la russa eckersley
Hlavní články, Oakland

Jak La Russa dostal Eckersleyho do Síně slávy

Píše se rok 2020, ale my se v dnešním článku vrátíme na přelom 80. a 90. let minulého století. Než tak učiníme, pojďme si říci, co se stalo ve čtvrtek 29.10. 2020. White Sox se letos prezentovali výborným baseballem, po dlouhé době pronikli do Playoff a po jeho konci propustili manažera Ricka Renteriu. Toho právě včera nahradil Tony La Russa.

Ihned jsem se začal více zajímat o to, co White Sox vede k tomu, že angažují na pozici hlavního kouče 76letého veterána. A během tohoto pátrání jsem se dozvěděl spoustu informací, které jsem dosud neznal. Čím více článků jsem přečetl, tím více mi bylo jasné, že v osobě Tonyho La Russy je ukryto spoustu zajímavého. Aby také ne, když se jedná o muže, který má na kontě druhý nejvyšší počet odkoučovaných zápasů v historii MLB.

 

Zpočátku to slavně nevypadalo

Zkusím být stručný, i když to není jednoduché. La Russa je jedním z pouhých tří hráčů, kteří se v MLB představili na pozici spojky ve věku 18 let. Stalo se tak v sezoně 1963 v dresu Kansas City Athletics. Nicméně na dalších 5 let zmizel Tony v nižších soutěžích a i když se ještě na přelomu 60. a 70. let párkrát v MLB ukázal, dostal se na pouhých 132 startů a kariéru ukončil.

Chvíli to vypadalo, že se tenhle vystudovaný právník bude živit zákony a právem, nicméně dopadlo to jinak a v sezoně 1979 vystřídal na lavičce White Sox neúspěšného Dona Kessingera (46-60). La Russa dotáhl sezonu poměrně solidně (27-27) a dostal tak šanci u týmu pokračovat.

Do roku 1986 proměnil White Sox v poměrně solidní klub, který v sezoně 1983 dokonce sebral 99 výher a vyhrál svoji divizi. V roce 1986 byl ale nakonec během sezony propuštěn a v jeho 33 let dlouhé kariéře manažera následovaly jediné tři týdny, kdy byl bez práce. Velmi rychle po něm totiž sáhli Oakland Athletics a zde začíná konečně i příběh Dennise Eckersleyho.

 

Slavná éra Oakland Athletics

La Russa uhrál s Oaklandem po svém příchodu v roce 1986 bilanci 45-34 a bylo jasné, že bude pokračovat. Následovat mělo období, kdy se z Athletics stal obávaný soupeř a po tři roky (1988-90) Oakland nechyběl ve Světové sérii. V roce 1989 ji pak i vyhrál.

To už byl ale na soupisce právě Dennis Eckersley a pod vedením La Russy se z něj stal jeden z nejobávanějších nadhazovačů ligy. Eckersley začínal v Clevelandu. Tam v letech 1975-77 nastoupil do 103 zápasů převážně jako startér a udržel si ERA 3.23. Následovalo období 1978-1983, kdy házel za Boston. U Red Sox působil výhradně jako startér, když od začátku házel ve všech 182 utkáních!

Eckersley se v roce 1984 stěhoval do Chicaga do dresu Cubs, kde vydržel až do konce sezony 1986. Výhradně jako startér. Ač jeho výkony byly velmi dobré (12 sezon, ERA 3.67), nikdy si nevysloužil individuální cenu a pouze 2x se kvalifikoval do All Star Game. Vypadalo to navíc, že ve 31 letech je jeho kariéra na vrcholu a bude následovat pád.

 

Setkání v poušti plné žluči

Přišel však 3.duben 1987. V arizonské poušti se odehrávalo přípravné utkání mezi Oaklandem a Cubs. Na kopci chicagského týmu byl Denny Eckersley a v dugoutu Athletics dirigoval Tony La Russa. Eckersley bojoval o holý život na soupisce Cubs a dostával těžké bití. Eckersley za stavu 6-0 nabyl dojmu, že si to Athletics až příliš užívají, když mu dokonce ukradli metu. Po krátké diskuzi na hřišti zjistil Denny, že za vším stojí La Russa, který se z dugoutu velmi spokojeně usmíval. Eckersley se tehdy rozkřičel směrem k Tonnymu a vybíravá slova to rozhodně nebyla.

Mohla to být docela bezvýznamná epizoda, ale bylo to protnutí dvou osobností, které se již za týden spojili dohromady. Oakland poslal do Chicaga tři hráče z Minors (ani jeden z nich se nikdy do MLB neprokousal) a obratem získali Eckersleyho! Byl to šok zejména pro Eckersleyho: „Myslel jsem si, že mě Tony nenávidí a teď tohle.“

 

Hledat výhodu tam, kde by jiní nehledali

Je otázkou, zda Athletics tehdy věděli nebo nevěděli, ale natrefili na Eckersleyho v nejlepší možný moment. Tento nadhazovač totiž před zhruba dvěma měsíci začal abstinovat a bez alkoholu se mu rozhodně sportovalo lépe.

La Russa je produktem staré školy trenérů, ale nikdy neměl daleko k tomu, aby v zápasech experimentoval. Pozor ovšem, není to žádný bořitel tradicí z přesvědčení. Ti, kteří ho znají osobně, o něm říkají, že všechna neobvyklá rozhodnutí činil čistě z pragmatického důvodu. Byl schopen a ochoten hledat jakoukoliv sebemenší výhodu, která by vedla k výhře.

Mnoho článků uvádí, že La Russa byl strůjcem konceptu levorukých specialistů nastupujících z bullpenu jen na jednoho pálkaře. Prozkoumal jsem to a našel jsem data i příspěvky, které toto vyvrací. S tímto konceptem se začalo experimentovat již dříve. Pravdou ovšem je, že konec 80. let a začátek 90. byl ve znamení změny využití bullpenů.

 

Jak se zrodil Eckersley MVP?

Náhle tu bylo období, kdy se v bullpenech začali objevovat specialisté na leváky, zaskakující pitcheři za startéra (tzv. long reliever) a docházelo i ke zrození institutu výlučného closera. To jest muže, který přichází uzavřít dobře rozehraný zápas.

La Russa postupně testoval Eckersleyho možnosti v různých situacích. Denny byl doposavad vždy a všude vnímán jako startující nadhazovač. La Russa ale nakonec dospěl k jinému názoru a Eckersleyho umístil do bullpenu a nechal ho házet koncovky!

Mezi lety 1988 a 1995 tak Eckersley opanoval závěry zápasů Oaklandu a připsal si fantastických 304 Saves s průměrem 9.4 K/9! To vše ve věku 33 až 40 let. Neumím si představit, že by jeho kariéra trvala v takové kvalitě takto dlouho, pokud by dostával zátěž jako startér. La Russa tedy objevil něco, co nikdo před ním neviděl nebo nechtěl vidět.

 

 

 

La Russa jako starší brácha

Eckersley se stal držitelem ceny pro nejlepšího nadhazovače v roce 1992. V téže sezoně získal i cenu MVP. V  těchto letech si zajistil svůj pozdější vstup do Síně slávy. V ní nechybí ani La Russa, který do ní byl uveden v roce 2014. O sedm let později se tedy vrátí na lavičku klubu MLB.

Ale zpět ještě do 90. let. Vztah těch dvou popsal Eckersley v jednom z pozdějších rozhovorů takto: „Bylo to speciální. Byl jako můj starší brácha!“. V roce 1991 se odehrála jedna docela nenápadná událost, která ale definuje velmi dobře vztah těchto osobností. Eckersley ztratil docela zbytečným způsobem vyhraný zápas v Clevelandu a tým cestoval k dalšímu utkání do Baltimoru.

Eckersley se každou chybou poměrně hodně sžíral a bral si to velmi osobně, když týmu pokazil zápas. Nebyla s ním tedy řeč. V hotelu v Baltimoru rozděloval La Russa obálky s klíči od pokojů. Eckersley si ji jen beze slova vzal a šel pryč. Když ji před pokojem otevřel, našel v ní kromě klíče i vzkaz od La Russy: „Ecku, jsi nejlepší!“ Eckersley na tento moment vzpomíná s dojetím. Vehnalo mu to prý doslova až slzy do očí.

 

I v St. Louis společně

V sezoně 1996 odešel La Russa na svoji nejznámější a nejslavnější štaci do St. Louis, kde trénoval až do konce sezony 2011. Vyhrál tam dvě Světové série (2006 a 2011). Eckersleyho ale v Oaklandu nenechal. V roce 1996 se totiž odehrál trejd, který Dennyho poslal za svým starším bratrem do St. Louis.

 

Zdá se to jako vyprávění z dávnověku, ale přátelé, tahle vzdálená minulost se nám právě tento čtvrtek opravdu hlasitě připomněla. Tony La Russa byl jmenován manažerem White Sox a bude znovu trénovat. Odborná veřejnost a novináři motající se kolem White Sox z toho nadšeni nejsou a považují to za nešťastný krok.

Já bych tak skeptický nebyl. Podívejte, kam dokázal letos s Houstonem dojít Dusty Baker. Z mého pohledu je tenhle závan časů minulých spíše oživením a na tohle působení se velmi těším.

 


Titulní foto:  twitter @SportsPaperInfo  (zleva: Stewart, Canseco, La Russa, McGwire a Eckersley)

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka