Baltimore Orioles

Rok založení: 1901

Počet sezón: 119 (1901 Milwaukee Brewers, 1902-53 St. Louis Browns, 1954 Baltimore Orioles)

Bilance: 8768-9728 (.474 %)

Počet vítězství v lize: 7

Počet vítězství ve Světové sérii: 3 – 1966, 1970, 1983

Největší osobnosti minulosti: Cal Ripken, Brooks Robinson, Jim Palmer, Eddie Murray, George Sisler, Mike Mussina, Earl Weaver, Frank Robinson, Jack Powell

Opory pro rok 2020:  Trey Mancini, Jonathan Villar, Dylan Bundy

Největší naděje pro rok 2020:  Austin Hays, Hunter Harvey, Adley Rutschman, DL Hall, Ryan Mountcastle, Yusniel Diaz, Keegan Akin, Zac Lowther, Dean Kremer, Michael Baumann

Stadion: Oriole Park (45.971 diváků, otevřeno 1992)

Manager:  Brandon Hyde (od roku 2019)

 

Aktuální soupiska (klikni zde)

 

Souhrn sezony 2019:

Baltimore sice vylepšil tragické poslední místo z roku 2018 (poměr výher a proher 47-115), ale ne o mnoho. Skončil s výsledkem 54-108. V nabité východní divizi Americké ligy tak obsadil poslední místo a za čtvrtým Torontem zaostal o celých 13 výher. Jak už je z titulku a charakteristiky jasné, jedná se o Baltimore Orioles.

Po loňském výsledku se ani od Baltimoru nečekal hon za Světovou sérií. Minulou sezónu tým opustily hlavní opory a zůstala tak soupiska složená z mladíků a starších hráčů, kteří nemají na trhu takovou hodnotu. Do pozice manažera vstoupil nový muž, Brandon Hyde, s nelehkým úkolem bojovat v divizi proti takovým gigantům jako jsou New York Yankees nebo Boston Red Sox. Hyde si s týmem nevedl úplně špatně. Do sezóny vstoupil Baltimore prohrou s Yankees, ale hned následující čtyři utkání v řadě dokázal vyhrát. Že se v baseballovém světě zázraky nedějí tak úplně často ukázaly následující dny, které Orioles poslaly tam, kde nakonec v září zakončili sezonu.

Velmi zajímavou a potěšující zprávou pro fanouška Baltimoru jistě bude, že Orioles nezažili v uplynulé sezoně tzv. sweep, tedy neztratili  ani jednu sérií zápasů, ve které by alespoň jednou nevyhráli! A s pozitivy pokračujeme. Po ne úplně dobrých výkonech v Texasu se po zimě v Baltimoru usídlil ve vnitřním poli Hanser Alberto a předvedl nadprůměrné výkony na pálce s průměrem .305 (BA) a 12 odpaly za plot. První kompletní sezónu za Orioles si zahrál Jonathan Villar a hned odehrál všech 162 utkání. V nich nastřádal 40 ukradených met (3. nejlepší výkon v celé MLB), 24 HR, pálil s průměrem .274 a na první metu se podíval ve více jak třetině účastí na pálce. Velmi důležitých bylo i jeho 73 stažených doběhů.

Dalším klíčovým hráčem byl zcela jistě Trey Mancini, který se předvedl výkony  .291 (BA) .364  (OBP) .535 (SLG) s 31 HR a 97 RBI ve 154 zápasech. Zejména dvojice Mancini a Villar vedla ofenzivu týmu. V nadhazovačské části to tak slavné nebylo. Mezi ostatními však vyčnívá zejména John Means, který dosáhl na hodnotu WAR 4.6 (nejvíce v týmu Orioles), odpracoval 155.1 směn a stal se tak světlým bodem pro jinak ne úplně šťastné období v Baltimoru. Dnes v noci pak byl nominován na ocenění Nováčka roku v Americké lize! Velmi zajímavý příslib pro budoucnost přináší mladý nadhazovač Hunter Harvey. V letošní sezóně se předvedl sice jenom v sedmi zápasech, nicméně obdržel pouze jeden bod a hodil 11 SO.

Asi nejpalčivější na 108 prohraných zápasech je fakt, že ani to týmu z východního pobřeží nezaručí první výběr v draftu roku 2020. Ten si „zajistil“ Detroit, o němž jsme psali v minulém článku. Nejdůležitějším prvkem neúspěchu je i u Baltimoru nadhazovačská baterie. Ta nebyla moc úspěšná z pohledu starterů, ani nadhazovačů nastupujících z bullpenu. Jediným nadhazovačem, jenž své ERA stlačil pod hodnotu 4.00, se stal John Means (3.60). Pravda, ještě Andrew Cashner se dostal na hodnotu 3.83, ale ten v průběhu sezóny změnil působiště.

Co se týče ostatních nadhazovačů, byla to jednoduše řečeno bída. Synonymem pro velmi drahého hráče bez patřičných výkonů se v posledních letech stal Chris Davis. Posuďte sami, jestli 23 milionů dolarů za loňský rok odpovídá hráči s žalostným pálkařským průměrem .179 (BA) a  nepěknými 139 strikeouty ve 105 zápasech. K dobru mu přispívá jedině fakt, že se aktivně věnuje charitě.

Jako u všech týmů v přestavbě i v klubu Orioles docházelo k četným podpisům smluv a následnému propouštění hráčů z nižších soutěží. Nejzajímavější přesun byl uskutečněn v červenci a byl jím trejd již zmiňovaného Andrewa Cashnera do Bostonu Red Sox. Tento krok měl Bostonu zajistit solidního nadhazovače a Baltimoru na oplátku mladé talenty (Elio Prado a Noelberth Romero). Cashner v dresu Red Sox nedokázal navázat na dobré výkony, takže v tomto ohledu vydělala zřejmě více prodávající strana.

Predikce na zimní období pro tento klub jsou velmi složité. Baltimore se rozhodně nebude pouštět do žádných velkých nákupů. Naopak by se mohl pokusit výhodně vyměnit například Villara. Tomu totiž po nadcházející sezoně končí smlouva, a tak by mohl nastat čas z jeho osoby vytěžit maximum. Trejd Manciniho není tak pravděpodobný, ovšem není nemožný. O oba hráče by určitě zájem byl. Otázka je, čeho chce Baltimore v dalších letech dosáhnout a jakou formou. Jeho budoucnost ve Východní divizi Americké ligy nevypadá zatím vůbec růžově.

 


 

Před sezonou 2019:

Příchody: Rio Ruiz, Drew Jackson, Austin Brice, Hanser Alberto, Nate Karns, Eric Young Jr., Alcides Escobar

Odchody: Colby Rasmus, Adam Jones, Tim Beckham, Caleb Joseph, Ryan Meisinger, Breyvic ValeraJohn Andreoli