Dohoda klubů a hráčů ohledně sezony 2020 je hotova!

dohoda hraci majitele

Bude se letos hrát, nebo ne? Nikdo v tuto chvíli odpověď neznáme. I přes tento fakt bylo potřeba vyřešit několik zásadních bodů ve vztahu hráčů a klubů. Dohoda byla potřeba mezi majiteli a hráčskou unií.

Návrh domluvy právě před chvílí majitelé klubů zcela jednomyslně odsouhlasili. Hovoří se v ní o tom, jak se bude letošní sezona hodnotit z pohledu Service Time, jaký bude draft, co bude se soupiskami a tak dále. Předně je potřeba říci, že se v žádném případě nejedná o dokument, ze kterého by mohla panovat euforie. Obě strany musely něco obětovat, ale to je vlastně poměrně pozitivní signál. V takto těžké době se poměrně rychle našel konsenzus.

Pokud sledujeme vývoj nákazy na území USA, vypadá to, že nebude asi více postižené země. V tuto chvíli jsou tak naděje na sezonu se 162 zápasy v podstatě nulové. Na obou stranách jednacího stolu tak bylo potřeba především minimalizovat ztráty. Majitelé klubů se samozřejmě v tuto chvíli starají zejména o zajištění finančních prostředků, hráči pak nechtěli, aby byla sezona anulována.

 

Service Time pro hráče

Hráčům bylo tedy nakonec garantováno, že v každém případě se jim letošní rok (i kdyby se nehrálo) započte do Service Time a to znamená, že ti, kdo po šesti prvních letech vyhlížejí odchod na volný trh, nebudou muset setrvat v klubu o rok déle. Tento rok se zkrátka bude počítat jako odehraný. Tohle byla z pohledu hráčů jasná priorita a podařilo se jim jí dosáhnout.

Jeden ze členů hráčské komise, reliever St. Louis Cardinals Andrew Miller k tomu poznamenal:

 

Service Time byl z našeho pohledu naprosto klíčovou záležitostí. Mám pocit, že jsme to v dohodě dokázali vyřešit. Celá generace hráčů nebude zbrzděna kvůli omezením, která by na Service Time mohla mít zkrácená nebo v nejhorším případě i zrušená sezona.

 

Pochopitelně se bude uvažovat čas, který hráči na soupiskách stráví. Tedy kupříkladu když sezona bude mít 100 hracích dní a někdo z nich na soupisce bude polovinu, pak do Service Time dostane započtenu polovinu z klasického počtu v nezkrácené sezoně, což je 172. Bude tedy aplikována poměrná část. Jestliže se sezona neuskuteční vůbec, pak bude Service Time započten na základě počtu dní z roku 2019.

To je poměrně zásadní informace pro všechny superstar ale i ostatní, kterým běží poslední sezona před odchodem na volný trh. To se týká i takových hvězd jako jsou Mookie Betts, George Springer nebo J.T. Realmuto. I v případě, že se tato sezona vůbec neuskuteční, budou z nich volní hráči.

 

Majitelé nebudou muset vyplácet vše

Majitelé klubů za tento ústupek inkasují poměrně citelnou kompenzaci. Hráčská unie souhlasila s návrhem, který počítá s tím, že platy budou vyplaceny v poměrné částce na základě procenta odehraných dní oproti plánovaným. Názorně. Pokud tedy sezona bude zkrácena přesně o polovinu dní, pak třeba Mookie Betts dostane namísto $27MM jen $13.5MM.

V dohodě je rovněž uvedeno, že se hráči vzdávají jakékoliv možnosti se soudit o nevyplacené částky. Také se dohodlo, že v případě, že by sezona nebyla odehrána vůbec, bude mezi hráče rozděleno $170MM. To je asi jen 3 – 4 % skutečných platů. Distribuci těchto prostředků by si podle stanoveného klíče vzala na starost hráčská unie. Tato sumička bude mezi hráče rozdána již během dvou následujících měsíců. Toto lze opravdu považovat za velké vítězství majitelů klubů.

 

Co s draftem?

Úprava se týká také draftu. Ve vzduchu se vznášela možnost, že se nebude konat vůbec. Hráči ovšem byli proti a vyjednali, že Draft bude mít letos pět kol a tento počet se může ještě navýšit (za jakých podmínek mi bohužel není z dostupných zdrojů jasné). Draft se určitě neodehraje později než v červenci. Draftovaní hráči pak neobdrží letos celé podpisové bonusy, ale jen 10 % z nich. V následujících dvou letech bude vyplaceno vždy po 45 %.

Ústupek ze strany hráčů byl učiněn v tom směru, že klasická sezona pro podpisy mezinárodních hráčů (ti nespadají do draftů) plánovaná na období 2. července 2020 – 15. června 2021 se odkládá až do ledna. Žádný mezinárodní hráč tak nebude moci uzavřít smlouvu s klubem MLB od léta až do konce roku.

 

Dobrý start, ale co dál?

Tato dohoda byla nezbytně nutná. Pokud by k ní nedošlo, neměl by ligový komisař Rob Manfred jinou možnost, než oznámit fakt, že všechny platné kontrakty se pozastavují. I když jsou tedy dohodnuté kroky v určitých aspektech pro jednu či druhou stranu bolestivé, podařilo se alespoň předejít nejhoršímu. Tím by byla kompletní absence plánu a obrovská nejistota pro obě strany.

Pochopitelně jsou tu další oblasti, ve kterých bude nutno najít shodu před tím, než se bude moci začít hrát. Liga nemůže v žádném případě sama rozhodovat o alternativním programu zápasů. Ten musí být vždy odsouhlasen Hráčskou Unií (MLBPA).

V tuto chvíli víme pouze tolik, že jak majitelé tak hráči mají zájem odehrát co nejvíce utkání. Motivují je k tomu zejména finanční důvody. Pochopitelně. V dohodě je zakotveno ujištění, že základní část se může hrát až do konce října. Na tom se tedy již obě strany dokázaly shodnout. Spekulovat o tom, zda se případně v jeden den budou hrát dva zápasy a jen na sedm směn se mi v tuto chvíli zdá předčasné. Vše budu dále sledovat a informovat vás o změnách a potvrzených faktech.

Dohodnuto ovšem je to, že Postseason by se teoreticky mohla hrát kvůli klimatu na neutrálních hřištích. Ani to ale není ještě definitivní věc. Ve chvíli, kdy vejde tato dohoda v platnost (což se podle mého názoru děje právě nyní), budou zmrazeny veškeré přestupy.

Vzhledem k tomu, že před opožděným startem sezony nebude pravděpodobně dostatek času na kvalitní přípravu, uvažuje se o rozšíření soupisek zhruba na 29 hráčů. Tím se bude předcházet zraněním a také se tím pořeší patrně mnohem náročnější časový program. Soupisky byly širší i po poslední neaktivitě MLB, která nastala v roce 1995 kvůli hráčské stávce.

 


Titulní foto:  twitter @Enquirer

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..