Detroit Tigers

 

Rok založení: 1901

Počet sezón: 119

Bilance: 9346 – 9191 (.504 %)

Počet vítězství v lize: 11

Počet vítězství ve Světové sérii: 4  – 1935, 1945, 1968, 1984

Největší osobnosti minulosti: Ty Cobb, Charlie Gehringer, Hank Greenberg, Al Kaline, Sparky Anderson, Hal Newhouser, Lou Whitaker, Alan Trammell

Opory pro rok 2020:  Jeimer Candelario

Největší naděje pro rok 2020:  Luis Robert, Michael Kopech, Nick Madrigal, Andrew Vaughn, Isaac Paredes, Luis Alexander Basabe, Blake Rutherford, Luis Gonzalez

Stadion: Comerica Park (41.083 diváků, otevřeno 2000)

Manager: Ron Gardenhire (od roku 2018)

 

Aktuální soupiska (klikni zde)

 

Souhrn sezony 2019:

Detroit Tigers 2019 = 47 výher a 114 proher. Tato čísla mluví za vše. Od týmu, který v předchozích dvou letech uhrál shodný počet výher 64, letos nikdo velké věci neočekával. Detroit se nachází v klasické přestavbě týmu, to znamená, že nemá na své soupisce mnoho velkých jmen a pokouší se vytvářet nové jádro kolem mladého týmu, kterému pomáhají zkušení veteráni s přiměřeným platem. Nicméně stejně tak nikdo nečekal, že Tigers skončí na velmi nepopulární poslední pozici.

Navíc letošní výkon byl druhý nejhorší v 119 let trvající historii klubu. Horší už byl tým z města automobilového průmyslu jen v roce 2003, kdy poměr výher a proher činil 43–119. Navíc Detroit se nenachází v úplně nabité Centrální divizi Americké ligy, kde zejména Chicago White Sox a Kansas City Royals byli hratelní.

Buďme pozitivní a podívejme se nejdříve, na co může být fanoušek Detroitu pyšný. Nemyslete si, opravdu je na co. Tak například sedmadvacetiletý Brandon Dixon odpálil nejvíce HR v týmu a dostal se na na nováčka pěkné číslo 15. K tomu přidal 97 hitů a 52 RBI. Harold Castro zužitkoval zimní přípravu a za 97 zápasů předvedl krásné výkony na pálce s čísly.291 (BA) .305 (OBP) .384 (SLG). Outfielder Victor Reyes, kterého Tigers získali teprve v minulém roce, předvedl velmi povedenou druhou polovinu s výkony .303 (BA) .332 (OBP) .431 (SLG). Zejména on by v následující sezóně mohl zastávat roli tzv. leadoffa, tedy pálkaře nastupujícího jako první v pořadí.

Následují dva hráči, kteří v průběhu sezóny změnili působiště, a to Shane Greene a Nicholas Castellanos. O nich se ještě zmíníme. Pozitivní také je, že letos dokázal odehrát 136 utkání legendární pan hráč Miguel Cabrera a stále byl velmi platnou součástí týmu. Důležitý byl pro klub i jako hlavní tahák pro fanoušky. Co by to ovšem bylo za článek, kdybychom nezmínili Matthew Boyda? Ve svých 28 letech není v nejvyšší lize světa žádným zelenáčem, objevuje se zde už od roku 2015. Tato sezóna ovšem byla přelomová a Boyd táhl celou rotaci Detroitu. Dokázal odházet 185.1 směn, vyhrál 9 zápasů a 238 pálkařů po souboji s Boydem odcházelo jako strikeout. Jenom devět nadhazovačů v celé lize hodilo více strikeoutů. Avšak i zde je na čem pracovat.

Zásadní problémy způsobil rozpad rotace nadhazovačů prakticky v úvodu sezóny, kdy zranění odstranily ze hry postupně Michaela Fulmera, který se měl po odchodu Justina Verlandera stát nadhazovačskou jedničkou, a dále i Tysona Rosse a Matta Moorea. Detroit tak musel neustále lepit a nahrazovat startery bulpenem. Jak to dopadlo, sami víte. Ani pálkaři Tigers se moc „nepochlapili.“ Kromě pár výše uvedených pozitivních záblesků týmu chyběly dlouhé odpaly. Těch za plot se týmu povedlo odpálit pouze 149, což byl po Marlins druhý nejhorší výsledek. A asi nejvíce vypovídající statistikou je počet skórovaných doběhů. Tigers na domácí metu doběhli pouze 582 krát, kdežto nejlepší tým v této statistice New York Yankees skóroval 943 krát. To je rozdíl celých 361 doběhů!

Někteří zkušenější hráči předvádí lepší výkony než zbytek týmu a pro tým v přestavbě jsou cenným zbožím pro možné výměny. První v pořadí trejdovaných hráčů se vyšvihl v bulpenu při svém působení za Detroit na ERA 1.18 a 22 krát dovedl zápas do úspěšného konce. Řeč je samozřejmě o Shaneu Greeneovi, jediném účastníku All-Star game za Tigers v tomto roce. Ten v přestupovém období zamířil do Atlanty Braves a tam už tolik nezářil. Nicholas Castellanos zase trefil 11 HR a 27 RBI a jemu přesun do Chicaga Cubs naopak prospěl. Z druhé strany barikády tým opustil Josh Harrison, který zklamal na plné čáře a byl z týmu propuštěn.

Generálního manažera Ala Avilu (pro zajímavost je to otec catchera Arizony Alexe Avily) nečekají lehké časy. Jeho úkol bude jasný – odrazit tým ode dna. Pro zimní období se však nečekají žádné velké akce. Nejspíše se pokusí o podobné kroky, jako minulou offseason. Za rozumné peníze by měli tým doplnit zkušení hráči s krátkodobým kontraktem. Pro fanoušky Tigers nezbývá než doufat, že tentokrát bude mít šťastnější ruku.

 


 

Před sezonou 2019:

Příchody: Matt Moore, Tyson Ross, Jordy Mercer, Gordon Beckham, Kaleb Cowart

Odchody: Artie Lewicki, Victor Martinez, Jose Iglesias, Francisco Liriano, Jarrod Saltalamacchia, Alex Wilson, James McCann, Mike Gerber