Hlavní články

Doping a baseball: Vše, co jste (ne)chtěli vědět!

Dnešní článek je speciální ne proto, že by doping byl ve sportu něčím nečekaným, neznámým a nebo novým, ale proto, že je psaný ve spolupráci s Mirkem Dvořákem z webu svetfitness.cz. Pokusíme se tedy na toto velmi často skloňované téma přinést náš pohled, ve kterém se podíváme do minulosti baseballového dopingu, rozebereme si jednotlivé zakázané přípravky a zaměříme se na potrestané hříšníky.

 

Tento článek vznikl ve spolupráci s Mirkem Dvořákem. Mirek je odborníkem přes posilování, výživu a zajímá se i o doping ve sportu (sám ale nedopuje, nebojte). Je mistrem světa v mrtvém tahu v kategorii pohybující se okolo 70 kg se 195 zvednutými kily! Pokud uvidíme zájem, tak doufáme, že ve spolupráci s ním vzniknou i další články.

 

 

Je doping záležitostí posledních desetiletí?

Většinu z vás nejspíše překvapí fakt, že prvním širokou veřejností známým uživatelem dopingu byl nadhazovač James Francis „Pud“ Galvin a to již v roce 1889! Galvin nejenom používal, ale také velmi propagoval Brown-Séquard Elixír, přípravek obsahující testosteron získaný z živých zvířat (například psů nebo morčat). V časech baseballového pravěku, kdy nadhazovači házeli pravidelně celé zápasy a nastupovali mnohem častěji než nyní, pak pravděpodobně i díky podpůrným přípravkům Galvin nasbíral za svoji kariéru neuvěřitelných 6003 odházených směn, 646 complete game, 1807 SO a i v dalších statistikách byl velmi úspěšný.

 

Dobová reklama na zázračné extrakty

 

V knize Baseballová síň hanby je zmíněno i jméno nejznámějšího baseballisty historie – Babe Rutha. Ten měl být spojen s aplikací výtažku z varlat ovce. Výtažek ovšem nebyl účinný a způsobil tehdejší superstar období bolestí známé jako „bellyache“ (bolesti břicha a žaludku) a s ním spojenou nejhorší Ruthovu sezónu u Yankees. Jen pro uvedení na správnou míru, za zdravotní problémy „The Bambina,“ jak se Ruthovi přezdívalo, nemusel být odpovědný jenom doping (tady lze mluvit o spekulaci), ale například nadváha (Ruth vážil v tomto období 120 kg) nebo také alkohol.

 

Pohledem Mirka:

Snaha dopomoct si k lepším výsledkům je stará v podstatě tak dlouho, jako touha po vítězství a slávě. Skvělým ilustračním příkladem může být kromě baseballu, kde se doping vyskytl jako v jednom z prvních sportů vůbec, i slavná Tour de France. Nejslavnější cyklistický závod planety se totiž s dopingem potýká již od prvního ročníku uskutečněného roku 1903. Tehdy dopování nebylo příliš propracovanou záležitostí a sportovci za sebou neměli tým lékařů, zneužíval se proto především alkohol a éter k potlačení bolesti.

O necelých dvacet let později se začaly objevovat poněkud pokročilejší preparáty, především kokainové ampule a chloroform, posléze se přidal i amfetamin, anabolické steroidy (nandrolon, testosteron), clenbuterol a pomyslný vrchol představuje erythropoetin (EPO). Právě poslední ze zmiňovaných látek dokáže zvyšovat tvorbu červených krvinek, čímž zlepšuje i přenos kyslíku v krvi.  

 

 

Vojáci s lepšími schopnostmi

Za druhé světové války odešlo mnoho mužů (a mezi nimi i baseballisté) do Evropy či Pacifiku bojovat proti nacistickému Německu. Že je to na první pohled s dopingem absolutně nesmyslná kombinace souvislostí? To určitě ne. Mnoho z vás už možná slyšelo o podpůrných prostředcích pro vojáky na obou stranách fronty. Spojenci i zástupci Osy se předháněli ve vývoji látek na zvýšení pozornosti, vytrvalosti a soustředění. Vojáci navracející se z války, kteří poté pokračovali ve své sportovní kariéře si jednoduše ponechali užívání toho, co jim za války celou dobu pomáhalo – amfetaminu.

Amfetaminovou pilulku například v roce 1968 poprvé požil Hank Aaron, jeden z dalších legendárních hráčů. Aaron se k tomu uchýlil ve chvíli, kdy zažíval pálkařskou krizi. A je to právě on, kdo drží rekordy v počtu RBI (2,297), vícemetových odpalů (1,477) a celkového počtu dosažených met (6,856). Hank Aaron účinky amfetaminové pilulky hodnotil, jako kdyby dostal infarkt a její užití označil za hloupost.

 

Hank Aaron na fotce z roku 1974

 

Další z hříšníků, hráč třetí mety a dvanáctinásobný účastník All-Star game, Mike Schmidt vzpomínal, že amfetamin byl běžně dostupný na hřištích nejvyšší baseballové ligy světa. Relief pitcher Rich ‚Goose‘ Gossage se k užívání amfetaminu také přiznal. Připustil, že byl v době jeho působení v MLB zakázaný, ale odmítl přiznat, že by amfetamin zvyšoval herní výkonnost.

Můžeme si tedy všimnout, že amfetamin byl látkou populární a velmi zneužívanou. Jeho svodům neodolali ani tehdejší baseballové špičky. Názory na jeho účinnost se však liší i mezi hráči samotnými. Co je amfetamin vlastně zač?

 

Pohledem Mirka:

Amfetamin patří pravděpodobně k nejvíce zneužívaným stimulantům na světě. Hlavními žádoucími efekty je zvýšení pozornosti i pocit zvýšené energie, euforie a oddálení únavy. Naprosto zásadní nevýhodou v porovnání s ostatními drogami je kratší doba působení (zpravidla se jedná o 4-8 hodin) a poměrně rychlá adaptace organismu, což se zákonitě projeví na nutnosti zvyšovat dávkování k dosažení stejně pozitivních efektů.  

 

 

Zlatá éra steroidová

Společně s doznívajícím obdobím amfetaminové horečky se čím dál více do popředí začala protlačovat další (ale ne nová) zakázaná substance. Steroidy se společně se stále přítomným růstovým hormonem na jisté období staly základem sportovní i baseballové kultury.

Tom House, nadhazovač jenž svůj baseballový život prožil v Atlantě Braves, Boston Red Sox a Seattle Mariners, ve svých pamětech odhaduje, že v každém týmu působilo alespoň šest nebo sedm nadhazovačů užívajících pravidelně případně experimentálně steroidy či růstový hormon.

Na chvíli se zde zastavme. House hrál v MLB v 70. letech 20. století. V této době nicméně byly steroidy již velmi rozšířené a zaujímaly místo na samém vrcholu podpůrných sportovních přípravků. Poměrně zarážejícím faktem se pak může jevit to, že se steroidy dostaly na list zakázaných substancí až v roce 1991 a s přísnějšími kontrolami pro hráče se nezačalo do roku 2003!

 

House na společné fotce s Aaronem Hankem // práva na foto patří SF Gate

 

A právě toto období, nejvíce se projevující v 90. letech a na začátku nového tisíciletí, se v americké baseballové historii zapsalo nelichotivým názvem – The Steroids era. Nejvíce se o průběhu této éry můžeme přesvědčit díky statistikám, které ukazují, že v rozmezí let 1961 a 1994 dosáhli hranice 50 homerunů za jednu sezonu pouze tři hráči, zatímco do roku 2000 jich přibylo dalších šest.

 

Pohledem Mirka:

Anabolické androgenní steroidy jsou deriváty testosteronu, tedy mužského pohlavního hormonu zodpovědného mimo jiné za dozrávání sekundárních pohlavních znaků. Jedná se o látky, které zlepšují syntézu bílkovin, a tím pádem způsobují růst svalů. Mnoho uživatelů anabolik ale vyzdvihuje i zlepšení psychické kondice, vyšší aktivitu, nárůst sebevědomí a mnoho dalšího. I když je v poslední době trendem o účincích anabolik veřejně mluvit (koneckonců, různá videa se dají najít i běžně na portálech typu YouTube), na negativa se mnohdy zapomíná. Přestože do jisté míry mohou být negativní účinky ovlivněny genetickými predispozicemi, opravdu velký problém představuje toxicita těchto preparátů na játra, ledviny a další životně důležité orgány. Tento efekt se projevuje především u orálních substancí, protože ty musí být filtrovány přes játra. Jejich efekt je tedy slabší, toxicita větší. Poměrně subjektivní je pak také výskyt akné v důsledku nadměrného vylučování kožního mazu, zvýšená agresivita i kolísání nálad.   

 

 

Aféry, aféry a… zase další aféry

Nyní se dostáváme takříkajíc do blízké minulosti. Snad nikdo z nás nemůže trpět představou, že po zakázání látek vylepšujících sportovní výkonnost se americký baseball očistil, hromady prášků, pilulek a injekčních stříkaček zmizely a o úspěšnosti hráčů rozhodují pouze vrozené dispozice, trénink a píle. S přibývajícími snahami o testování začaly vyplouvat na povrch kauzy, které dodnes nejsou uzavřené a u kterých mají i v současnosti sportovní média o čem psát. Pojďme se tedy na některé z nich podívat.

Jednou z prvních vlaštovek ukazujících, že ne vše je sluncem zalité, bylo vydání knihy Juiced od bývalého outfieldera José Canseca v roce 2005. Ten v ní otevřeně promluvil o svých zkušenostech se steroidy a nezapomněl zmínit i některé další spoluhráče. Mezi údajnými hříšníky byli například Mark McGwireRafael PalmeiroIvan RodriguezJuan Gonzalez nebo Jason Giambi. Tato kniha způsobila velkou kontroverzi. Většina jmenovaných své spojení s dopingem vyloučila a Cansecovo tvrzení označila za lež. Ačkoliv McGwire a Giambi později připustili užívání podpůrných přípravků a Palmeirovy testy vyšly pozitivní.

 

V centru pozornosti BALCO

Infikaci systému nám odhaluje skandál s nutričním centrem BALCO. Toto centrum mělo distribuovat zakázané látky hvězdným hráčů jako například již zmiňovanému Jasonu Giambimu či Barrymu Bondsovi (o něm ještě bude řeč). Po odkrývání čím dál více informací docházelo k zpřísňování protidrogové politiky a byl zaveden systém náhodných testů. Ani to ovšem nestačilo a měly přijít tvrdší kroky.

Na 17. března 2005 byly svolány hvězdy tehdejší Major League nějakým způsobem spojené s dopingem. Mezi pozvanými byl i Curt Schilling, dlouholetý vynikající nadhazovač a vítěz WS v roce 2001, který otevřeně vystupoval proti zakázaným substancím. Z tohoto setkání vzešla slavná věta autora 70 HR v sezoně 1998 Marka McGwirea: „Nejsem tady, abych mluvil o minulosti.“ Tato věta se stala nejenom oblíbenou pro média, ale dle mého názoru také velmi přesně vykresluje postoj většiny vrcholových baseballistů ke své minulosti.

A kdo že byly ty nejznámější osobnosti s temnou kaňkou v minulosti? Jaké byly jejich motivy vedoucí k zakázaným pomocníkům? A čeho tím dosáhly?

 

Hora jménem Barry Bonds

Rodák z Kalifornie, syn baseballisty Bobbyho Bondse a hlavně neuvěřitelný hráč, který je podle Fangraphs a Baseball-Reference.com v kategorii pozičních hráčů hned za Babe Ruthem. Odehrál v nejvyšší americké lize 22 sezon (1986 – 2007), stal se sedmkrát MVP Národní ligy, osmkrát získal ocenění Gold Glove pro nejlepší polaře dané pozice, 12 Silver Slugger pro nejlepší pálkaře a 14 All-Star nominací. K tomu Barrymu patří dodnes některé rekordy, jako je nejvíce odpálených homerunů v kariéře (762), nejvíce odpálených homerunů v jedné sezoně (73, z roku 2001) a nejvíce kariérních volných met. Bonds je nepochybně jedna z nejvýznamnějších baseballových osobností vůbec.

 

Barry Bonds

 

Ale co ten doping? Barry se zapletl do mediálního kolotoče již v roce 2003 ve spojení s kauzou BALCO (o ní je psáno výše). Byl obviněn z užívání steroidů v době, kdy tyto látky byly zakázané, nicméně neprobíhaly žádné kontroly. Bonds se bránil tím, že k fyzickému nárůstu jeho těla využil pouze cvičení, striktního stravování a dovolených doplňků. Později přiznal používání údajně dovoleného balzámu proti artritidě. A právě tyto výroky Bondse stály další obvinění. Tentokrát z křivé přísahy a výpovědi. Kolem Barryho se poté rozpoutává smršť dalších obvinění, vyšetřování, testování a objevů nových důkazů (například pozitivních testů!), takže není divu, že skončí dokonce v roce 2010 i před soudem. Jméno Barryho Bondse tak bude navždy spojeno s představou skvělého hráče, talenta od přírody, ale i anabolickými steroidy.

 

Pohledem Mirka:

Bezpochyby příjemným benefitem některých anabolických steroidů je právě i schopnost zlepšovat zdraví kloubního aparátu (Barryho přípravek na artritidu). Pravděpodobně nejznámější látkou spadající do této kategorie je nandrolon dekanoát. Právě dekanoát je velmi těžkým esterem, který má v organismu až nezvykle dlouhý poločas rozpadu (některé odborné publikace uvádí až kolem 14 dní, což je na AS opravdu hodně). Spolu s tím bohužel souvisí i dlouhá detekční doba, která odrazuje od užívání mnoho monitorovaných atletů. Dopingový test vám totiž může nalézt stopy této substance až 18 měsíců, tedy rok a půl od užití.

Mechanismus, jakým by tato látka ovlivňovala zdraví kloubů, je dodnes předmětem debat, nicméně existují dva scénáře. První z nich bere v potaz protizánětlivou aktivitu nandrolonu, druhý se zaobírá vlivem této látky na syntézu synoviální tekutiny nacházející se uvnitř kloubů. Ať tak či tak, jisté je, že problémy s klouby nandrolon (minimálně tedy po dobu jeho užívání) řeší velmi spolehlivě. Úleva je téměř okamžitá!

 

 

Biogenesis of America

Tento název nese dnes již zaniklá omlazovací klinika spojená s dalšími slavnými jmény na jejichž životní osudy, chyby a následky se teď podíváme. Dosud byla totiž řeč pouze o hráčích v baseballovém důchodu. Někteří byli vyšetřováni, jiní médiím unikli. A protože již v době svých skandálů nebyli sportovně aktivní, nemohli být nějakým způsobem postihnuti. Hráči spojení s Biogenesis of America už takové štěstí neměli. Někteří pošpinili svoji vizáž legendy („A-Rod“), jiní stále hrají a většina diváků ani neví, že byli za doping trestáni.

 

Alex Rodriguez: řidič Pepsi Coly s problémem

Stejně jako Barry Bonds i „A-Rod“ odehrál v MLB celkem 22 sezon (1994-2016) a byl také hráčem nejvyššího kalibru. Rodriguez udržel kariérní pálkařský průměr .295, odpálil přes 600 HR (696), přes 2,000 RBI, přes 3,000 hitů, skóroval přes 2,000 doběhů a úspěšně ukradl více než 300 met. Nashromáždit tuto kombinaci čísel se mu povedlo jako jedinému v historii! Obdržel 14 násobnou nominaci All-Star a zvítězil třikrát v hlasování o MVP Americké ligy. Rodriguez také drží rekord v počtu grand slamů v kariéře s číslem 25. Dobře se také uplatnil na poli marketingu, když v reklamě na Pepsi Colu vystupoval jako řidič jednoho z jejích kamionů.

 

Alex Rodriguez aka A-Rod

 

Již na počátku roku 2009 se objevily zprávy o Rodriguezově pozitivním testu na anabolický steroid Primobolan. Výsledek tohoto utajovaného testu již z roku 2003 Alex nepopřel. Jeho užívání připustil, dodal ovšem, že tento steroid vysadil ještě před začátkem sezóny 2003. V roce 2013 nad ním ale společně s Biogenesis of America spadla klec. A-Rod byl suspendován a to dokonce na 211 zápasů MLB. Trest mu byl nakonec zmírněn na 162 zápasů – tedy celou sezónu 2014.

V jedné fázi svého života byl fanoušky i spoluhráči často kritizován. Na čas si dokonce vysloužil i přezdívku „The Cooler“ díky chladu, který vnášel na hřiště. Svoje hlavní očernění si však vysloužil díky růstovému hormonu a testosteronu.

 

Pohledem Mirka:

Testosteron je jedním z prvních zneužívaných anabolik. Existuje nepřeberné množství esterů (od velmi rychlé nastupujícího propionátu přes enanthát až po cypionát či různé kombinace těchto esterů). Při jeho užívání logicky dochází k zastavení produkce vlastního testosteronu a sportovci tím pádem musí dbát na správné provedení PCT (Post-Cycle-Therapy) terapie, kterou se hormony uvádí do normálu.

Růstový hormon (RH) je rovněž velmi často zneužívanou substancí, která ale pro svoji vysokou pořizovací cenu není příliš populární mezi rekreačními cvičenci. Některé zdroje uvádí, že za měsíční cyklus zaplatíte v případě RH farmaceutické kvality kolem 20 000Kč. Jeho vliv na růst svalů je ale samozřejmě naprosto zásadní. Spolu s tím se bohužel zvětšují i orgány- lidské srdce je koneckonců taky sval- a mohou se zvětšovat i končetiny.

 

 

 

Hvězdy, které sešly na scestí

 

I nezničitelný Bartolo má své mouchy

Bartolo Colon, jinak také známý jako „Big Sexy“, je jeden z nejzajímavějších nadhazovačů posledních let. Letos jsme ho v MLB bohužel ještě neviděli, je volným agentem. Loni však ve svých 44 letech aktivně vystupoval za Texas Rangers a to se v nejvyšší americké soutěži objevuje už od roku 1997! Je držitelem rekordu pro nejvíce kariérních vítězství coby nadhazovač z Latinské Ameriky. Ve svých 42 letech se stal také nejstarším hráčem historie, který odpálil svůj první homerun.

Na Bartola se zaměřili pracovníci antidopingu v roce 2012 a byl suspendován na 50 zápasů za zneužití testosteronu.

 

Yasmani Grandal: mistr pálkař mezi catchery

Grandal dopadl stejně jako Colón. Padesát zápasů bez jeho účasti kvůli pomoci testosteronu. Doping ovšem nepoznamenal jeho pověst žádným velkým způsobem, neboť v té době byl ještě na úplném začátku svého působení. To loni už se Yasmani předvedl jak nejlépe mohl, když ukázal svoje pálkařské schopnosti svými 24 HR a pomohl Dodgers do Světové série.

 

Ryan Braun: stálice pro Milwaukee Brewers

Svoji nejúspěšnější sezónu prožil právě v roce 2012. Poté přišlo obvinění a kauza Biogenesis of America. Ryan Braun se neodvolával a svůj 50 zápasový trest přijal i přes ztrátu téměř 3,25 milionu dolarů. Ve svých 35 letech již zaznamenal jistý lehký ústup výkonů. V Milwaukee ale stále zůstává hráčem základní sestavy.

 

Melky Cabrera: zázračný rok 2012

Před odhalením překvapivých zjištění zvýšené hladiny testosteronu v těle v srpnu roku 2012 vedl Cabrera ligu s 159 hity a byl hráčem s druhým nejvyšším pálkařským průměrem v Narodní lize s číslem .346. Do letošní sezóny Melky Cabrera vstoupil také velmi slibně za Pittsburgh Pirates, tak snad je to tentokrát kvalitní zimní přípravou.

 

Nelson Cruz: kde se ty homeruny berou?

Poslední z velkých ryb zapletených do tohoto skandálu a současně šestinásobný účastník All-Star game. I on si odnesl na 50 zápasů stopku. V začátku letošní sezóny Nelson Cruz v Minnesotě ukazuje, že i v 38 letech je možné pálit na vysoké úrovni.

 

 

Hříšníci posledních let

Ervin Santana

Vlastním jménem Johan Ramon Santana, rodák z ostrova Hispaniola původem z Dominikánské republiky je jeden z vyvolených nadhazovačů, kteří dosáhli no-hitteru. Ten jeho se uskutečnil proti Clevelandu Indians v roce 2011. Kromě toho se zúčastnil dvou All-Star game. Důvodem, proč ho zmiňujeme, je jeho trest z roku 2015. Tehdy byl suspendován na 80 zápasů za užívání Stanozololu.

 

Pohledem Mirka:

Stanozol je v podstatě tabletovou alternativou poměrně nepopulárního winstrolu. Proč nepopulárního? Protože winstrol narozdíl od mnohých jiných anabolik není rozpuštěný v oleji, ale ve vodě, a proto velmi často způsobuje abscesy v místě vpichu. Zneužíván bývá především pro zvýšení síly a vysušení svalů a tedy i jejich lepší separaci, čehož využívají především kulturisté v závěru diety.

 

 

Dee Gordon

I velmi známý rychlík, výborný hráč v obraně a neméně dobrý pálkař si prožil svoje s testosteronem a clostebolem. Za ně si musel odepřít 80 zápasů v roce 2016. Loni se Dee Gordona v Seattlu pokoušeli přetransformovat na centerfieldera, letos po zimním odlivu hráčů nastupuje zatím pouze na druhé metě.

 

Pohledem Mirka:

Klostebol je chlorový derivát testosteronu, kde díky chloraci dochází k zabránění konverzi na estrogen. Jedná se o poměrně slabý preparát, proto bývá kombinován s methandienonem a prodáván jako turinabol. Tuto látku proslavila především nechvalně známá aféra státem monitorovaného dopingu v Německé demokratické republice.

 

 

Starling Marte

Starling Marte, patřící mezi základ zadního pole Pittsburghu Pirates a držitel dvou ocenění Gold Glove pro nejlepší polaře, byl v roce 2017 seznámen se svým pozitivním testem na zakázanou látku nandrolon. Fanoušky klubu byl označen za zrádce a on sám svoji chybu nesl velmi těžko. Ostatně toto jsou jeho slova: „Byl jsem informován, že jeden z testů, které se v mé práci provádějí pravidelně, vyšel pozitivně. V této velmi těžké chvíli se omlouvám své rodině, mým fanouškům a baseballu celkově. (…) S velkou rozpačitostí a bezmocností žádám o odpuštění…“

 

Jorge Polanco

Spojkař Minnesoty Jorge Polanco suspendován na 80 dní!

 

Robinson Cano

Tento moment si pamatuje mnoho z nás. Pro spoustu lidí bylo potrestání Robinsona Canó velkým překvapením. Kdo by také čekal, že velmi oblíbený a nestárnoucí druhometař tehdy ještě Seattlu Mariners může být spojován se zakázanými látkami? Canó je osminásobný účastník MLB All-Star, pětinásobný vlastník ocenění Silver Slugger a dvojnásobný Gold Glover. Stal se nejužitečnějším hráčem All-Star Game 2017 a vítězem Home Run Derby 2011. V dubnu 2018 byl Robinson zasažen balonem do ruky a rentgen potvrdil zlomeninu. Dva dny poté svět překvapila zpráva o Canóvě 80 denním vyřazení ze hry z důvodu nálezu Furosemidu a diuretika známějšího jako Lasix.

 

Welington Castillo

Důležitý catcher pro Chicago White Sox Welington Castillo si v průběhu loňské sezony také musel odpočinout. Za vinu si může klást užívání již zmiňovaného erythropoetinu.

 

Steven Wright

Minulou sezonu Wright z velké části promarodil s kolenem a stihl odházet jen 53.2 směny. Letos na jaře mu byl v krvi zjištěn růstový hormon a on byl odstaven na  80 zápasů. K jeho propuštění ze služeb Bostonu Red Sox zatím nedošlo, avšak vzhledem k jeho ústupu z popředí stále není vyloučené. Koleno může být právě onou příčinou dopingového nálezu. Je možné, že hráč použil ať vědomě nebo ne, nějaké doplňkové přípravky na zpevnění kostí či kloubů.

 

Steven Wright

 

Můžeme za doping i my diváci?

Zajímavá myšlenka, nemyslíte? Ke konci dnešního článku si dovolím se zamyslet nad problematikou zakázaných látek v současnosti. Jak bychom my jako pozorovatelé mohli dohnat sportovce k užívání něčeho zakázaného? Zčásti určitě naší náročností. Nikdo z nás nechce pozorovat v nejvyšší lize světa nudné zápasy s pár krátkými odpaly, nadhazovačem házejícím o několik mil za hodinu pomaleji a celkově se slabšími výkony než v minulosti. Každý z nás chce vidět bomby ať už z rukou nadhazovačů, nebo z pálek pálkařů. Tento web vás každodenně zásobuje zajímavostmi a hlavně rekordy, kdy prakticky každý den dojde k překonání nějakého z nich. To by ale bez jisté dávky dopingu nemuselo být uskutečnitelné.

Herní baseballový rok navíc trvá 162 zápasů. Každý zápas trvá okolo tří hodin a často mnohem déle. K tomu se přidává celodenní příprava k zápasu, posilovna, warm-up, pálení v klecích a předzápasové BP. K tomu si přidejte náročné cestování. Nejzaměstnanější nadhazovači v sezoně absolvují okolo 200 směn. Nejvytíženější polaři pak hrají prakticky (nebo úplně) všech 162 zápasů. Když si člověk uvědomí, kolik toho profesionální baseballista musí vydržet, nemůže snad věřit, že to všechno jde jen samo a bez nějaké pomoci.

Samozřejmě existují dovolené doplňky, ale ty nejsou často tak účinné. Poté se můžeme podívat na zranění. Některé zakázané substance urychlují růst a regeneraci zranění. A v neposlední řadě tu máme marketing. Kdo víc dokáže, víc vydělá, prodá se větší množství jeho předmětů, zajistí nákupy permanentek. Představme si, co by se asi stalo, kdyby se zjistilo, že Mike Trout užívá doping? Pomohlo by dobré tváři MLB kdyby jejich hvězda měla černý zápis? A to se už vůbec nezaobírám faremními systémy, kde doping znamená vstupenku výše.

 

Slovo závěrem

Tímto nahlédnutím na problém jsem nechtěl žádném případě vytvářet konspirace. Chtěl jsem Vám, čtenářům nabídnout několik podnětů k přemýšlení. Doping tu byl, je a nejspíš nějakou dobu ještě bude. S tím se musíme smířit. Velmi mě totiž udivují reakce některých amerických „skalních“ fanoušků, kteří označují kohokoliv spojeného s dopingem za zrádce (např. Starlinga Marteho). Dobrou inspirací k zamyšlení vám také může být článek Yankee z webu bezfrazi.cz zaměřený na jednoho z nejlepších českých baseballistů Daniela Vavrušu.

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
MLB Czech © 2017-20. Autor: Stanislav Straka