Edwin Jackson je baseballový nomád

edwin jackson arizona

Na jedné straně stojí hráči, kteří celou kariéru stráví v jednomu klubu. Třeba Ryan Zimmerman, který se po 15 sezonách u Nationals dočkal vytouženého titulu. Na té druhé stojí Edwin Jackson. Ten házel již za 14 týmů!

Tuto zimu navíc mohl počet rozšířit na patnáct. Oslovili ho totiž New York Mets. V tu chvíli si mnoho lidí myslelo, že nabídce Jackson neodolá. Objevila se však ještě jedna další. A ta přišla z klubu, kde Jackson již působil. Arizona Diamondbacks byla jeho destinací již v roce 2010. Tehdy tam strávil první část sezony a odházel 21 startů.

I přes takovouto krátkou dobu zanechal ale Jackson ve Phoenixu nesmazatelnou stopu. Byl totiž autorem podivuhodného výkonu. Dne 25. června hráli D-Backs v Tampě a utkání skončilo fotbalovým výsledkem 1-0. Tušíte správně, že za Arizonu házel Jackson. Zvládl celý zápas, Tampě nepovolil ani jeden odpal a předvedl úctyhodných 149 nadhozů! No-hitter jak má být! Nehledě na to, že v něm věnoval osmi pálkařům metu zdarma!

 

 

Rekordní „neklubista“

Nyní se tedy Jackson po deseti letech pokouší o návrat na místo činu. V Arizoně absolvoval zkrácený Spring training a čeká, jestli se vejde na soupisku. Ve 36 letech to nemusí být v žádném případě jistá věc. Šanci však má. Pokud by to nebylo na pozici startéra (pravděpodobně ne), pak určitě do bullpenu by nemuselo být daleko.

Jackson je držitelem rekordu v počtu klubů, za které nastupoval. Toho dosáhl během minulé sezony, když v květnu přestoupil z Oaklandu do Toronta. V průběhu roku se pak stěhoval ještě do Detroitu, ale to se nepočítalo jako nový klub, poněvadž za Tigers již Jackson nastupoval v roce 2009. Tehdy si připsal svoji jedinou nominaci do výběru All Star.

Pokud by býval tuto zimu zvolil Mets a dostal se v jejich dresu na hřiště v sezoně, pak by mohl jako první hráč říci, že nastoupil za polovinu týmů v celé MLB! Celé by to stihl za 18 sezon. Debutoval totiž v 19 letech v dresu Dodgers. To se psal rok 2003.

Nad touhou po rekordu zvítězil však v tomto případě pragmatismus. V Arizoně totiž žije jeho rodina posledních šest let. Tedy ideální místo pro zakotvení by tu bylo.

 

 

Utržený z řetězu

Jeho kariéra se dramaticky utrhla z řetězu v roce 2015. Tehdy ho Chicago Cubs propustili ze svých služeb, přestože do konce čtyřleté smlouvy na $52MM ještě rok zbýval. Od té chvíle nasedl Edwin na kolotoč. Během pěti sezon se prošel šatnami celkem devíti klubů MLB a na svém těle vystřídal dohromady uniformu 18 klubů včetně těch z Minor Leagues! Během poslední sezony to pak bylo šest z oněch 18!

Spoustu hráčů by takováto fluktuace poslala do kolen a donutila ukončit kariéru. Jackson koneckonců během 17 let vydělal téměř $100MM. Má tedy něco takového zapotřebí? Pravděpodobně ho nadhazování pořád velmi baví. Koneckonců jeho fastball dokáže stále létat rychlostí 97 mph!

 

Ještě se mi nikdy nestalo, že bych se podíval do zrcadla a řekl si, že to nezvládnu. Až se to stane, pak půjdu domů!

 

Mladý a starý

Jak se vlastně k rekordu mohl dopracovat? Sám na to má odpověď, že buď je příliš starý, nebo se dostal do MLB velmi brzy. Obě varianty ovšem existují tak nějak společně. Jeho vstup do MLB byl vskutku včasný. Dodgers ho draftovali v roce 2001 jako vnějšího polaře! Postupně ho ovšem přetvořili v nadhazovače a do velké ligy ho uvedli již v sezoně 2003. Tehdy Jacksonovi bylo pouhých 19 let! V tomhle věku debutoval loni jediný hráč v MLB. Byl jím Elvis Luciano, který je nadhazovačem Toronta.

A stáří? No však se podívejme, kdo byl na soupiskách jeho prvních dvou klubů. Za Dodgers tehdy hráli Dave Roberts (současný manažer Dodgers), David Ross (současný manažer Cubs), Alex Cora (ex-manažer Red Sox) nebo Robin Ventura (manažer White Sox 2012-16). Do Tampy se Jackson dostal v  roce 2006 a zahrál si tam s dalšími dvěma současnými manažery. Kevin Cash vede nyní Rays a Rocco Baldelli Minnesotu.

 

Divočina jak se patří!

Jeho kariéra opravdu připomíná horskou dráhu. I z Tampy byl nakonec trejdován a později se mu to přihodilo ještě čtyřikrát. V roce 2011 byl trejdován dokonce dvakrát během jediného dne! Nejprve z White Sox do Toronta a obratem do St. Louis. Na trejdu do St. Louis bylo pikantní to, že se tam s ním stěhoval i Octavio Dotel. Právě toho svým loňským startem za 14. klub Edwin Jackson ve statistikách předhonil!

S Cardinals strávil Jackson konec sezony 2011 a na jejím konci se mohl radovat ze zisku trofeje za výhru ve Světové sérii. Ve finále proti Texasu dokonce nastoupil. Během 5.1 směn inkasoval tři doběhy a vyrobil sedm met zdarma. Výsledkem byla prohra.

 

 

Pokračovat by se dalo donekonečna. My naše vyprávění ale tady stopneme. V každém případě si ale jméno Edwin Jackson zapamatujte. Tohle je totiž muž, který dle vlastních slov miluje baseball a proto stále dál a dál hledá sílu se protloukat nižšími ligami a dokazovat, že i ve 36 letech může být svému týmu platný. Pevně doufám, že se letos bude hrát a Jackson bude na soupisce Arizony.

 


Titulní foto:  twitter @MLBStats

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..