Hlavní články, Škola sázení

Baseball a sázení (1.): Proč sázet baseball?

Baseball a sázení je seriál profesionálního sázkaře SazkarQ a autora webu MLB Czech. Sázení a baseball jdou totiž parádně dohromady. Dokonce se může jednat pro sázkaře o naprosto ideální sport. A to si právě dokážeme!

 

Proč sázet baseball?

 

Pro sázkaře je baseball zajímavý z několika základních pohledů:

 

SazkarQ: Dostávám dostatek akce. Specifický systém hraní soutěží zajišťuje každodenní zápasy. Například v americké MLB se hráči jednoho dubnového dne doma rozloučí a vrátí se až v září. Během toho odehrají 162  zápasů. 

 

MLB Czech: Na tohle pozor. Ono to není skutečně tak, že by hráči vůbec nebyli doma. Zápasy se hrají v sériích, kdy tým třeba 10-14 dní cestuje a pak je zase takovou dobu doma. U hráčů se sleduje několik tzv. Split statistics. To znamená, jak se chovají v různých situacích. Mezi jednu z nich patří i statistiky doma/venku. Protože ne všechny stadiony jsou stejné, je pravděpodobnost odpalu na každém z nich trochu jiná. Pokud se tedy hráč dostane do týmu, který má stadion tzv. Pitcher-friendly, může dosahovat výrazně lepších statistik venku. 

Opačně zase u nadhazovačů. Jejich ERA může být ovlivněna tzv. Park Factorem, proto se u nich sleduje i FIP (fielding independent pitching), který rozdíly mezi stadiony maže (u pálkařů je obdobnou veličinou wRC+). 

Baseball nabízí skvělou možnost identifikace s klubem, zápasy jsou dostupné v plném rozsahu přes mlb.tv a stojí to cca 3300 Kč na rok, což je úžasná věc. Za tenhle peníz můžeš s hráči prožívat každý den. Můžeš snadno sledovat jejich formu a příběhy. Baseball nabízí obrovské množství statistik a sázkař/milovník čísel si tak může rochnit.

 

SazkarQ: Všechny pojmy postupně projdeme a vysvětlíme.

 

MLB Czech: Jasný, na začátek jsem to s těmi termíny trochu přehnal. Ale, ať se čtenář nebojí. Vše se vyjasní 🙂 .

 

SazkarQ: Dostatek akce mi dává možnost specializace na určitou soutěž. 

 

MLB Czech: Specializace, jako ve všem, je fajn! Jen tím se můžeš stát nejlepším a najít ten správný detail. Existuje dostatek webů, které 24/7 sledují dění v lize. Takže informací budeš mít až moc!

 

SazkarQ: Čísla. Baseball nabízí velké množství statistických pohledů a to je samozřejmě zábava. Větší než samotný zápas 🙂 .

 

MLB Czech: Díky baseballu vznikla i samostatná a uznaná statistická disciplína – Sabermetrics! Všichni známe slavný příběh Oakland Athletics a jejich Moneyballu (kdo nezná, dokouká si). I “slabý” klub tak může díky dobré analýze občas překvapit a to je také hodně zajímavé. Jinak samozřejmě každá sezona v MLB nabízí i několik klubů, o kterých již dopředu víte, že jsou odepsané.

 

SazkarQ: Pustit si před studiem Moneyball je rozhodně EV+ 🙂 .

 

SazkarQ: Mraky informací. Kdo rád o sportu čte, nalezne nekonečné množství článků apod.

 

MLB Czech: Již jsem psal. Informací jsou tuny a je potřeba umět dobře selektovat. I tenhle web se k tomu snaží přispět. Poučka: nechtěj vědět všechno, nejde to a nepotřebuješ to. Baseballu nejde porozumět najednou, je to proces. I já se každý den dozvídám nové a nové věci.

 

SazkarQ: Celkem klasickou záležitostí v sázení baseballu je hledání Svatého Grálu – dokonalého sázkařského systému. Zlepšovat je nutnost, ale neblbnout.

 

SazkarQ: Hodně dat nabízí hodně možností zkoušet a hledat nové sázkové strategie.

 

MLB Czech: K tomu bych asi jen dodal, že o překvapivé výsledky nebývá nouze. Přeci jenom i faktor náhody hraje roli. Dobrá úspěšnost v sezoně se navíc v MLB bere i u cca dvou třetin vyhraných zápasů, takže týmy nemusí bezpodmínečně vyhrát všechno. 

Vliv má také počasí (vítr na Wrigley Field zcela s jistotou ovlivní při sázení over/under) nebo nadmořská výška (např. Colorado – v řídkém vzduchu balony létají dále). Vliv může mít i roční období. Ve vyšší teplotě balony létají dál. Pozor na to, jestli tým hraje na stadionu se zataženou střechou atd. Variant je tisíc a baseball nabízí každodenní zábavu, příběhy a mraky informací. I proto se MLB také přezdívá The Show.

 

V příštím díle se dozvíme, proč naopak baseball nesázet. Sledujte nás i na twitteru, kde se teď nabízí většina informací. 

 

Všechny aktuální zprávy z MLB pak můžete sledovat na této stránce.

Článek také můžete níže pomocí hvězdiček ohodnotit, případně se pustit do komentáře. Všechny vaše názory nás zajímají a bude na ně odpovězeno. 

 


Titulní foto: internet volně