Co den v MLB dal: Manažeři roku! Cy Young Award! Kapler manažerem Giants!

Prší, prší, prší. Za normálních okolností by to znamenalo, že se baseball hrát nebude, ale to je vlastně úplně jedno, protože nám sezona skončila. Napršely nám tak zase aspoň desítky nových zpráv a já se chystám z nich právě teď pro vás udělat tu nejzajímavější selekci, abyste dostali k dispozici svou pravidelnou dávku informací. Jdeme na to!

 

Baldelli a Shildt Manažery roku

 • Z úterý na středu se udělovala druhá sada hlavních individuálních cen. Oceněni byli nejlepší manažeři. Tohle byla poměrně napínavá kategorie a výsledek rozhodně nebyl dopředu daný. Nakonec se z výhry mohli radovat (a také se skutečně radovali) Rocco Baldelli z Minnesoty a Mike Shildt ze St. Louis.

Baldelli se stal letos teprve sedmým nováčkem na lavičkách MLB, který ve své úvodní sezoně dosáhl na 100 nebo více výher. S Minnesotou jich nakonec sesbíral 101 a to byl druhý nejlepší výkon v historii organizace. Twins si tak připsali první výhru v Centrální divizi od roku 2010. Baldelli tak potvrdil nadvládu koučů Minnesoty v tomto desetiletí. Pro některého z šéfů lavičky Twins to byla od roku 2010 již třetí výhra (žádný jiný tým si jich tolik nepřipsal). Před Baldellim zvítězili ještě Ron Gardenhire (2010) a Paul Molitor (2017). Poměrně pikantní je potom fakt, že před touto slavnou érou vyhrál zástupce Twins již jen jednou. V roce 1991 slavil Tom Kelly. Na druhém místě v Americké lize skončil Aaron Boone (Yankees) a třetí byl Kevin Cash z Tampy.

Mike Shildt se dostal k vedení Cardinals loni v průběhu sezony, když nahradil odvolaného Mikea Mathenyho (ten se před pár dny stal novým manažerem Kansasu). Hned ve své první kompletní sezoně přivedl Cardinals zpátky do Postseason a přes Atlantu dokonce do finále Národní ligy. Shildt je vůbec prvním vítězem tohoto ocenění, který nikdy v historii nehrál baseball na profesionální úrovni. V Národní lize to byla zajímavá bitva. Craig Counsell získal dokonce více nominací na první místo než Shildt, ale ten díky jasné převeze druhých pozici vyhrál nakonec na body! Třetí se umístil Brian Snitker z Atlanty.

 

Nejlepší nadhazovači se dozví výsledky

 • Bez ocenění se neobejdeme ani dnes v noci. A pozor! Začíná jít již opravdu do tuhého. Tentokrát totiž budou uděleny ceny pro nejlepší nadhazovače, které známe pod označením Cy Young Award. Konkurence je letos opět mimořádná!

V Americké lize dojde na souboj trojice mužů, kteří byli ještě loni všichni na soupisce Houston Astros! Charlie Morton se nám před letošní sezonou přestěhoval do Tampy a podával tam naprosto skvělé výkony. Morton oslavil včera 36. narozeniny a v tomto věku předváděl nejlepší výkony své kariéry. Ve 33 startech zapsal rekordních 194.2 inningů a nejnižší ERA 3.05. Rays ho mají pod kontraktem ještě na příští sezonu.

Proti Mortonovi pak budou stát dva bijci z Houstonu. Justin Verlander a Gerrit Cole. K jejich dokonalé sezoně zbývalo jediné. Zvednout nad hlavu trofej po posledním zápase sezony. Nicméně jejich základní část byla fantastická. Cole rozstřílel své soupeře celkem 326 strikeouty a byl prakticky neporazitelný. Během posledních 22 startů měl neskutečnou bilanci 16-0 a ERA 1.78! Sada 326 strikeoutů byla nejvyšším číslem v Americké lize od roku 1977, kdy Nolan Ryan hodil za Angels 341.

Justin Verlander se poprvé v kariéře dostal na číslo 300 strikeoutů. Proti tomu dovolil jen 42 met zdarma. Dosáhl tak na těžko uvěřitelný poměr 7.14 K/BB, což bylo letos nejlepší číslo v Americké lize. Celkem nastoupil do 34 zápasů a v nich si zapsal bilanci 21-6 a ERA 2.58. Lepší byl jen loni (2. místo v anketě) a v sezoně 2011 (tehdy Cy Young vyhrál).

 

Obhájí deGrom výhru?

 • V Národní lize nás čeká také pořádně napínavá volba. Do nejužšího výběru se nám dostala trojice Jacob deGrom, Max Scherzer a Hyun-Jin Ryu. Poměrně dlouho to vypadalo, že Ryu nebude mít letos konkurenci. Nakonec si ale i on našel svoje slabší období a soutěž se nám vyrovnala. Opačný průběh měla sezona u DeGroma a Scherzera. Lehce slabší začátek byl jen a jen vylepšován.

Ryu je majitelem nejdelší letošní série inningů bez inkasovaného doběhu. Mezi 1. a 25. květnem jich nastřádal celkem 32. V květnu házel nadhozy z jiné planety, získal cenu pro hráče měsíce. Za 6 startů předvedl bilanci 5-0 a ERA 0.59! V celé sezoně nakonec udržel ERA 2.32. Pokud by se vzali v potaz jen domácí zápasy, pak to bylo 1.93!

Červen byl ve znamení Maxe Scherzera. V tomto měsíci si připsal 6 startů s bilancí 6-0 a ERA 1.00. V zápasech naházel dohromady 68 strikeoutů a to se mu povedlo teprve jako čtvrtému v historii. Přidal se k partě velkých jmen: Nolan Ryan, Pedro Martinez, Roger Clemens. Druhou půlku sezony ale poznačila zranění. To by mohlo v celkovém hodnocení ublížit.

Z pohledu klubových výkonů by tak mohl vlastně překvapivě vyhrát deGrom. Ten obhajuje vítězství z minulé sezony, kdy ho 29 ze 30 novinářů dalo na první místo. Letos tak úplně dominantní nebyl a ví to dobře i on sám. I tak se ale velmi snadno může stát 11. mužem historie, který tuto trofej obhájí. 32 zápasů totiž u něho přineslo ERA 2.43 a 255 strikeoutů, což bylo nejvíce v celé Národní lize. Vynikající byl v jeho podání především závěr sezony a to mohlo hlasující přesvědčit.

 

Wainwright a Ozuna. Jejich cesty se rozdělí

 • Doplním ještě informaci ke včerejšímu ohlášení podpisu Adama Wainwrighta v St. Louis. Neznali jsme totiž ještě podmínky kontraktu. Takže vězte, že zatímco letos Waino sloužil Cardinals za pouhé $2MM, tak příští sezonu bude částka $5MM. Do kontraktu budou navíc zabudovány bonusy v možné výši až dalších $5MM. Každopádně se těšíme!

 

 • Včera jsme zmiňovali i situaci Marcella Ozuny, který velmi pravděpodobně odmítne kvalifikační nabídku Cardinals (deadline je již ve čtvrtek!). Psal jsem, že se o jeho služby zajímá až sedm klubů, které jsou schopné nabídnout víceletý kontrakt. Nyní již víme, že mezi vážné zájemce patří Cincinnati (dalšími jsou White Sox a Texas). Tenhle tým během zimy rozhodně sledujte a možná tu bude hodně co ke sledování i celou příští sezonu. Reds se rozhodně pokoušejí k již poměrně dobrému nadhozu přidat kvalitnější ofenzivu a mohli by být skutečnou štikou ligy.

Nezapomínejme, že v jejich hledáčku je i spojka Didi Gregorius, který skončil u Yankees. K dispozici jsou i megatalent Nick Senzel a objev druhé půlky roku Aristides Aquino. Během roku by se až do hlavního týmu mohl posunout i Jonathan India.

 

Kapler manažerem Giants

 • San Francisco má manažera. Ano, málem bych na to zapomněl. Dnes nad ránem jsme se dozvěděli informaci, že Giants bude vést v sezoně 2020 Gabe Kapler. Ten strávil poslední dva roky u kormidla Phillies. A přestože je považován za velmi talentovaného kouče, byl vyhozen. Někdy byly jeho metody asi až příliš neortodoxní. V San Franciscu se ale zejména prezidentu Frahanu Zaidimu zalíbil. Splnil prý veškeré atributy, které jsou požadovány a Giants se tak mohou vydat vstříc budoucnosti. Tvorba tohoto týmu bude také jedním z nejvíce zajímavých témat zimy. Moc se těším, co nově složené vedení klubu vymyslí. Odejde například první metař Brandon Belt? Jak to dopadne s Bumgarnerem? Uvidíme!

 

Padres chtějí dlouhý kontrakt pro Tatise

 • San Diego naznačilo, že se chce pokusit o dlouholetou dohodu se svým obřím talentem a hráčem budoucnosti. Fernando Tatis Jr. bude pravděpodobně během této zimy osloven s víceletou nabídkou, jejíž hodnota by mohla být srovnatelná s tou, kterou dostal loni od Atlanty Roberto Acuna. Ten podepsal do konce roku 2026 za částku $100MM. Bude to Tatisovi a jeho agentovi stačit?

 

Bude Gordon pokračovat?

 • Alex Gordon je údajně zpátky ve hře o kontrakt u týmu Kansasu. Royals nevyužili na konci sezony opci na muže, který za jiný tým nikdy nenastupoval a odsloužil v Kansasu dohromady 13 sezon. Gordon se nechal ve svých 35 letech slyšet, že pokud nebude hrát za Royals, tak nebude hrát nikde a ukončí kariéru. Možná to trochu zapůsobilo. Royals prý vážně zvažují sepsání nového kontraktu. Pravděpodobně tedy za nižší sumu, než bylo původně plánovaných $23MM. Gordon dostal jako odstupné $4MM.

 

Molina končit nechce

 • Po sezoně 2020 doběhne kontrakt veteránovi za domácí metou Cardinals. Yadier Molina si aktuální smlouvu vybojoval před sezonou 2018. Dohoda zněla na tři roky s roční výplatou $20MM. Molina se nyní nechal slyšet, že tehdy počítal s tím, že sezona 2020 bude jeho poslední před odchodem do hráčského důchodu. Tuto myšlenku nyní prý zavrhl a chce hrát dál. Velmi rád by našel shodu s Cardinals na víceletém kontraktu. Ochoten je prý slevit i ze svých požadavků na roční gáži. Pro Molinu bude následující sezona 17. v MLB a všechny strávil v dresu Cardinals. Myslím, že neexistuje lepší příklad toho, jak vypadá srdcař!

 

Letem světem

 • A ještě pár střípků ve velké rychlosti. Yankees budou vést jednání s agenty Madisona Bumgarnera. V Torontu zvažují angažování Mikea Moustakase. V hledáčku Blue Jays je i nadhazovač Jake Odorizzi, se kterým už v úterý proběhla vážná jednání. Miguel Andujar (Yankees) ztratil celou letošní sezonu. Na třetí metě ho zaskočil Gio Urshela, který se předvedl ve skvělém světle. Yankees tak zvažují, že by Andujar mohl v příští sezoně hrát na jiné pozici!

 

 • Na konci sezony byl z pozice manažera Pittsburghu vyhozen Clint Hurdle. Ten v úterý ohlásil, že se stahuje ze světa baseballu a technicky tak odchází do důchodu.

 

 • Dalším potenciálním důchodcem je Ben Zobrist. Ten letos prožil velmi špatný rok. Rodinné problémy ho připravily o velkou část roku. V Chicagu mu mezitím doběhl kontrakt a Zobrist ve svých 38 letech zvažuje, že ukončí kariéru.

 

La Russa posiluje Angels!

 • Další těžký kalibr získali do svých řad LA Angels. Na pozici speciálního poradce přichází legendární kouč Tony La Russa (75). Ten poslední dva roky působil ve stejné pozici v Bostonu. La Russa se v MLB objevil poprvé jako hráč Athletics v roce 1963. Po konci své kariéry se hned začal věnovat trenérské kariéře. Postupně ovládal dugouty White Sox (1979-86), Athletics (1986-95) a Cardinals (1996-2011). V historické tabulce MLB je na třetím místě v počtu výher (2728) a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy. Vedení Angels zkrátka chce už konečně úspěch. Byl by nejvyšší čas.

 


Titulní foto:  twitter @NBCSGiants

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments