR/9 je naprosto šílená.

Při pohledu na soupisku Cubs ale mnoho optimismu nesdílím. V případě, že Kimbrel selže, nabízí se varianta se jménem Jeremy Jeffress. Ten přišel v únoru jako volný hráč po své štaci v Milwaukee. Tam předvedl úchvatnou sezonu 2018, kdy za 76.2 směny udržel ERA 1.29. Loňský rok byl ovšem poznamenaný zraněním a výkonnost šla rapidně dolů. To je tedy trochu sázka do loterie.

Z vlastních zdrojů mají Cubs nyní nejblíže pozici closera asi 27letého praváka. Tím je Rowan Wick. Ten má však na kontě za dva roky teprve 41 odházených směn v MLB.

Saves Cubs v roce 2019:  Craig Kimbrel (13), Pedro Strop (10), Steve Cishek (7), Tyler Chatwood (2), Rowan Wick (2), Brandon Kintzler (1), Alec Mills (1), David Phelps (1), Allen Webster (1)

 


Titulní foto:  twitter @FansMLBSpain