Colorado Rockies

colorado rockiesRok založení:  1993

Počet sezón:  27

Bilance:  2033 – 2280 (.471 %)

Počet vítězství v lize:  1

Počet vítězství ve Světové sérii:  0

Největší osobnosti minulosti:  Todd Helton, Larry Walker, Troy Tulowitzki, Carlos Gonzalez, Vinny Castilla

Opory pro rok 2020:   Nolan Arenado, Trevor Story, German Marquez, Jon Gray

Největší naděje pro rok 2020:  Sam Hilliard, Josh Fuentes, Ryan Castellani

Stadion:  Coors Field (49.897 diváků, otevřeno 1995)

Manager:  Bud Black (od roku 2017)

 

Aktuální soupiska (klikni zde)

 

SOUHRN SEZONY 2019:

Colorado Rockies nemohou považovat sezonu 2019 za úspěšnou. Skončilo období dvou let, kdy se probojovali do Postseason. Oproti roku 2018 ubrali celkem 20 výher! Bilance 71-91 stačila pouze na čtvrté místo v divizi. Výkonnostně to byl návrat do roku 2015.

Colorado Rockies patří mezi nejmladší kluby v MLB. Na baseballové mapě se objevili teprve v sezoně 1993. Od té doby se jim jednou podařilo vyhrát Národní ligu a zúčastnit se Světové série. To bylo v roce 2007. Dohromady se do Postseason probojovali jen pětkrát. Tedy roky 2017 a 2018 lze považovat za extrémně úspěšné. Loňská sezona tak byla spíše návratem do normálu.

Jestli je něco na tomto klubu hodno uznání. Pak jsou to fanoušci. I minulý rok si jich do ochozů našlo cestu zhruba 3 miliony a v rámci Národní ligy to znamenalo čtvrtou nejvyšší návštěvnost. Z pohledu návštěvnosti se v Denveru jednalo v posledních třech letech o zlaté časy.

Tým odehrál dobrou úvodní část sezony, když před All Star Game pauzou byl na bilanci 44-45. Bohužel ve druhé půlce se již tolik nedařilo a klub zahučel v tabulce směrem dolů. Potěšující ovšem byly výkony pálkařů, kteří se díky kolektivní OPS .782 umístili devátí v rámci MLB. Velmi slabé výkony opět předvedli nadhazovači, jejichž ERA 5.56 stačila pouze na předposlední místo v lize.

 

Povedla se ofenziva. Tu mají Colorado Rockies opravdu na skvělé úrovni. Například Trevor Story pokračoval ve svých bravurních výkonech a zařadil se opět mezi naprostou elitu MLB. V anketě o nejlepšího hráče ligy pro něho tentokrát zbylo 12. místo (v sezoně 2018 byl osmý). Story dokázal odpálit 35 homerunů, zajistit 85 RBI. Ve 111 případech doběhl domů pro bod a navíc přidal i 23 krádeží mety! Na pozici spojky získal podruhé za sebou ocenění Silver Slugger pro nejofenzivnějšího hráče.

Když se řekne Story, pak se musí dodat Nolan Arenado. Tihle dva jsou společně největší zbraní Rockies. Arenado popáté za sebou skončil v první desítce ankety MVP (6. místo), popáté za sebou získal Gold Glove za hru na třetí metě a cenu Silver Slugger si odnesl čtvrtý rok v řadě. Jeho 41 homerunů zaostalo jen o jeden za jeho rekordním výkonem ze sezony 2015. Arenado si připsal nejlepší kariérní průměr na pálce (.315) a hodnotu OPS (.962). Dohromady uhrál 118 RBI a skóroval 102 doběhů.

V ofenzivě vynikal ještě Charlie Blackmon (32 HR, AVG .314) a Rockies se tak ve spoustě ukazatelů umístili v první desítce celé MLB.

Za těmito třemi borci zeje ovšem poměrně značná mezera. Sympatické výkony alespoň občas předvedli defacto jen David DahlRaimel TapiaRyan McMahon a Sam Hilliard.

Na nadhozu lze pochválit prakticky jen dvojici German Marquez a Jon Gray. Zejména Gray předvedl slušnou sezonu, když během 150 inningů udržel ERA 3.84! Další parťáky do úvodŮ zápasů se Coloradu bohužel nepovedlo najít.

V bullpenu se velmi dobře vyjevil Scott Oberg. Ten velmi často hasil špatné výkony startérů a udržel si luxusní ERA 2.25. O jeho vynikající kontrole nadhozu velmi dobře vypovídá WHIP 1.11.

 

Nepovedl se nadhoz. Borci z Colorada jsou pochopitelně trochu limitováni podmínkami na stadionu v Denveru, kde míče tradičně létají díky nadmořské výšce a řidšímu vzduchu dál. I tak ale byly jejich výkony žalostné.

German Marquez patřil mezi ty nejlepší. To však jen díky tomu, že házel dobře mimo Coors Field. Na něm měl i on ERA 6.26.

Jedním z největších zklamání byl Wade Davis, který v sezoně 2018 úspěšně ukončil 43 zápasů. Loni ovšem shořel jako papír. Tento closer se představil celkem v 50 zápasech a sesbíral ERA neskutečných 8.65!

Rockies se těší, že se k elitní trojce ofenzivních hráčů přidá někdo další. Měl by to být zejména talentovaný David Dahl. Ano, jeho výkony byly dobré, na pálce si připsal statistiky: .302/.353/.524. Jenže opět mu nesloužilo zdraví, a tak odehrál jen 100 zápasů. Garrett Hampson ještě na jaře působil jako favorit na pozici na druhé metě, ale neskutečně se trápil. Sezonu v jeho podání zachránilo až dobré září.

Nejtalentovanější mladík Brendan Rodgers se rovněž nevyhnul zranění. Chrupavku v rameni si poranil již po 25 odehraných zápasech.

 

V týmu nedošlo k žádným výrazným změnám. Nejvíce tak během zimy plnily stránky novin spekulace o situaci kolem Nolana Arenada. Ten měl v jednu chvíli být dokonce předmětem výměny. Arenado se na počátku zimního období také docela tvrdě obul do vedení klubu. Nelíbilo se mu, že Colorado Rockies nemají konkurenceschopný tým. Mediálních roztržek na trase Arenado – Rockies v poslední době výrazně přibylo.

Delší smlouvy podepsal tým s dvojicí opor. Na dva roky je nyní pod kontraktem Trevor Story a na tři Scott Oberg. Klub by potřeboval získat kvalitní nadhazovače. Do základní sestavy však neregistrujeme ani jeden příchod. Nedá se tedy čekat, že by se situace měla zlepšit. Spíše to bude opět ode zdi ke zdi.

Ani ofenziva nijak neposílila. Sledovat tedy budeme, jestli se některému z již zmíněných mladých hráčů podaří výrazněji prosadit. Pokud se nadhazovači kompletně nezblázní a nepředvedou životní sezony, čekám u Colorada opět jen průměrnou a spíše podprůměrnou sezonu. Tým se také může vzhledem k ožehavosti situace kolem Arenada velmi rychle psychicky rozložit.